Spis treści
- 1. Pomyśl, co chcesz osiągnąć oraz ile chcesz na to wydać
- 2. Pozycjonowanie
- 3. Google Ads
- 3.1. Rodzaje kampanii Adwords
- 3.2. Jaki rodzaj kampanii wybrać?
- 4. Obecność i promocja w social mediach
- 4.1. Które media społecznościowe sprawdzą się najlepiej?
- 4.2. Reklamy w mediach społecznościowych
- 4.3. Sklep na Facebooku
- 5. Influencer marketing
- 5.1. Dlaczego influencer marketing?
- 5.2. Strategia poszukiwania influencera
- 6. Jak promować sklep internetowy? Pozostałe sposoby
Pomyśl, co chcesz osiągnąć oraz ile chcesz na to wydać
Zanim zaczniesz myśleć o konkretnej strategii reklamy sklepu internetowego, musisz szczegółowo przeanalizować obecną sytuację oraz określić miejsce, w którym chcesz się znaleźć. Oczywiście nie da się uciec od tematu pieniędzy. Promocja, jeżeli ma być profesjonalna oraz szeroko zakrojona, po prostu musi kosztować – sztuką jest optymalizacja wydatków. Jeżeli zastanawiasz się, jak wypromować sklep internetowy, musisz poznać całe spektrum działań. Jakie masz możliwości?
- Pozycjonowanie,
- Reklamy Google Ads,
- Obecność i promocja w social mediach,
- Influencer marketing,
- Content Marketing,
- E-mailing,
- Pozostałe, dodatkowe strategie (współpraca z porównywarkami cenowymi, marketplace’ami, prowadzenie kanału na YouTube itd.).
Reklama sklepu internetowego powinna być oczywiście zdywersyfikowana, aby miała realne szanse powodzenia. Najczęściej w drodze do osiągania wysokiego ruchu, a tym samym powiększania swoich zysków, wykorzystuje się kilka powyższych strategii naraz. W następnej części artykułu dowiesz się, jak wygląda promowanie strony internetowej działającej w branży e-commerce (lub pojedyncze promowanie produktu) z wykorzystaniem najbardziej popularnych strategii oraz jakie są wady i zalety każdej z nich.
Pozycjonowanie
Pozycjonowanie jest na tyle ważne, że nie powinno stanowić alternatywy do wyboru – jeżeli chcesz prowadzić sklep internetowy, przyciągający klientów i przynoszący realne zyski, musisz zadbać o optymalizację swojej witryny, a co za tym idzie poprawienie jej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Jednak pozycjonowanie, jako ogół procesów służących lepszym wynikom organicznym oraz większej konwersji, obejmuje mnóstwo różnych działań. Celem jest oczywiście promocja sklepu internetowego poprzez poprawę ruchu na stronie i lepsze pozycje w Google.
Uwaga, podaję hasło: Audyt SEO
Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania obejmujące promowanie sklepu internetowego za pomocą pozycjonowania, zleć audyt SEO wyspecjalizowanej agencji. Dlaczego to takie ważne? Dzięki audytowi dowiesz się o mocnych i słabych stronach swojej witryny internetowej, co pomoże ustalić strategię jej optymalizacji i pozycjonowania.
Skuteczne pozycjonowanie może przyczynić się do skokowego wzrostu odwiedzających Twoją stronę www. Takie działanie jednak musi iść w parze z jej optymalizacją pod kątem użytkownika. Bez odpowiednio dużego współczynnika konwersji nie ma bowiem przychodu. Nie chodzi tylko o to, aby reklamować sklep internetowy czy zwiększać jego widoczność. Trzeba zachęcić jeszcze odbiorcę do wyboru oferty.
Co zatem decyduje o sukcesie danego serwisu internetowego (w tym wypadku – Twojego sklepu), w kontekście działań pozycjonerskich?
- Wysoka pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania Google,
- Wysoki CTR – współczynnik klikalności mierzący liczbę wejść na stronę internetową w stosunku do liczby wyszukiwań danej frazy kluczowej,
- Zadowalający współczynnik konwersji, który zależy od struktury witryny, jakości znajdującej się na niej treści oraz kwestii związanych z User Experience.
