Spis treści
- 1. Audyt SEO
- 2. Adresy URL
- 3. Indeksacja oraz dostępność
- 4. Optymalizacja meta danych
- 5. Treści i słowa kluczowe
- 6. Struktura strony
- 7. Mobilność
- 8. Szybkość
Pierwszy krok: audyt SEO
Elementów optymalizacji, które musisz wziąć pod uwagę, jest bardzo dużo. Dlatego podstawą jest, byś miał sensownie rozplanowaną strategię działania. Najlepiej, gdybyś zapisał sobie w formie checklisty punkty, które musisz przeanalizować i usprawnić. Pierwszym krokiem powinien być audyt SEO. To gruntowana analiza strony pod rożnymi kątami.
Do audytu przydadzą Ci się następujące narzędzia:
Adresy URL
Jeśli tworzysz dużą ilość podstron na stronie, ważne, abyś wdrożył tzw. przyjazne adresy URL. Co to takiego? To po prostu logicznie ułożone adresy, zawierające słowa, a nie ciąg znaków. To dobre rozwiązanie zarówno pod użytkownika (UX) jak i pod roboty Google.
Przykład:
Złe rozwiązanie: twoja-domena.eu/index.php?action=blog&p=456&title=oferta-usluga
Dobre rozwiązanie: twoja-domena.eu/oferta/usluga
Podsumowując adresy URL:
- nie powinny zawierać identyfikatorów sesji,
- indeksowane przez wyszukiwarki muszą być statyczne (dynamiczne linki odrzucamy),
- nie powinny być dłuższe niż ok 120 znaków.
Indeksacja oraz dostępność witryny
Gdy powstaje nowa strona internetowa, musisz badać także podstawowe aspekty, jak indeksacja strony w sieci. Dopóki Google nie znajdzie Twojej strony internetowej za pośrednictwem linków zewnętrznych, domena pozostaje ananimowa. A przecież chciałbyś, aby strona od razu pojawiała się w sieci. Dlatego też warto, byś zgłosił witrynę do Google za pomocą Google Search Console.
Aby to zrobić, załóż pocztę na Gmail, wejdź na: https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl , dodaj swoją stronę www, pobierz plik i zamieść go w głównym folderze na serwerze FTP. Możesz także dodać GSC za pomocą Google Analytics bądź Google Tag Managera, jeśli wcześniej zaimplementowałeś.
Wejdź w swoją stronę w Google Search Console, kliknij Pobieranie -> Pobierz jako Google i Pobierz stronę główną. Po paru chwilach Google już wie, że tego typu strona istnieje.
Sprawdź również, czy masz plik robots.txt z odpowiednio wdrożonymi komendami oraz czy w kodzie strony nie występuje żadne określenie typu: "noindex", "nofollow".
Optymalizacja meta danych
Odpowiednia optymalizacja meta danych to jeden z ważniejszych sygnałów rankingowych dla Google.
* Meta Title
To tytuł strony. Powinien zawierać słowa kluczowe oraz nie być dłuższy niż 600 pikseli. Musi być także unikalny i zachęcający do odwiedzenia strony. Nie ma sensu upychać w nim dużej ilości fraz kluczowych. Od optymalnego nasycenia frazami jest treść na danej podstronie.
Przykład kodu: <title>Pozycjonowanie stron www Poznań - Agencja SEO Empressia</title>
* Meta Description
To opis strony znajdujący się pod tytułem. Wykorzystaj w nim frazy kluczowe, ale przede wszystkim krótko opisz, co znajduje się na stronie i zachęć do ich odwiedzenia. Możesz skorzystać ze znaków specjalnych, które wyróżnią domenę spośród innych wyników. Używaj odmian i synonim fraz kluczowych. To ważne, gdyż Google podkreśla je w wynikach, a to przykuwa uwagę odbiorców.
Przykład kodu: <meta name="description" content="Pozycjonowanie Stron www. Social media. Marketing internetowy. Tworzenie stron internetowych . Agencja SEO Empressia ☆ Poznań ☆ Zapraszamy! ☎ 605 988 722." />
Treści i słowa kluczowe
Treści, czyli content, to elementy, których znaczenie cały czas rośnie w SEO. Google kocha rozbudowane, unikalne i poradnikowe treści, które winduje w wynikach wyszukiwania.
Na podstronach treści powinny mieć od 3000 do 5000 znaków ze spacjami. To odpowiednia ilość, by wyczerpać dany temat. To również obszerne pole do popisu, jeśli chodzi o nasycenie frazami kluczowymi w rożnych odmianach oraz synonimach (w dobie Rank Brain nie warto dawać 1 do 1 fraz kluczowych, na których Ci zależy).
Teksty muszą być unikalne. Oznacza to, że nie możesz kopiować ich z innych stron, a także dystrybuować te same treści na innych stronach. Powoduje to zjawisko duplikacji, którego Google bardzo nie lubi. Długie teksty pozwalają na wyświetlanie się strony na długi ogon – long tail, czyli dłuższe frazy - 3 słowa i więcej. Rzadziej je użytkownicy wpisują, ale są mniej konkurencyjne. To tyle nietresujące, że odbiorca, który je wpisuje, jest świadomy tego, co chce znaleźć.
Zwróć także uwagę na to, by każdą podstronę optymalizować pod inną grupę fraz kluczowych. Jeśli napiszesz 3 artykuły o podobnej tematyce, nasycisz je tą sama frazą a dodatkowo dasz je w meta tagach, możesz się spodziewać , że Google będzie raz dawać w wynikach wyszukiwana 1 artykuł, raz drugi. Różnicuj: tematykę, meta dane, tytuły artykułów oraz nagłówków.
