Spis treści
- Google nie tylko do SEO
- Do czego może przydać się Google w edukacji?
- Workspace for Education
- Kto może korzystać z Google for Education?
- Czy Google jest płatne dla edukacji?
- Google dla Edukacji – warto?
- Google Workspace for Education i nie tylko…
Google nie tylko do SEO
Na naszym blogu opisujemy sprawy związane z pozycjonowaniem stron internetowych w wyszukiwarce Google, ale dziś chcielibyśmy zwrócić uwagę na nieco inną rolę, którą odgrywa jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
Przejście na nauczanie zdalne w 2020 roku było przymusowe, jednak trzeba przyznać, że otworzyło nowe możliwości nauczania. I to, jak działa system szkolny, czasami przekłada się również na inne aspekty, na przykład biznesowe. Warto zatem przyjrzeć się temu, jak Google wspiera edukację.
Do czego może przydać się Google w edukacji?
Zdalne kursy, korepetycje online, nauczanie domowe, a nawet, po prostu, odrabianie lekcji i uczenie się w domu – w tym wszystkim może pomóc właśnie Google. Nie od dziś wiadomo, że uczniowie korzystają z internetu, żeby wykonać jakąś zadaną pracę, napisać rozprawkę, zainspirować się czymś bądź skończyć jakiś projekt. Ale nie tylko oni.
Z internetu korzystają również nauczyciele i pracownicy administracji. Kontaktują się między sobą, z uczniami, rodzicami, opiekunami, wykonawcami. Czasami przesyłają jakieś materiały, filmy, zdjęcia. Zdarza się, że prowadzą zajęcia online.
Tę perspektywę doskonale rozumie właśnie Google, oferując pakiet narzędzi oraz usług, które mają wesprzeć edukację na różnych poziomach. I, co najważniejsze, bezpłatny dostęp do tych rozwiązań!
Workspace for Education – bezpłatne narzędzia dla edukacji szkolnej i domowej
(źródło: Google for Education)
- Google Classroom – platforma edukacyjna, która umożliwia nauczycielom tworzenie wirtualnych klas, przypisywanie zadania, udostępnianie materiałów edukacyjnych i komunikowanie się z uczniami. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach, przesyłać zadania i wchodzić w interakcję.
- Dokumenty Google – narzędzie do tworzenia i edytowania dokumentów tekstowych online. Pozwala na współpracę w czasie rzeczywistym, udostępnianie dokumentów innym osobom i przechowywanie ich w chmurze.
- Arkusze Google – odpowiedniki programów do arkuszy kalkulacyjnych. Pozwalają na tworzenie, analizę i edycję danych numerycznych.
- Prezentacje Google – proste narzędzie do tworzenia prezentacji multimedialnych. Można dodawać w nim slajdy, teksty, grafiki, animacje.
- Formularze Google – narzędzie, które pomaga tworzyć ankiety, testy, quizy, formularze online. Zbiera odpowiedzi uczniów i pozwala analizować wyniki.
- Jamboard – wirtualna tablica, na której można notować, przypinać kolorowe karteczki (notatki), rysować i zmazywać to, co się „bazgroliło”. Do tzw. jamów można dodawać również obrazy/grafiki.
- Google Meet – platforma do spotkań online. Dzięki niej poprowadzi się rozmowy wideo, skorzysta z czatu, udostępni ekran.
- Gmail – popularna usługa poczty elektronicznej. Można wysyłać, odbierać i zarządzać mailami, np. organizować je za pomocą etykiet czy folderów.
- Dysk Google – inaczej Google Drive, czyli dysk, na którym można gromadzić materiały edukacyjne, tworzyć foldery, udostępniać pliki. Co najważniejsze, do dysku można mieć dostęp z różnych urządzeń, zarówno komputerów, jak i telefonów oraz przydzielać uprawnienia edycji różnym osobom.
- Kalendarz – standardowe narzędzie do planowania czasu, dodawania lekcji czy spotkań (również offline).
Kto może korzystać z Google for Education?
Do organizacji, które kwalifikują się do korzystania z rozwiązań Google, należą szkoły:
- podstawowe
- średnie
- wyższe
- zawodowe
- podyplomowe
Czy Google jest płatne dla edukacji?
W pakiecie Google dla Edukacji Fundamentals korzystanie z usługi Google jest bezpłatne, natomiast w wyższych pakietach typu Education Standard i Education Plus rozwiązania już są płatne.
Można zarejestrować się pod adresem:
➡️ workspace.google.com/edu/signup
Google dla Edukacji – warto?
W szkole potrzebna jest poczta elektroniczna, miejsce w chmurze do przechowywania różnych materiałów, platformy do spotkań online, programy do tworzenia prezentacji. Rozwiązania, które Google oferuje dla edukacji, zawierają właśnie to wszystko.
Już teraz narzędzia od tego technologicznego giganta są wykorzystywane zarówno w przedszkolach, jak i na uczelniach wyższych. Zdigitalizowany świat jest naszą codziennością i warto, a czasami wręcz trzeba się do niej dostosować.
Odpowiedź, czy warto skorzystać z rozwiązania, w którym znajdują się wszystkie te usługi, nasuwa się zatem sama.
Google Workspace for Education i nie tylko…
Oprócz pakietu usług w ramach Workspace for Education Google oferuje znacznie więcej. Uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z Google Books i Google Scholar.
Perspektywa, że Google jest czymś więcej niż wyszukiwarką, która pomaga zarówno uczniom, jak i nauczycielom, jest wręcz… inspirująca! To pokazuje, że wyszukiwarka, z której codziennie korzystamy, ma realny wpływ na system edukacji na całym świecie. Dzięki Google edukacja staje się bardziej dostępna, interaktywna i elastyczna. Sam proces rozwija umiejętności technologiczne uczniów, opiekunów i nauczycieli. Taka transformacja cyfrowa pomaga również zmienić tradycyjne myślenie o nauce. A co najważniejsze, Google for Education pokazuje, że da się przekroczyć bariery geograficzne i uczyć z dowolnego miejsca na świecie (z dostępem do internetu, oczywiście!).
Wspólnie stwórzmy zatem zasoby, z których będą czerpać wiedzę użytkownicy z całego świata. Zgłoś się do naszej agencji SEO w celu pozycjonowania strony internetowej i dostarczania wartościowych treści do internetu – w wyszukiwarce, która jest czymś więcej, niż pośrednikiem w sprzedaży!