Co ważniejsze, promocja sklepu internetowego przy pomocy pozycjonowania, to strategia, której efekty widać przez długi czas. Kiedy sklep www zostanie urządzony zgodnie z najlepszymi praktykami SEO, czy szerzej, pozycjonowania, możesz spodziewać się stałych efektów. Oczywiście nie można spocząć na laurach – monitoring i analiza spływających danych to kompletna podstawa, która pozwala na wychwycenie wszelkich zmian oraz problemów, a także ich szybką naprawę. Dobrze zaplanowany content marketing w oparciu o istotne słowa kluczowe to jedno, ale dalsze modyfikacje, w związku z dynamicznie zmieniająca się sytuacją okazują się niezbędne.
Jakie są zalety pozycjonowania?
- Jest ono stosunkowo tanie. Inaczej niż w płatnych strategiach (reklama sklepu internetowego w Google Ads, reklamy Facebook), nie ma tutaj dodatkowych kosztów obejmujących samo prowadzenie kampanii. Płacisz wyłącznie za pracę osób z wyspecjalizowanej agencji. Oczywiście możesz zabrać się za to samodzielnie, jednak bez odpowiedniej wiedzy i czasu skutki mogą okazać się odwrotne od zamierzonych.
- Część działań wykonuje się raz, a następnie ogląda stałe efekty. Można tu wymienić chociażby stworzenie optymalnego układu sklepu internetowego, właściwe urządzenie kategorii, stworzenie poprawnej struktury adresów URL (w przeciwieństwie do płatnych kampanii – np. Google Ads – gdzie pozytywne efekty trwają tylko wtedy, gdy za nie płacisz).
- Umieszczanie ciekawej i przydatnej zawartości to dodatkowa promocja sklepu internetowego, która przyciąga dodatkowo użytkowników.
- Część odbiorców nie lubi klikać w reklamy, a wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania ułatwi ich pozyskanie.
Co należy zrobić i jak wypromować sklep internetowy za pomocą strategii organicznych? Działania pozycjonerskie obejmują m.in. tworzenie wartościowej i unikalnej treści (niezwykle ważne w kontekście sklepu internetowego jest zadbanie o niepowtarzające się opisy produktów, kategorii itd.) oraz modyfikowanie kodu strony www w celu jej przyspieszenia oraz uatrakcyjnienia dla robotów Google. Bardzo ważnym składnikiem działań promocyjnych na sklepach internetowych jest również link building (pozyskiwanie linków zwrotnych do Twojej strony internetowej, co pozwoli na jej popularyzację i poprawienie pozycji w wynikach wyszukiwania). Oprócz tego warto wspomnieć o tworzeniu wygodnego układu wizualnego, logicznych ścieżek kategorii czy przyjaznych adresów url.
Kluczowe dla powodzenia zadania, jakie stanowi skuteczna promocja sklepu internetowego, jest również wdrożenie responsywnego designu, co pozwoli na pełne jego dopasowanie do urządzeń mobilnych. Coraz więcej osób dokonuje zakupów właśnie z poziomu urządzeń mobilnych. Nie możesz o tym zapomnieć, tworząc witrynę dla swojego sklepu. Ma to również ogromne znaczenie dla pozycjonowania (zwłaszcza po wejściu aktualizacji algorytmu Google o nazwie Mobilegedoon).
Google Ads – czyli jak reklamować sklep internetowy w wynikach wyszukiwania i nie tylko
Pozycjonowanie stron internetowych to doskonała i trwała strategia służąca promocji w Internecie. Jeżeli jednak chcesz działać kompleksowo i stale powiększać grono swoich odbiorców, a tym samym, potencjalnych klientów, rozważ uruchomienie kampanii Google Ads. Nie jest to strategia przesadnie oszczędna, jednak nie oszukujmy się - żeby osiągnąć naprawdę zadowalające rezultaty, najczęściej trzeba zapłacić. A właściwe zoptymalizowanie kampanii może te koszty zminimalizować. Jak i gdzie reklamować sklep internetowy, aby osiągnąć najlepsze efekty?
