- Czym jest brief dla copywritera?
- Co zawiera dobry brief dla copywritera?
- Dlaczego warto wypełniać brief SEO copywritera?
- Źle wypełniony brief dla copywritera – czym to skutkuje i jak tego uniknąć?
- Brief dla copywritera kreatywnego
Przedsiębiorcy nierzadko poświęcają swój czas wyłącznie na to, co bezpośrednio przekłada się na zysk. Czasem więc zapominają bądź bagatelizują komunikację skupioną na „dopieszczeniu” współpracy z agencją czy samym copywriterem. To jednak poważny błąd – w pracy nad contentem dobry przepływ informacji to klucz do efektywnych działań – takich, które wpływają nie tylko na boty, ale oddziałują również na postrzeganie marki przez czytelnika.
Co więc zrobić, aby dostarczyć agencjom niezbędną wiedzę oraz wytyczne, a jednak maksymalnie usprawnić ten proces?
Odpowiedzią jest właśnie brief dla copywritera
Czym jest brief dla copywritera?
Brief to dokument, który zawiera istotne informacje o firmie i oczekiwania klienta wobec agencji w pigułce. Brief z angielskiego oznacza „krótki” i taki właśnie powinien być dokument. Raz wypełniony stanowi podstawę przy tworzeniu wszystkich treści na stronę klienta. To solidny fundament, który pozwoli nie tylko na dokładne dopasowanie tekstów do potrzeb przedsiębiorstwa, ale także zachowanie spójności komunikacji marki.
Agencja SEO zwykle wysyła własny brief, który składa się z kilku/kilkunastu pytań – to jak wypełnienie niewielkiej ankiety – a może wnieść naprawdę wiele.
Co zawiera dobry brief dla copywritera?
Odpowiednio napisany przez agencję brief uwzględnia różnorodność branż. Każde pytanie można z łatwością odnieść do działalności własnego przedsiębiorstwa. Celem dokumentu jest przybliżenie copywriterom specyfiki Twojego biznesu – od ogólnego profilu, przez grupy docelowe, po cechy, które wyróżniają firmę na rynku. Nie można także zapomnieć o elementach związanych z językiem i stylem treści.
Jak wygląda wzór briefu dla copywritera w Empressia? Nasza agencja SEO działa na briefach już od kilku lat – wyróżniliśmy w tym czasie między innymi 8 punktów:
1. Profil działalności i priorytet sprzedażowy
To zupełna podstawa – krótki opis działania przedsiębiorstwa, przedstawienie oferty i najbardziej kluczowych produktów bądź usług. Profil działalności podpowiada copywriterom, jak pisać teksty SEO, by jak najlepiej zaprezentować markę i jej ofertę. Branżowe nazewnictwo produktów pomaga nam też w wykorzystywaniu wyrażeń semantycznych i budowaniu tematyczności – czyli topical authority – autorytetu strony pod względem wartości tekstu w danym zakresie tematycznym. Priorytety w sprzedaży pomogą nam natomiast zająć się w pierwszej kolejności tym, na czym najbardziej zależy naszym klientom.
2. Grupa docelowa
Ten punkt to jedna ze składowych, które wpływają na charakter naszego tekstu. Działasz jedynie w B2B? Czy może Twoim klientem są tylko konsumenci? Pragniesz dotrzeć do ojców po czterdziestce, czy miłośników ręcznych robótek? Oczywiście jedno nie musi wykluczać drugiego, ale ważne jest skonkretyzowanie swojego targetu. Tekst dla każdej grupy będzie nieco inny – zależnie od wieku, płci, stylu życia, wykształcenia, hobby, miejsca zamieszkania czy przekonań, potrzeb i oczekiwań. Wiedząc, na czym zależy odbiorcy – wiemy, jak zaspokoić jego pragnienia.
Dobrze dobrana grupa docelowa w briefie dla copywritera ma też ogromny wpływ na słowa kluczowe – a dokładniej wybranie ich zgodnie z intencją wyszukiwania – tzw. search intent. Znając grupę docelową, jej oczekiwania, wiedzę i potrzeby, skuteczniej dobierzesz frazy, które odpowiadają temu, co „googluje” potencjalny klient.
