Spis treści

Co to właściwie jest?

Software House to pojęcie, które funkcjonuje już od dłuższego czasu, jednak w Polsce wciąż niewiele osób wie, co się pod nim kryje. Wraz z rozwijającym się światem branży internetowej, sklepów internetowych i niemalże nieograniczonych możliwości związanych z siecią komputerową, pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistyczne i bardzo zaawansowane usługi. Wtedy właśnie do walki stanęły software house'y, które wyszły naprzeciw tej rynkowej luce.

Software House to więc nic innego jak firma, zajmująca się tworzeniem stron www, sklepów internetowych oraz aplikacji webowych i mobilnych. W działania takiej firmy wlicza się również zarządzanie nimi. Hmm.. więc o co tak naprawdę ten szum, skoro wszystko to już znamy? **Najprościej mówiąc, głównym zadaniem Software House'u jest tworzenie oprogramowania, ale dopasowanego do potrzeb konkretnego klienta. Nie są to uniwersalne i proste rozwiązania. Wręcz przeciwnie, to rozbudowane i na bieżąco aktualizowane nowoczesne programy.**

Czym zajmuje się Software House?

Software House działa na zasadzie domu programistycznego, gdzie możesz skorzystać z doświadczenia i wiedzy prawdziwych profesjonalistów. Zajmują się oni tworzeniem internetowego oprogramowania na potrzeby zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Przewagą Software House'ów jest to, że nie wykorzystują oni gotowych szablonów. Wszystko tworzone jest z myślą o tym jednym, konkretnym kliencie oraz o jego wymaganiach i o celach biznesowych. Software House'y proponują także usługi wykraczające poza programowanie, polegające na analizie i testowaniu wdrożonych produktów, organizowanie design sprintów, doradztwo techniczne i technologiczne. To wszystko sprawia, że stawiając właśnie na nie, możesz liczyć na kompleksową obsługę swojego projektu i działań.

software zadania

Jak już wcześniej wspominaliśmy firmy typu Software House nie tylko wykonują samą usługę, ale i administrują ją w późniejszych etapach. Oznacza to długofalową współpracę z Software House'm, ale i równocześnie wiąże się to z odpowiednimi wkładami finansowymi z Twojej strony. Warto być tego świadomym bo rozwój własnego e-biznesu może okazać się kosztowne.

Software House to nie jest tylko modne pojęcie określające zwykłe usługi oferowane przez agencje. Jeśli chcesz budować swój wizerunek, rozwinąć pomysł, start-up w oparciu o rozwiązania IT to software house będzie idealnym rozwiązaniem.

Co zyskujesz, decydując się na Software House?

Pełna personalizacja

Agencji, które zaproponują Ci stworzenie stron internetowych jest naprawdę wiele. Ale czy na pewno chcesz iść po przetartych szklakach? Taka niestety jest rzeczywistość. Niestety duża część firm na naszym rynku oferuje standardowe usługi tworzenia stron internetowych w myśl: ZZZ czyli zarobić, zrobić, zapomnieć. Jeśli poważnie myślisz o rozwijaniu biznesu w sieci musisz popatrzeć na temat szerzej. Korzystając z Software House otrzymasz produkt, który będzie dopasowany indywidualnie do Twoich potrzeb - nie tylko z wyglądu, ale i ze wszystkimi funkcjonalnościami. Na pewno możesz liczyć na dopracowanie w każdym szczególe i indywidualne podejście.

Wsparcie strategiczne

Jako klient powinieneś mieć podstawowe pojęcie o różnych rozwiązaniach, ale nie oszukujmy się. Nie masz takiego doświadczenia, jak Software House'y, które doradzą Ci w kwestii wyboru konkretnych narzędzi, które nie tylko usprawnią Twój serwis, ale także będą dla Ciebie korzystniejsze finansowo.

wsparcie strategiczne

Pomocna dłoń

Jeżeli chodzi Ci po głowie pewien pomysł np. na aplikację to też jest dobra pora, aby zwrócić się do Software House'u po poradę. Specjaliści podpowiedzą Ci, jak może wyglądać jej projekt i wykonanie. Na pewno będą mieli szereg rad i propozycji rozbudowy Twojego pomysłu, aby był w pełni funkcjonalny i przyjazny dla potencjalnych użytkowników.

Branżowe programowanie

To żadna nowość. Oprogramowanie powinno być dopasowane do potencjalnego klienta, ale i do specyfiki danej branży. Niektóre charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności, bogatym zapleczem technicznym, inne dużą oryginalnością bądź określonymi standardami, których nie powinno się przekraczać. Software House poradzi sobie i w tej kwestii - w końcu tworzy program tylko i wyłącznie pod Twój produkt.