Rodzaje kampanii Adwords, które możesz wykorzystać w procesie promocji sklepu internetowego
Reklama sklepu internetowego za pomocą płatnych kampanii zazwyczaj jest bardzo skuteczne. Google Ads umożliwia szereg działań, które mogą być wykorzystywane niezależnie lub łączone w szerzej zakrojone kampanie. Poniżej opisałem najważniejsze z nich, które są na co dzień wykorzystywane przez agencje marketingowe, a także przez osoby dokonujące samodzielnego promowania strony internetowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda strategia może sprawdzić się dobrze w zależności od witryny i oferowanych produktów. Ale przejdźmy już do konkretów. Gdzie najlepiej reklamować sklep internetowy i w jaki sposób osiągnąć zamierzone rezultaty?
Kampania produktowa
Ten typ kampanii jest szczególnie ważny w odniesieniu do sklepów internetowych. Umożliwia bowiem promowanie konkretnych produktów, a ich wyróżnienie jest bardzo wyraźne. W przypadku wpisania frazy odnoszącej się do danych artykułów np. buty do biegania, w górnej części wyników wyszukiwania pojawią się oferty dotyczące zapytania, które pochodzić będą z różnych sklepów internetowych prowadzących swoje kampanie w Google Ads.
Takie rozwiązanie ma niewątpliwie wiele zalet:
- Oferowane produkty znajdują się w najbardziej eksponowanej części listy wyników wyszukiwania, dzięki czemu użytkownik siłą rzeczy zwraca na nie swoją uwagę (nie jest to jednak zawsze to samo miejsce, nieraz oferty produktowe przesuwane są na prawą stronę, a w centrum znajdują się wyniki organiczne. Wszystko zależy od oceny dopasowania danej oferty do potrzeb użytkownika, dokonywanej przez Google).
- Prezentując swój produkt w płatnych wynikach reklamowych, możesz załączyć również informację o cenie, a także dodać informacje o dostawie. To ważne dane, które w dużej mierze decydują o ostatecznym wyborze klienta.
- Płatność następuje w oparciu o system CPC, czyli liczbę kliknięć użytkowników. To oznacza, że płacisz tylko za tę reklamę, która realnie zainteresowała odbiorcę.
- Reklamy są maksymalnie dopasowane do wyszukiwania użytkownika. Nie musisz określać słów kluczowych, które mają stanowić podstawę wyświetlania się reklamy. Wystarczy określić listę atrybutów związanych z danym artykułem, a Google wykona całą robotę.
- Specyfika wyświetlanych reklam pozwala na promowanie kilku Twoich produktów podczas jednego wyszukiwania, co zwiększa szansę na kliknięcie na któryś z nich. Dzięki temu możesz w łatwy sposób zwiększyć sprzedaż oferowanych rzeczy i pozyskać nowych klientów.
Kampania w sieci reklamowej
Jeżeli chcesz zdobyć zasięg wykraczający poza wyniki wyszukiwania i zastanawiasz się, jak reklamować sklep internetowy na szerokich wodach przestrzeni www, warto zdecydować się na kampanię w sieci reklamowej. Pozwala ona głównie na wyświetlanie reklam displayowych na stronach internetowych współpracujących z Google. Są to wszelkie banery, które widzisz codziennie na niemal każdej witrynie. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok?
- Masz niemal całkowitą dowolność w ustalaniu formy graficznej reklamy (w przeciwieństwie do kampanii produktowych, gdzie musisz podać konkretne dane, a miniaturka musi posiadać określone parametry).
- Reklama sklepu internetowego w takim wydaniu znacząco zwiększa zasięgi i ułatwia promocję sklepu, ponieważ może pojawiać się na większości witryn odwiedzanych przez użytkownika.
- Możesz wykorzystać remarketing do podążania za użytkownikiem, który już kiedyś zainteresował się Twoją ofertą. Dzięki monitorowaniu jego zachowania na stronie www istnieje możliwość grupowania takich odbiorców i wyświetlania im spersonalizowanej treści. Co innego wyświetli się np. komuś, kto tylko odwiedził sklep internetowy, a co innego osobie, która dodała konkretne produkty do koszyka, ale zrezygnowała z zakupów. Reklama sklepu internetowego z wykorzystaniem remarketingu jest być może odrobinę irytująca dla niektórych odbiorców, jednak z pewnością stanowi strategię diabelnie skuteczną dla Twojego biznesu.
- Możliwe jest przyjęcie płatności w modelu CPM - koszt tysiąca wyświetleń danej reklamy, który lepiej się sprawdza w przypadku kampanii wizerunkowych.
