Ataki na strony internetowe są dość powszechne.  Często na zainfekowanej witrynie umieszczane zostają skrypty spamerskie, które mogą przekierowywać nas na inne witryny, wyświetlać reklamy, rozsyłać wiadomości mailowe z naszego serwera. Rzadziej celem hakera jest zniszczenie danych na serwerze.

Co zatem może być przyczyną takiego włamania? Otóż odpowiedzi może być sporo, z doświadczenia jednak wiemy, że w tego rodzaju sytuacjach najsłabszym ogniwem jest.. człowiek.  W dzisiejszych czasach obowiązkiem jest posiadanie chociaż podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sieci. 

 twojastronazostala

Poniżej przedstawiamy kilka możliwych przyczyn "włamu" na stronę www:

 

Niewłaściwie przechowywane hasła

 

Zapisywanie haseł na karteczkach nie jest najlepszym pomysłem. Złą praktyką będzie również przechowywanie haseł w plikach swojego komputera - chyba, że dbasz o to aby był dobrze zabezpieczony.

Oczywiście najlepszym sposobem jest zapamiętanie haseł, jednak nie oszukujmy się, w dobie internetu każdy posiada kilkanaście profili na różnych portalach. Do tego dochodzą konta bankowe, konta do skrzynek mailowych itd. - na każdym inne hasło. Jest wręcz niemożliwe zapamiętanie wszystkiego.  
Właśnie w tym miejscu popełniamy najczęściej spotykany błąd – ustawiamy wszędzie to samo hasło.

Jak zatem przechowywać hasła?

Polecamy dwie metody:

  • utwórz sobie kilka haseł, które jesteś w stanie zapamiętać i stosuj je przemiennie.  Wymyśl sobie słabsze hasło i stosuj je w tych miejscach gdzie utracenie dostępu nie będzie tragiczne w skutkach. Danych do serwera nie musisz nigdzie przechowywać, w razie potrzeby wygenerujesz sobie hasło w panelu klienta u swojego hostingodawcy.
  • Zainstaluj na komputerze program TrueCrypt i utwórz sobie partycję na której będziesz przechowywał hasła i loginy.  Wymyśl jedno bardzo silne hasło, którego nie będziesz używać TYLKO do odszyfrowania partycji za pomocą TrueCrypt ! 

Program Truecrypt można pobrać ze strony http://www.truecrypt.com

158376 9867

Komu przekazałeś hasła?

Nawet jeśli będziesz przechowywał hasła z niezwykłą starannością to i tak nie masz wpływu na osoby, którym przekazałeś swoje hasła do serwera. Najczęściej udostępniasz hasła do serwera webdeveloperom i pozycjonerom. Najlepszym sposobem będzie utworzenie im osobnych kont FTP, dzięki czemu będziesz wiedzieć kogo obarczyć winą w razie ataku lub w przypadku gdy strona zostanie usunięta. Jeśli zobligowany jesteś przekazać hasła osobie trzeciej to po wykonanej pracy po prostu je zmień abyś miał pewność, że tylko Ty jesteś w ich posiadaniu.

Program typu internet security nie jest bez znaczenia.

Nie korzystaj z darmowych programów. Co prawda jesteśmy zwolennikami darmowych rozwiązań typu Open Source, jednak w przypadku programów internet security sytuacja wygląda nieco inaczej. Koszty rozwoju takiego oprogramowania są po prostu zbyt duże.

Przeznacz niewielkie środki na zakup programu  „Internet Security”.  Z pewnością Twoja strona internetowa oraz poświęcony jej czas są wiele więcej warte niż 100zł rocznie.

Korzystanie z internetu

Nawet najdoskonalsze programy antywirusowe, firewalle nie zapewnią 100% bezpieczeństwa jeśli nie będziesz posiadać podstawowej wiedzy.  Poniżej kilka bardzo ważnych wskazówek:

  1. Nie korzystaj z ogólnodostępnych darmowych WiFi.  Jeśli już musisz, pod żadnym pozorem nie loguj się nigdzie będąc w takiej sieci.
  2. Nie ustalaj haseł dostępu typu:  jolka,  123123  - są zbyt proste do złamania.
  3. Nie zapominaj o wylogowaniu się z systemu.

Nieaktualny system CMS lub jego składniki.

Niewątpliwie jest to bardzo częsta przyczyna ataków hakerskich na strony internetowe.  W cyfrowym świecie zmiany następują w niewiarygodnym tempie, dlatego już 3-4 miesięczny system CMS jest prawdopodobnie podatny na ataki.  Nie zapominaj zatem o aktualizacjach systemu CMS oraz jego składnikach.  Podobnie jak w samochodzie musisz co jakiś  czas wymienić olej, uszczelki itp. tak samo trzeba zadbać o stronę internetową. Pozostawiona sama sobie prędzej czy później zostanie w jakiś sposób narażona na atak.

Oczywiście nie każda aktualizacja jest na tyle prosta abyś mógł wykonać ją samodzielnie, dlatego najlepiej zgłosić się do webmastera aby wykonał taką aktualizację. 

 MIT:

Darmowe systemy CMS są bardzo podatne na ataki hakerskie, ponieważ każdy ma dostęp do kodu źródłowego takiego CMSa.

 FAKT:

Pozorne jest bezpieczeństwo poprzez ukrywanie kodu w przypadku aplikacji komercyjnych.  To, że kod jest niedostępny publicznie nie świadczy o tym, że system jest lepiej lub gorzej zabezpieczony. W przypadku oprogramowania typu Open Source należy pamiętać o tym, że kod jest dostępny nie tylko dla hakerów, ale także dla programistów, którzy dbają o bezpieczeństwo zatem naprawienie lub wykrycie luki w systemie przebiega bardzo sprawnie. 

 

Mamy nadzieję, że artykuł ten pobudził Waszą wyobraźnię i to tylko początek zapoznawania się z technikami bezpieczeństwa.

Jeśli macie pytania lub sugestie prosimy zostawić komentarze.