Aplikacje i strony na miarę

Budowanie stron internetowych czy aplikacji to nie lada wyzwanie. Tylko doświadczeni programiści, którzy władają różnymi językami programowania będą w stanie stworzyć "coś" z niczego. Software House posiada specjalistów, dla których budowanie dla Ciebie strony od zera, tworzenie innowacyjnych funkcjonalności, paneli czy nowoczesnych elementów to po prostu kolejne interesujące zadanie.

Grunt to dobra metoda

Software house'y mają również nieco inną metodykę pracy, która opiera się na szybkim, cykliczym oraz uporządkowanym dostarczaniu kolejnych elementów produktu. Także z tego względu warto zainteresować się współpracą z tego typu firmą.

 1. Agile Development
 2. Metoda potocznie zwana wdrożeniami zwinnymi. Powstała jako alternatywa tradycyjnego podejścia projektowego, gdzie produkt finalny był otrzymywany dopiero po kilku miesiącach i niestety często okazywał się bardzo nietrafny.

  Agile Development to nowatorskie podejście do systemów informatycznych, pozwalające na realizowanie skomplikowanych projektów. Dzięki praktyce w programowaniu i wspieraniu w nim innych, odkrywane są nowe metody programowania. Ale nie tylko one. W trakcie pracy wyłoniły się kluczowe wartości oraz ich duże znaczenie. Zgodnie z myślą Agile:

  - LUDZIE I INTERAKCJE - są bardziej cenne od procesów i narzędzi,

  - DZIAŁAJĄCE OPROGRAMOWANIE - jest ważniejsze od szczegółowej dokumentacji

  - WSPÓŁPRACA Z KLIENTEM - ma większa wartość od negocjacji umów,

  - REAGOWANIE NA ZMIANY - jest korzystniejsze od realizacji założonego planu

  Wszystkie elementy są ważne, natomiast znacznie ważniejsze dla nas są te umieszczone po lewej stronie. Niemniej jednak "zwinność" tej metodyki nie wystąpi, kiedy zabraknie chociaż jednej ze wszystkich wymienionych wartości. Dopiero to wszystko razem tworzy spójną całość, która pozwoli na osiągnięcie sukcesu.

 3. Scrum

Kolejną z technik zwinnych jest scrum. Ta metodyka skupia się na kreatywnym tworzeniu produktów wysokiej jakości oraz o dużej wartości dla klienta i użytkownika. Poprzez tworzenie ram postępowania, umożliwia ona realizację założonych projektów oraz działań. Gwarantuje także stałą kontrolę rezultatów, testy bieżących produktów oraz całkowitą orientację na klienta.

Scrum określa pięć podstawowych wartości:

 • Focus – podczas pracy następuje maksymalne skupienie na sprawnym wykonaniu zadania i osiągnięciu celu. Zespół nie rozprasza się na innych czynnościach, które w tym momencie czy w projekcie nie mają kompletnie znaczenia.

 • Courage - czyli "do odważnych świat należy". Zespół specjalistów ze względu na swoją obszerną wiedzę może pewniej podejmować trudne decyzje, które ukrócą drogę do sukcesu, a przy okazji nie okażą się wielką klapą.

 • Openness – w zespole panuje otwartość. Szczerze omawiane są postępy w pracy, jak i wszystkie zagrożenia oraz przeszkody. Dzięki temu Software House'y minimalizują ryzyko i pracują znacznie efektywniej.

 • Commitment – zespoły bardzo angażują się w wykonywane zadania. Wiąże się to również osiągnięciem satysfakcji przez samego klienta.

 • Respect - szacunek w zespole. Mimo że powinien występować nie tylko w Software House'ie to właśnie firmy kierujące się metodą Scrum są w tym mistrzami. Pracownicy są sobie równi, szanują swoją pracę, decyzje i przede wszystkim działają wspólnie dla dobra klienta.

metodyka scrum

Te techniki mogą z perspektywy klienta wydawać się zbędne, w końcu zależy Ci głównie na otrzymaniu produktu, a nie funkcjonowaniu danej firmy, ALE... Korzystanie z tych metod przez Software House'y wpływa na wysoką jakość Twojego produktu, a to już powinno Cię bardzo interesować.

Od czego zacząć szukanie idealnego Software House'u?

Decyzja o wyborze odpowiedniej firmy informatycznej nie należy do najłatwiejszych. Trzeba porządnie się zastanowić nad kilkoma kwestiami, które mogą mieć kluczowe znaczenie przy realizacji Twojego projektu.