Kampania wideo
Decydując się na ten rodzaj kampanii, możesz sprawić, żeby reklama Twojego produktu znalazła się na YouTube, w sieci reklamowej Google czy w aplikacjach mobilnych. Wymaga ona jednak większych nakładów czasu i pieniędzy, ponieważ wiąże się to z przygotowaniem spotu, który będzie służył promocji sklepu internetowego. Wybierając ten sposób, trzeba również pomyśleć o profesjonalnej firmie, która zajmie się stworzeniem klipu. Jak rozreklamować sklep internetowy za pomocą kampanii wideo? Przede wszystkim dbaj o zwięzłość formy – najlepiej sprawdzają się krótkie filmiki, których nie można pominąć np. na YouTube. Nikt nie lubi oglądać reklam, ale jeżeli całość będzie niedługa i ciekawa, możesz przyciągnąć potencjalnych klientów.
Kampania w sieci wyszukiwania
Google Ads (dawniej Google AdWords) najbardziej znane jest właśnie z wyników reklamowych przypominających organiczne, które jednak posiadają oznaczenie „reklama”. Znajdują się na górze oraz na dole listy wyszukiwania. Dużą zaletą wykorzystania kampanii tego typu jest widoczność w miejscu, które może przynieść dużo wizyt użytkowników zainteresowanych danym tematem. Odbiorcy często wybierają pierwsze pozycje, które pojawiają się na liście wyników. Jest to jednak miecz obosieczny – część osób specjalnie pomija wyniki reklamowe. Tak czy siak, ogólny efekt (przy założeniu, że płatne wyniki są dobrze widoczne, a nie znajdują się na dalszych stronach) zazwyczaj jest pozytywny. Nie dziwi więc, że dla wielu firm reklama sklepu internetowego w sieci wyszukiwania, obejmująca najważniejsze słowa kluczowe, to podstawa.
Jeżeli chodzi konkretnie o sklepy internetowe, ten rodzaj kampanii ma znaczenie w przypadku ogólnych kategorii lub zagadnień. Wyszukiwanie dotyczące konkretnych produktów wywołuje najczęściej okienko Google Shopping, które znajduje się w najbardziej wyróżnionym miejscu. Możesz równie dobrze uruchomić kampanię obejmującą obydwa rodzaje reklamy.
Jaki rodzaj kampanii wybrać?
Wybór kampanii zależy w dużej mierze od celu, który chcesz osiągnąć oraz środków, którymi dysponujesz. Oznacza to, że musisz dokładnie przeanalizować wszystkie opcje, by możliwie jak najbardziej zoptymalizować cały proces. Co to oznacza?
Jeżeli Twoim celem jest jak największa sprzedaż, dobrym wyjściem będzie wybór kampanii produktowej. Wyświetlanie się konkretnych artykułów dokładnie wtedy, gdy użytkownik ich poszukuje, jest strategią niezwykle efektywną. Zastanawiasz się, jak promować sklep internetowy w bardziej ogólny sposób? Tutaj doskonale sprawdzi się kampania w sieci reklamowej. Może ona odsyłać na główną stronę sklepu www i uwydatniać ogólne jego zalety.
Nikt nie broni Ci oczywiście łączenia i mieszania poszczególnych opcji. Takie działanie ma największe szanse na powodzenie, ale kosztuje najwięcej. Grunt to przyjąć odpowiedni model rozliczenia. Reklama sklepu internetowego w oparciu o promowanie konkretnych produktów (zarówno kampanii produktowych, jak i wyświetlającej się w sieci reklamowej), a tym samym nastawiona na sprzedaż, sprawia, że najlepiej będzie wybrać koszt za kliknięcie (CPC), natomiast w przypadku reklamowania sklepu w celu zwiększenia świadomości marki, dobrze jest zdecydować się na koszt za tysiąc wyświetleń (CPM).
Obecność i promocja w social mediach
Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że obecność w kanałach social media powinna być zupełnie naturalna dla firm chcących przyciągnąć i przywiązać do siebie użytkowników. Nie da się jednak przytoczyć jednej strategii, która będzie działać w każdym przypadku. Sklepy internetowe to bardzo specyficzna grupa, która wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Jaką przewagę mają sieci społecznościowe nad tradycyjną komunikacją marketingową i jak wypromować sklep internetowy w mediach społecznościowych?