3. Styl wypowiedzi
Niezbędny element w każdym briefie dla copywritera – styl wypowiedzi podpowiada nam, jak prowadzić strategię komunikacyjną. Każda marka jest inna – niektórzy pragną podkreślić swój ogrom doświadczenia i profesjonalizm przez content informacyjny i zależy im na oficjalnym, często wręcz naukowym tonie. Inni chcą przyciągnąć klienta sympatycznymi, luźnymi zwrotami, nawiązaniami i żartami słownymi, które wywołują uśmiech. To, jaki styl ma wykorzystać copywriter, zależy tylko i wyłącznie od wizji działu marketingu czy samego przedsiębiorcy. Elastyczny copywriter dopasuje się do każdego typu treści.
4.Nazewnictwo marki
„Oferujemy produkty” czy „Firma XYZ oferuje”? Teoretycznie różnica jest niewielka, jednak ma spory wpływ na to, jak zostanie odebrana Twoja marka.
5. Zwrot grzecznościowy do odbiorcy
Takie zwroty to jeden z najważniejszych elementów, które budują relację z klientem. „Państwo” podkreśla szacunek, a zwrot na „ty” burzy ścianę między autorem a czytelnikiem – ułatwia kontakt i wprowadza swobodę.
6. Nomenklatura
Szczególnie zależy nam na słowach bądź zwrotach, których mamy w tekstach unikać – często jest to błędnie sformułowane lub źle wykorzystane słownictwo branżowe bądź potocyzmy związane z produktami/usługami klienta.
7. Hasła reklamowe
Każde hasło reklamowe, slogan czy claim to coś charakterystycznego i z założenia niepowtarzalnego – twórca treści musi więc koniecznie je poznać, by sprawnie z nich korzystać – zarówno w kampanii, jak i w stałej komunikacji.
8. Inne ważne informacje dotyczące firmy, misja, geneza, szczególne zalety, które warto podkreślić
Wśród tych informacji wyróżniamy UVP – Unique Value Proposition. To gratka dla każdego copywritera – specjalne cechy produktów/usług czy samej marki, które wyróżniają ją na tle konkurencji. Każdy brief dla copywritera powinien więc pytać o to, co może zaoferować Twoja firma, czego nie świadczy nikt inny na rynku.
W tym miejscu warto podkreślić nie tylko oryginalne produkty czy podejście do klienta, ale także np. wartości przedsiębiorstwa. Twój biznes jest eko, a Ty, poza efektywną sprzedażą, dbasz także o rozwiązania przyjazne dla środowiska? Dobrze jest zaznaczyć to w briefie dla SEO copywritera.
Dlaczego warto wypełniać brief SEO copywritera?
Treści SEO to nie bloczki tekstu wypełnione frazami – skuteczne pozycjonowanie strony internetowej wymaga zainteresowania zarówno botów, jak i czytelnika. SEO copywriter musi więc pogodzić te dwa światy – wnosząc do tekstów wartość merytoryczną i marketingową – by spełnić oczekiwania klienta Twojej firmy. Brief dla SEO copywritera pozwoli mu dopracować treści pod każdym względem.
Wypełniony brief copywritera to też mniejsze ryzyko nieporozumień – w ten sposób każda ze stron z łatwością wyrazi i zrozumie oczekiwania drugiej. To zaoszczędzi czas poświęcony nie tylko na kontakt, ale także na poprawki.
Źle wypełniony brief dla copywritera – czym to skutkuje i jak tego uniknąć?
Zacznijmy od tego, co w ogóle oznacza „źle wypełnić brief copywritera”. Jak do tego doprowadzić, skoro wystarczy tylko odpowiedzieć na pytania? Wbrew pozorom, można popełnić przy tym parę błędów.
1. Brak szerszej perspektywy
Załóżmy, że z usług agencji czy freelancera korzysta butik. W jego asortymencie znajduje się głównie odzież dla kobiet po czterdziestce, ale również np. sukienki na studniówkę. Jego właścicielka, wypełniając brief, zapomniała o drugiej, młodszej grupie docelowej. W ten sposób stworzyła wytyczne dla copywritera, które odpowiadają jedynie części jej oferty. Czym to skutkuje? Ową utratą potencjału treści – czyli tekstem dużo mniej atrakcyjnym dla maturzystek.