Po pierwsze: Budżet.

Dokładne ustalenie swoich możliwości finansowych, zdecydowanie usprawni pracę i pozwoli na określenie odpowiednich działań, które można wdrożyć za daną kwotę. Dzięki temu będziesz mógł już na pierwszym spotkaniu uzgodnić z firmą programistyczną zakres działań. Jesteś świadomym klientem i na pewno będziesz wiedział, na jaki efekt możesz liczyć, przedstawiając dany budżet. Dobry Software House zaproponuje Ci możliwości, które polepszą Twoją aplikację i nie przekroczą Twoich złożeń finansowych.

Po drugie: Termin.

Musisz liczyć się z tym, że jeśli Twój projekt będzie skomplikowany to nie zostanie zrealizowany "na już". Jeżeli chcesz dobrych efektów i świetnie wykonanej pracy, weź pod uwagę to, że będziesz musiał chwilę poczekać.

Po trzecie: Bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że użytkownicy Twoich aplikacji będą podawali własne dane. Zadbaj o ich komfort i bezpieczeństwo, zwracając uwagę na standardy panujące w Software House'ie.

Który Software House wybrać?

Zapewne większość z Was rozpoczęłaby poszukiwania idealnego Software House'u od wpisania zapytania w Google. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak przed rozpoczęciem współpracy warto mieć zaufanie do danej firmy i najlepiej, jeżeli tylko jest taka możliwość, poprosić znajomych o polecenie sprawdzonego Software House'u. Dodatkowym aspektem któremu powinniśmy się przyjrzeć jest kontakt z firmą. Przez najbliższe kilka miesięcy będziecie musieli przecież być w ciągłej komunikacji. Nie bez znaczenia jest także portfolio – dobrze wykonane wcześniej realizacje mogą pomóc w wyborze konkretnej agencji.

Na co zwrócić uwagę?

Kiedy już myślisz, że znalazłeś w sieci swój wymarzony Software House, nie bądź w gorącej wodzie kąpany. Jest jeszcze kilka kwestii na, które szczególnie powinieneś zwrócić swoją uwagę.

 1. Portfolio
 2. Upewnij się, że projekty, które dotychczas były wykonane przez Software House są naprawdę dobre. Sprawdź, czy te realizacje spełniają wymagania podobne do Twoich i dowiedz się, czy firmy były zadowolone ze współpracy.

 3. Pierwszy kontakt
 4. To bardzo ważne, aby Software House miał swoją wizję na wykonanie Twojego projektu. Jeżeli posiada doświadczenie, powinien przedstawić problemy, na jakie możecie napotkać i ewentualne ścieżki rozwiązań. Jeśli tak właśnie wyglądało Twoje pierwsze spotkanie z przedstawicielem Software House'u to naprawdę dobrze wróży.

 5. Myśl trzeźwo

Nie podejmuj decyzji od razu. W końcu chcesz wdrożyć ciekawy projekt, który zaważy o Twoim sukcesie. Daj sobie czas. Dokładnie przemyśl, czy faktycznie warto iść drogą do osiągnięcia wyznaczonego celu właśnie z tym konkretnym Software House'm.

porfolio

Czy warto korzystać z Software House'ów?

Wiesz już, czym zajmują się domy programistyczne oraz jaka jest różnica pomiędzy nimi a zwykłymi agencjami. Zarówno jeżeli masz działalność i chciałbyś rozszerzyć ją o nowe rozwiązania internetowe, jak i jeśli zupełnie zaczynasz od podstaw, to na pewno po tym artykule nie masz już wątpliwości, czy zwrócić się do Software House'u.

Raz jeszcze zachęcamy do wypełnienia naszego briefu i skorzystania z usług najlepszego software house'u w Poznaniu :)

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest software house?

To firma, która tworzy oprogramowanie dopasowane do indywidualnych potrzeb inwestora. Chodzi tu o nowoczesne programy, które można wdrożyć na aplikacjach webowych oraz mobilnych czy też stronach i sklepach internetowych.

2. Jak pracuje software house?

Przede wszystkim tworzy autorski kod od podstaw. Kreuje rozwiązania dostosowane do danego, jednego projektu. Nie bazuje na szablonach i znanych patentach. Software house to także analiza, testowanie i doradztwo.

3. Ile kosztują prace software house'u?

Cena usług zależna jest od skali projektu. Tylko indywidualna wycena może być trafna. Ideę wdrożenia trzeba przekalkulować na roboczogodziny. Dlatego, jeśli zależy Ci na rzeczowej wycenie, przedstaw swoje wymagania.