Social media pozwalają na łatwą komunikację dwustronną.
Działalność w sieci, abstrahując na razie od tematu, jakim są media społecznościowe, pozwala oczywiście na większy zakres możliwości działania klientów niż tradycyjny model komunikacji marketingowej. Można skontaktować się z konsultantem za pomocą maila, infolinii czy specjalnego formularza. Obecne czasy wymagają jednak od firm dużo więcej. Dziś klient chce mieć firmę dosłownie na wyciągnięcie ręki, a rolą dobrych marketerów jest mu to umożliwić. W tym celu dobrze jest prowadzić aktywną komunikację za pomocą Messengera oraz prowadzić dialog (i odpowiadać na pytania) w komentarzach. Użytkownicy z pewnością to docenią. Takie działanie to zresztą doskonała promocja sklepu internetowego oraz pomaga zarówno trafić do odpowiedniej grupy docelowej, jak i pośrednio zwiększyć sprzedaż.
Które media społecznościowe sprawdzą się najlepiej?
Oczywiście podstawową platformą jest Facebook , który rządzi i dzieli w kategorii social media od lat. Właściwe wykorzystanie jego możliwości pozwala pozyskać oddaną grupę klientów, a także wypromować sklep internetowy wśród potencjalnie zainteresowanych osób. Dla skutecznej promocji sklepu internetowego bardzo dobrze korzystać również z Instagrama, który częściowo przyciąga trochę inną grupę odbiorców, a do tego pozwala na łatwiejszy i szybciej docierający do użytkownika przekaz.
Najlepiej jest oczywiście dywersyfikować przekaz oraz jego źródła. W przypadku wymienionych platform jest to o tyle ułatwione, że istnieje możliwość połączenia kont na obydwu serwisach oraz integracji swojego przekazu (Instagram należy w końcu do Facebooka). Jeżeli chodzi. Dobrze prowadzona reklama sklepu internetowego w tych dwóch głównych kanałach w mediach społecznościowych powinna przynieść zadowalające efekty i zapewnić napływ nowych użytkowników - potencjalnych klientów.
Twitter to doskonałe miejsce do komunikacji ze swoimi klientami. Wymaga zwięzłych postów, które świetnie nadają się do przedstawiania nowinek oraz świeżych informacji dotyczących danego biznesu. Warto zwiększyć swoją świadomość dotyczącą tego medium i dowiedzieć się, jak reklamować sklep internetowy za jego pomocą. Ale od początku – dlaczego warto wykorzystywać to narzędzie?
- Umożliwia sprawne działania w zakresie real-time marketingu,
- Pozwala łatwiej zaangażować użytkowników poprzez zaciekawienie ich krótkimi informacjami, niewymagającymi zapoznawania się z nieprzystępną treścią,
- Na Twitterze możesz zamieszczać reklamy,
- Możesz śledzić i wykorzystywać świeże trendy w branży.
Zupełną podstawą jest Facebook. Jeżeli jednak masz wystarczające pokłady czasu lub pieniędzy, warto, żebyś rozważył wypłynięcie na głębsze wody. Oprócz powyższych portali, podczas działań promocyjnych możesz wykorzystać również Pinterest oraz LinkedIn. W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie możliwości reklamowe oferują poszczególne media społecznościowe oraz jak wygląda promocja sklepu internetowego na głównych portalach tego rodzaju.
Reklamy w mediach społecznościowych
Każdy, kto prowadzi fanpage lub miał chociażby minimalną styczność z promocją na Facebooku wie, że platforma Marka Zuckerberga ucina zasięgi organiczne. Często, mówiąc o liczbie odbiorców danego przekazu, wymienia się tu liczby oscylujące wokół kilku, w porywach do kilkunastu procent, spośród wszystkich fanów na stronie. Jak promować sklep internetowy na Facebooku? Jeżeli chcesz dotrzeć do dużego grona odbiorców oraz poszukać nowych klientów, rozpocznij korzystanie z płatnej reklamy.
Zalety?
- Promowanie postów może być bardzo efektywną strategią, a to dlatego, że pozwala na bardzo precyzyjne targetowanie. Możesz zatem dotrzeć do określonych użytkowników, którzy z większym prawdopodobieństwem zainteresują się Twoimi produktami. Kluczem jest tutaj oczywiście właściwy wybór grupy docelowej. Dzięki temu działanie będzie efektywne i pozwoli zwiększyć sprzedaż.