Ważne z punktu widzenia użytkownika jest także optymalne formatowanie treści. Stosuj nagłówki od h1 do h3, pogrubiaj kluczowe informacje (niekoniecznie tylko frazy kluczowe), wykorzystuj wyliczenia oraz wypunktowania. Dodaj także zdjęcia wraz z uzupełnionym atrybutem alt.
Najczęstsze przyczyny duplikacji wewnątrz strony:
- Strona główna występuję pod kilkoma adresami,
- Certyfikat SSL został źle wdrożony i nie są wykonane przekierowania 301,
- Duplikaty meta tagów,
- Duplikacje kategorii i tagów (to częste zjawisko na Wordpressie),
- Duplikacje przy filtrowaniu, sortowaniu - najczęściej na sklepach internetowych.
Linkowanie wewnętrzne - struktura strony
Linkowanie wewnętrzne należy do jednych z najważniejszych czynności w ramach optymalizacji strony internetowej. Odpowiednie umieszczenie linków przekierowujący do Twoich podstron, to sposób na przekazanie mocy ze strony głównej, a także na to, by Google łatwiej mogło dotrzeć do wszelkich treści we witrynie.
Liczba linków wewnętrznych
Tutaj zdania są podzielone, ale załóż, aby nie dodać więcej linków niż 200 na stronę.
Struktura linków wewnętrznych
- ze strony głównej linkuj do kategorii bądź danej usługi,
- z kategorii linki idą do podkategorii oraz do produktów/usług,
- ze stron produktowych linkuj do kategorii,
- z artykułów blogowych linkuj do stron ofertowych o podobnej tematyce.
Linkowanie z treści
Linki z treści są najmocniejsze pod względem SEO. Używaj synonimów i wyrazów bliskoznacznych. Linkuj także między stronami ofertowymi.
Linki w stopce
To dobre miejsce na podlinkowanie miejsc, których nie podlinkowałeś w menu górnym bądź z treści.
Podlinkowanie bloga
Wygeneruj miejsce na stronie głównej, w którym będziesz promować np. 3 ostatnie artykuły blogowe.
Mobilność strony www
W dobie Mobile-First index niezwykle ważne stało się dopasowanie strony pod wszelkiego rodzaju urządzenia przenośne. Zadbaj o to, by witryna była przyjazna dla urządzeń mobilnych. Możesz to sprawdzić na stronie: https://search.google.com/test/mobile-friendly
Jeśli chodzi o użyteczność strony, zadbaj, by była jak najszybsza. Odradzamy np. stosowanie sliderów, które mogą się sprawdzić na PC. Zastosuj też font nie mniejszy niż 16 px. Zatroszcz się, by wszystkie elementy były łatwo klikalna, lecz żeby nie znajdowały się jeden przy drugim. Najlepsza zasada jest taka, aby najważniejsze elementy były jak najbliższej kciuka odbiorcy.
Szybkość strony www
To kolejny element, który wpływa na pozycje Twojej strony w Google. Fundamentalne jest, by witryna nie wczytywała się dłużej niż 3 sekundy.
Należy zadbać o poniższe elementy:
- Włącz kompresję GZIP – zmniejsza ona czas reakcji poprzez zmniejszenie rozmiaru odpowiedzi HTTP. Możesz dodać odpowiedni kod do pliku .htaccess bądź zainstalować wtyczkę w swoim CMS.
- Włącz cache’owanie – to zapamiętywanie strony w przeglądarce w celu szybszego jej załadowania podczas kolejnych odwiedzin. W Wordpressie dobrze sprawdza się wtyczka WP Super Cache, natomiast możesz też dodać kod do pliku .htaccess.
- Optymalizacja grafik - często jest tak, że optymalizacja wagi zdjęć na portalu znacznie przyspiesza stronę. Możesz to wykonać ręcznie, używając np. strony TinyPNG bądź skorzystać z wtyczek (w Wordpressie polecamy reSmush.it.
- Minimalizacja HTML/JS/CSS - zasada jest prosta – im mniej elementów ładujesz na stronie, tym jest szybsza. Minimalizacja polega na wyeliminowaniu pustych znaków, które niepotrzebnie zajmują miejsce.
Oczywiście pamietaj, by wybrać sprawdzony oraz szybki hosting. Pomocne narzędzia w kontekście optymalizacji szybkości strony: serwis GTMetrix Google Speed Insight, Google Lighthouse.
Podsumowanie
Jak widzisz, elementów optymalizacji strony internetowej jest na prawdę wiele. Musisz wziąć pod uwagę architekturę strony, jej mobilność, szybkość, treść i wiele innych. Jeżeli masz pytania dotyczące SEO, jesteśmy do dyspozycji!
FAQ - najczęściej zadawane pytania
1. Co to jest optymalizacja strony internetowej?
Optymalizacja strony internetowej to dostosowanie jej do aktualnych wymogów wyszukiwarek internetowych. Polega na kompleksowym zadbaniu o treści, mobilność i szybkość oraz czynniki behawioralne domeny.
2. Ile kosztuje optymalizacja strony internetowej?
Koszt optymalizacji strony internetowej związany jest przede wszystkim z zakresem prac. Jeżeli strona www jest niewielka, to koszty będą znacznie mniejsze niż w przypadku sklepu internetowego z tysiącami produktów.
3. Kiedy wykonać optymalizację strony internetowej?
Optymalizacja strony internetowej to proces ciągły. Nie wystarczy raz dokonać zmian. Algorytmy się zmieniają, konkurencja działa, więc do tego typu prac trzeba podchodzić cyklicznie.