Szeroka perspektywa to także analiza rozwoju własnego przedsiębiorstwa w czasie. Jeśli wiesz, że w związku z inflacją utracisz swoje UVP, którym są niezwykle konkurencyjne ceny – nie uwzględniaj go w briefie. Jeśli to zrobisz i zapomnisz poinformować copywritera, że straciłeś/aś ten wyróżnik, być może otrzymasz treści pełne nieaktualnych cech dotyczących Twoich usług/produktów.
2. Brak szczegółów
Ogólne odpowiedzi dadzą copywriterom tyle, ile sami są w stanie dowiedzieć się o Twojej marce – na podstawie krótkiego researchu. Właścicielka butiku wypełniająca punkt o grupie docelowej słowami „kobiety w każdym wieku” nie wpłynie więc na styl komunikacji. Zastanów się więc, kim są Twoi klienci. Czy większość z nich to np. kobiety na wysokich stanowiskach, które w pracy chcą wyglądać elegancko i z klasą? Czy może są to osoby pracujące z domu, które znajdą u Ciebie najwygodniejsze dresy? Takie szczegóły znaczą wiele – dobry copywriter skutecznie je wykorzysta.
3. Koloryzowanie
W briefie trzeba być szczerym – nie próbuj na siłę znaleźć wyjątkowej misji swojej działalności, jeśli taka nie istnieje. Nie pisz o swoim przedsiębiorstwie jako np. nadzwyczajnie proekologicznym, jeśli nie stosujesz więcej przyjaznych dla środowiska rozwiązań niż większość Twojej konkurencji. Internauci z łatwością wyczują, co jest podkoloryzowane, a co nie – wiele można też sprawnie zweryfikować. Zaufanie konsumentów zyskasz tylko wtedy, gdy będziesz z nimi szczery/a.
Brief dla copywritera kreatywnego
Należy koniecznie zaznaczyć, że copywriterzy otrzymują różnorodne zlecenia. To nie tylko opisy produktów czy artykuły, ale np. treści wykorzystywane w e-mail marketingu czy nawet na ulotkach. Zakres jest niezwykle szeroki i – jeśli myślisz o tego typu współpracy – musisz przygotować się bardziej złożony brief i dodatkowe pytania.
W naszej agencji łączymy różne techniki copywriterskie, dzięki którym tworzymy skuteczne, wartościowe i ciekawe treści na strony internetowe. Brief to jeden z najważniejszych punktów na początku drogi. Pomaga nam w pisaniu tekstów SEO i oszczędza czas naszych klientów. Przekonaj się na własnej… stronie internetowej!
wyceń pozycjonowanie strony internetowej
FAQ:
1. Czym jest brief dla copywritera?
Brief SEO copywritera to dokument, zwykle w formie niedługiej ankiety, zawierający pytania o istotne informacje dot. marki, dla której ma pisać copywriter. Jest to m.in. grupa docelowa, preferowany styl tekstu i wyróżniki oraz charakterystyka działalności.
2. Jak powinien wyglądać dobry brief dla copywritera?
Warto zawrzeć profil działalności, preferowany styl, grupę docelową, hasła reklamowe, wybrany zwrot grzecznościowy, nomenklaturę, nazewnictwo marki i jej wyjątkowe cechy – wyróżniające ją na tle innych firm, np. jej misja czy wartości. Odpowiednio wypełniony brief jest szczegółowy i uzupełniony zgodnie z prawdą.
3. Jak brief wpływa na współpracę z agencją SEO?
Dzięki briefom teksty od copywritera są spójne, lepiej dopasowane do potencjalnego klienta, skuteczniej podkreślają wyjątkowość marki i budują tematyczność strony. Brief ułatwia przedstawienie oczekiwań wobec treści, a tym samym redukuje prawdopodobieństwo nieporozumień we współpracy klient-agencja/copywriter.