- Umieszczanie reklam na Facebooku jest stosunkowo tanie. Oczywiście wszystko zależy od preferowanego zasięgu, ale kwota, jaką trzeba zapłacić w stosunku do liczby potencjalnych odbiorców, jest całkiem korzystna. Oprócz tego nie ma dolnego limitu finansowania kampanii.
- Facebookowe reklamy w miarę naturalnie wpasowują się w tablicę użytkownika, przez co nie stanowią przeszkody w zwykłym użytkowaniu (w przeciwieństwie do większości tradycyjnych reklam internetowych).
- Aby maksymalizować szanse powodzenia kampanii, możesz wykorzystać promocję w ramach grupy niestandardowych odbiorców. Facebook umożliwia import danych zewnętrznych (dotyczących np. użytkowników sklepu internetowego), dzięki czemu pozwala na prowadzenie działań remarketingowych oraz reklamę opartą na zachowaniu i preferencjach danych użytkowników. Personalizowana reklama sklepu internetowego to bardzo dobra strategia pozyskiwania klientów z grupy docelowej.
Facebook Ads umożliwia prowadzenie kampanii reklamowej na Instagramie, dzięki czemu możesz stworzyć całościową strategię, która będzie działała na obydwu platformach. Warto więc pozyskać wiedzę o tym, jak promować sklep internetowy na Facebooku, choćby dlatego, że wiedza ta pozwala na szerokie działanie marketingowe. Poradników w sieci jest mnóstwo, a zazwyczaj i tak większość umiejętności zdobywa się metodą prób i błędów. Jeżeli nie czujesz się w tym pewnie, zawsze możesz oczywiście zlecić takie działanie agencji (niee, to wcale nie jest reklama, ale nie zaszkodzi, jak sprawdzisz naszą ofertę dotyczącą social mediów)
Reklamy umożliwia również Twitter. Możesz zdecydować się na promocję swojego profilu, konkretnego tweeta lub też danego tematu oraz hashtagu. Nie jest to zatem bezpośrednia reklama produktów, a raczej działania służące zbudowaniu większej społeczności. Gdzie najlepiej reklamować sklep internetowy? Jeżeli możesz pozwolić sobie na szerokie działanie, staraj się dywersyfikować źródła pozyskiwania użytkowników.
Sklep na Facebooku - dodatkowy sposób na promocję produktów
Bardzo ciekawą funkcjonalnością, która pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno jest możliwość dodania do firmowego fanpage’a zakładki sklep. Umożliwia ona dodawanie poszczególnych produktów z informacją o cenie czy krótkim opisem najważniejszych cech. Co ważniejsze, możesz również połączyć tę usługę z istniejącym sklepem internetowym. W takim wypadku kliknięcie w dany produkt będzie przekierowywało bezpośrednio na Twoją stronę www (szczegółowe informacje dotyczące tego zagadnienia znajdują się w artykule Jak założyć sklep na Facebooku).
Zamieszczając oferty produktowe w najpopularniejszym serwisie społecznościowym, możesz zupełnie za darmo zwiększyć świadomość klientów dotyczącą Twoich produktów. Jest to równocześnie reklama sklepu internetowego oraz swoisty kanał dystrybucji. Prowadzenie sklepu na Facebooku pozwala na dołączanie do firmowych postów osobnej zakładki prezentującej konkretne artykuły, które można kupić, klikając w ich zdjęcie.
Influencer marketing
Dlaczego powyższy punkt nie został umieszczony w części odpowiadającej na pytanie, jak reklamować sklep internetowy poprzez media społecznościowe? Po pierwsze dlatego, że niezwykle ważną grupą influencerów są blogerzy (którzy oczywiście w większości prowadzą aktywnie profile w social mediach, jednak nadal głównym polem oddziaływania są ich strony internetowe, niosące określoną treść wartościową dla użytkownika). Formy promocji w internecie przy wykorzystaniu influencer marketingu mogą być naprawdę różnorodne.
Po drugie jest to temat na tyle rozbudowany, że należy mu się odpowiednie miejsce podczas udzielania kompleksowej odpowiedzi na zagadnienie najważniejsze dla tego wpisu: jak promować sklepy internetowe.
