Spis treści
- Shadowban – co to takiego?
- Jak rozpoznać shadowbana?
- Weryfikacja z zewnętrznego konta
- Sprawdzanie statystyk
- Pytanie do obserwujących
- Weryfikacja hashtagów
- Status konta
- Jak pozbyć się shadowbana?
- Jak długo trwa shadowban? Instagram
- Shadowban a materiały wyświetlane niżej
Shadowban – co to takiego?
W dużym skrócie – shadowban to czasowe ograniczenie zasięgów postów i innych form publikacji dla danego konta. Co ważne, wedle wszelkich definicji, nałożeniu shadowbana nie towarzyszy żaden komunikat informujący o tym fakcie. Użytkownik konta obciążonego shadowbanem może zatem nie mieć świadomości, że objęło go takie ograniczenie na Instagramie. Warto też podkreślić, że shadowban dotyczy nie tylko Instagrama, lecz jest obecny także w innych mediach społecznościowych.
W praktyce shadowban może przybierać różne formy. Najczęściej oznacza on znacznie rzadsze wyświetlanie się Twoich postów, reelsów czy stories – nawet u użytkowników, którzy Cię obserwują. O wiele trudniej będzie Ci też dotrzeć do nowych odbiorców, gdyż im także Twoje treści będą prezentowane rzadziej. Bywa, że Twój profil nie znajdzie się w wynikach wyszukiwania użytkownika, nawet jeśli wpisane frazy bezpośrednio odwołują się do poruszanej przez Ciebie tematyki. Może się też zdarzyć, że zdjęcia czy inne treści nie będą się wyświetlały pod stosowanym przez Ciebie hashtagiem.
Dlaczego shadowban jest nakładany na konta na Instagramie? W teorii ma za zadanie ograniczać stosowanie nieuczciwych praktyk takich jak zakładanie fałszywych kont, spamowanie, nadużywanie hashtagów, a także aktywność botów. Niestety mechanizm ten działa prawdopodobnie w dużym stopniu automatycznie, czego efektem są niesłusznie przydzielone shadowbany.
Jak rozpoznać shadowbana?
Po czym poznać, że Instagram nałożył shadowbana? Nie ma w Instagramie funkcjonalności, która by nam to bezpośrednio pokazywała, trzeba więc opierać się na kilku pośrednich wskazówkach.
1️⃣ Weryfikacja z zewnętrznego konta
Poproś znajomych, którzy nie obserwują Twojego profilu o wyszukanie Twoich postów po stosowanych przez Ciebie hashtagach. Trudności w odnalezieniu profilu wskazują na shadowbana. Użytkownicy Instagrama wielokrotnie wskazywali, że dane hashtagi zostały zbanowane, a ich użycie prowadzi do shadowbana.
Istnieją nawet listy takich zakazanych hashtagów, które mogą pomóc zweryfikować, czy używamy tych odpowiednich. Część hashtagów jest na cenzurowanym ze względu na promowanie treści niezgodnych z regulaminem. Inne, choć pozornie niewinne, są często stosowane przez spamerów, przez co algorytm automatycznie je blokuje, nawet w przypadku nieświadomego użycia przez normalne konto.
2️⃣ Sprawdzanie statystyk
To prosta metoda, która jednak nie zawsze wskaże rzeczywistego shadowbana. Przyjrzenie się statystykom dostępnym w menu aplikacji może jednak pomóc powiązać dany post lub inne wydarzenie na koncie z drastycznym spadkiem widoczności. Konto profesjonalne ma dodatkowo do dyspozycji narzędzie analityczne Instagram Insights, dzięki któremu jeszcze łatwiej będzie przeprowadzić takie śledztwo.
3️⃣ Pytanie do obserwujących
Warto spytać użytkowników obserwujących nasz profil o to, czy nasze posty się im wyświetlają. Można to zrobić, na przykład korzystając ze stories. Łącząc swoje doświadczenia z obserwacjami innych użytkowników, łatwiej jest dotrzeć do potencjalnej przyczyny lub przynajmniej okresu, w którym mogliśmy dostać shadowbana.
4️⃣ Weryfikacja hashtagów
Była już mowa o sprawdzaniu, czy używane przez nas hashtagi znajdują się na „czarnej liście” Instagrama. Nie jest to jednak oficjalna i sprawdzona metoda. Wskazówką może być za to samodzielne wyszukanie treści po jednym z takich hashtagów. Może pojawić się wtedy informacja o ukryciu niektórych postów, co wskazuje na shadowbana. Bywa, że użytkownicy zgłaszają niektóre hashtagi jako naruszenia regulaminu serwisu i stąd właśnie taki ich status.
Hashtagów można także użyć do weryfikacji, czy całe konto jest objęte shadowbanem. Stwórz post i dodaj do niego hashtagi zupełnie inne od tych, które stosujesz na co dzień. Mogą one dotyczyć nawet zupełnie innej tematyki. Następnie wyszukaj swój post, stosując ten hashtag. Jeśli go nie widzisz, to z dużym prawdopodobieństwem Twoje konto jest dotknięte shadowbanem.