Dlaczego influencer marketing?
- Możesz dotrzeć do osób zainteresowanych Twoją branżą, które posiadają dodatkowo motywację do zakupu danego produktu,
- Współpraca z twórcami internetowymi zwiększy Twoją wiarygodność w oczach użytkowników,
- Dywersyfikujesz w ten sposób źródła pozyskiwania klientów.
Strategia poszukiwania influencera dla swojego sklepu
Wybierając osobę, która będzie promowała produkty z Twojego sklepu, musisz skupić się na tym, czy pasuje ona do prowadzonego przez Ciebie biznesu. Warto również przeanalizować profil fanów danej osoby. To pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy warto się w takie działania w ogóle „pakować” – nie chcesz przecież trafiać z przekazem do osób niezainteresowanych. Przekaz musi być naturalny i wiarygodny. To jednak jest oczywiste. Ważniejsze jest uznanie następującego faktu:
Nie wybieraj influencerów wyłącznie pod kątem popularności.
Mamy tutaj do czynienia z sytuacją analogiczną do długiego ogona w SEO. Często poszukiwanie influencera wśród topowych przedstawicieli tej grupy mija się z celem - kampania może być bardzo kosztowna, wręcz nieopłacalna. Często lepszym rozwiązaniem okazuje się promocja sklepów internetowych przy współpracy z mniej znanymi blogerami (i nie tylko), którzy mają swoich wiernych fanów. Odnalezienie swojej niszy i wykorzystanie jej do cna bywa zwykle bardzo dobrą, opłacalną strategią.
Świetnym wyjściem może okazać się korzystanie z pomocy tzw. mikroinfluencerów. Są to osoby, które mają stosunkowo niewielkie grono odbiorców, ale za to ich przekaz jest o wiele bardziej wiarygodny. Największą liczbę potencjalnych influencerów w skali mikro znajdziesz na Instagramie.
Jak promować sklep internetowy? Pozostałe sposoby
Powyższe sposoby stanowią podstawowe, a nawet kluczowe strategie dotyczące działalności sklepu internetowego w sieci. To jednak nie koniec dostępnych strategii. Warto wymienić dodatkowe pomysły, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak wypromować stronę, która będzie sprzedawać.
Prowadź bloga
W dzisiejszych czasach użytkownicy niemal wszystkie problemy rozwiązują z pomocą wyszukiwarek internetowych. Prowadzenie bloga może okazać się efektywną strategią z killku powodów:
- Jest to dobre dla SEO,
- Odpowiada na jasną potrzebę użytkownika,
- Przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej, a dobra treść zwiększa konwersję (co przekłada się na wymierne efekty finansowe).
Profesjonalne artykuły blogowe zwiększają zaufanie odbiorców (jeżeli oczywiście pisane są w sposób ciekawy oraz merytoryczny). Mogą również stanowić swego rodzaju reklamę, opisując dany temat pod kątem oferty produktowej Twojego sklepu internetowego.
Wykorzystaj newsletter i e-mail marketing
Oferowanie użytkownikom newslettera to doskonały sposób na przywiązanie ich do siebie oraz stałe przypominanie o swoim istnieniu. Umożliwia też promowanie sklepu internetowego wśród użytkowników zainteresowanych daną branżą. Dzięki temu możesz zdobyć grono wiernych klientów, co przyczyni się bezpośrednio do większej efektywności prowadzonych działań. Zwłaszcza że niektóre statystyki pokazują, że użytkownicy korzystający z newslettera spędzają na stronie internetowej nawet 80 proc. dłużej.
E-mail marketing jest bardzo dobrym sposobem pozyskiwania odbiorców z grupy docelowej, jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej konstrukcji wysyłanych maili. Najważniejsze jest to, aby uniknąć strategii wykorzystywanych w spamerskich wiadomościach. Zachęć użytkownika do otwarcia wiadomości poprzez tytuł wskazujący na ciekawą treść, odpowiadającą na ważne pytania.
W samym e-mailu zadbaj o to, aby był czytelny, estetyczny i umożliwiał szybkie przedostanie się na podstrone związaną z danym tematem lub specjalnie dopasowany landing page. Jest to podstrona typowo ofertowa, gdzie najlepiej umieścić informacje o danej usłudze lub opisy produktów z możliwością natychmiastowego zakupu.
Nawiąż współpracę z porównywarkami cenowymi
Oferowanie produktów ze sklepu internetowego w porównywarkach cenowych to strategia, która może znacznie zwiększyć liczbę odwiedzin witryny. Jest to też zresztą świetna reklama sklepu internetowego. Już sam największy portal tego typu – Ceneo – podaje, że korzysta z niego 15 mln użytkowników. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
- Stosunkowo niski koszt dotarcia do odbiorców,
- Zwiększenie zakresu oddziaływania strony internetowej,
- Możliwość promocji wybranych produktów,
- Dzięki silnej motywacji do kupna ze strony użytkowników, istnieje większa szansa dokonania transakcji niż podczas zwykłego przeglądania treści w Twoim sklepie internetowym.
Współpracuj z marketplace’ami
Marketplace to miejsce, które przedstawia produkty różnych kategorii, ale co ważniejsze - pochodzące z różnych źródeł. Jest to korzystne zarówno dla użytkownika, jak i sklepów internetowych. Ten pierwszy może znaleźć artykuł jak najbardziej odpowiadający jego wymaganiom, a Ty zyskujesz potencjalny rynek zbytu.
Prowadź kanał na YouTube
Prowadzenie własnego kanału na YouTube odpowiada na potrzebę użytkownika, który chce bardziej szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją danego produktu lub też poradami/instrukcjami z nim związanymi. Jest to jednak rozwiązanie czasochłonne i kosztowne, a żeby osiągnąć sukces, należy podejść do tego profesjonalnie i pomysłowo. Jeżeli chcesz rozszerzać obszar oddziaływania Twojego biznesu, dowiedz się, jak reklamować sklep internetowy w YouTube i zacznij wychodzić do szerszej publiki.
W jaki sposób i gdzie najlepiej reklamować sklep internetowy? Krótkie podsumowanie
Pomysłów na to, jak promować sklep internetowy jest, jak widać, naprawdę dużo. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Według mnie zupełnie podstawowy zestaw narzędzi i działań, jakie musisz uwzględnić w swojej strategii to: pozycjonowanie sklepu internetowego (włącznie z działaniami nastawionymi na content marketing) oraz prowadzenie fanpage na Facebooku. W dalszej perspektywie warto wdrożyć reklamy w sieci społecznościowej, których cena jest bardzo atrakcyjna.
Wraz z rozwojem Twojego biznesu pomyśl o zainicjowaniu kampanii Google Ads (Google AdWords) oraz dodatkowych sposobach promocji sklepu internetowego. Jeżeli chcesz uzyskać najlepsze efekty, pomyśl o współpracy z agencją, która kompleksowo zajmie się obsługą Twojego sklepu, zarówno pod kątem SEO i tworzenia wysokiej jakości treści, jak i płatnych kampanii reklamowych. Ważnym elementem jest fachowa strategia i optymalizacja działań na Twoim sklepie internetowym. Dzięki temu możesz osiągnąć najlepsze efekty i zwiększyć sprzedaż.
Formy promocji w internecie mogą być bardzo różnorodne, a bardzo często ich wybór zależy od charakterystyki konkretnego biznesu – trudno zatem określić z góry, co się w danym przypadku sprawdzi, a co nie. Do tego potrzebna jest m.in. szczegółowa analiza oferty. Najważniejsza jest świadomość na temat niezwykle dużej wagi działań promocyjnych w świecie e-commerce. Konkurencja nie śpi, a w końcu dobry biznes musi sprzedawać. Jeśli dasz się zauważyć internautom, będziesz na dobrej drodze do sukcesu.
Sprawdź naszą ofertę
Skoro wiesz już, jak wypromować sklep internetowy, a dokładniej, jakich działań to wymaga, pozostaje wkroczyć do akcji!
Jeżeli zainteresował Cię artykuł, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, w której znajdziesz zarówno profesjonalne pozycjonowanie stron www, jak i pozostałe oferty promocji na sklepie internetowym. Zamów szybką wycenę, wypełnij brief lub skontaktuj się z nami osobiście. Spraw, by Twój sklep dotarł do większej grupy odbiorców i przodował w wynikach wyszukiwania!