5️⃣ Status konta
Dla kont profesjonalnych istnieje łatwy sposób na sprawdzenie, czy mamy do czynienia z dużym ryzykiem wystąpienia shadowbana. W ustawieniach można znaleźć zakładkę dotyczącą statusu takiego konta i informację o tym, czy treści są polecane użytkownikom Instagrama. Negatywny wynik powinien jak najbardziej budzić wiadome podejrzenia.
Jak pozbyć się shadowbana?
Pozbycie się shadowbana jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Shadowban to najczęściej efekt nieświadomego naruszenia regulaminu Instagrama. Z tego powodu, zamiast szukać sposobów pozbycia się shadowbana, lepiej jest minimalizować ryzyko, że ten nieprzyjemny mechanizm obejmie także nasze konto. Przede wszystkim warto dokładnie zapoznać się ze standardami społeczności, w których wymieniono wszystkie materiały i zachowania, których Instagram zabrania. Czego warto zatem unikać?
- Niedozwolone hashtagi – te związane z przemocą, używkami czy sferą seksualną są zawsze ryzykowne, ale istnieją też tworzone przez użytkowników listy hashtagów grożących shadowbanem – warto dla pewności unikać ich wszystkich.
- Nadużywanie hashtagów – również nie jest pożądane i może zostać potraktowane jako spam. To samo dotyczy używania wciąż tych samych hashtagów – warto używać ich zamiennie, korzystając z ustalonej wcześniej puli.
- Przekroczone limity – algorytmy Instagrama mogą uznać, że mają do czynienia ze spamerem lub botem, jeśli aktywność na koncie przekroczy z góry ustalone, zmieniające się co jakiś czas limity. Obejmują one określone czynności wykonane w ciągu godziny – polubienia, komentarze, użycia hashtagów i linkowań, a nawet wysłane wiadomości prywatne. Chociaż limity są dość wysokie, to warto zastanowić się, czy przypadkiem ich nie przekraczamy.
- Zgłoszenie konta – nasze konto może być zgłoszone, jeśli prezentowane na jego łamach treści szokują, wprowadzają w błąd lub są szkodliwe dla użytkowników. Jeśli już chcemy poruszać kwestie bardziej kontrowersyjne lub szokujące, to warto wstępnie ukryć je przed innymi użytkownikami, dołączając stosowne ostrzeżenie.
- Kupowanie obserwujących, komentarzy, polubień oraz stosowanie botów – chociaż łatwe podbicie popularności profilu może się wydawać dla niektórych osób kuszące, to zdecydowanie lepiej zadbać o rzeczywistą aktywność użytkowników. Powyższe praktyki spotkają się w najlepszym wypadku z shadowbanem, w najgorszym zaś z całkowitą blokadą konta.
Często wymienianym, lecz trudnym do zweryfikowania sposobem na poradzenie sobie z shadowbanem jest zaprzestanie używania aplikacji na dwie doby. Niektórzy użytkownicy raportują po tym czasie znaczną poprawę. Można to też wykorzystać jako okazję dla małych wakacji od social mediów!
Inna metoda, zdecydowanie mniej skuteczna, to złożenie skargi do zespołu wsparcia Instagrama. Takie zażalenie przesyła się zwykle, jeśli ograniczono funkcjonalności lub konto zostało usunięte. Ponieważ jednak shadowban nie jest oficjalną karą, trudno zwykle oczekiwać pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Na odpowiedź trzeba będzie zresztą trochę poczekać, bo aż do 90 dni.
Jak długo trwa shadowban? Instagram
Shadowban jest uciążliwy, a w przypadku prowadzenia działań marketingowych w social mediach może przynieść realne straty. Niestety ze względu na niejawną naturę shadowbana trudno jest określić, na jak długo będzie on nałożony na konto. Zwykle jest to od kilku dni do kilku tygodni, natomiast dobra wiadomość jest taka, że raczej nie spotyka się sytuacji, by shadowban pozostał permanentnie na koncie. W większości przypadków pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość.
Shadowban a materiały wyświetlane niżej
Co ciekawe, wedle oficjalnych wypowiedzi właścicieli aplikacji, na Instagramie nie są stosowane shadowbany. Jak jest w rzeczywistości? Z jednej strony działanie takich mechanizmów jest trudne do uchwycenia „na gorącym uczynku”. Z drugiej strony znamy wiele przypadków obniżania widoczności kont. Trudno więc tak naprawdę o jakąkolwiek pewność odnośnie tego zjawiska.
Warto jednak wiedzieć, że w Instagramie istnieje także zupełnie jawny mechanizm ograniczania widoczności treści, który można łatwo zweryfikować z poziomu swojego konta. Działa on w zasadzie bardzo podobnie do shadowbana – zmniejsza priorytet wyświetlania Twoich postów użytkownikom. Sprawdzisz stan tych ograniczeń, wchodząc w menu ustawień, następnie status konta i na końcu wybierając „materiały wyświetlane niżej w Aktualnościach”. Znajdziesz tu też odnośnik do tej części regulaminu, która określa, na jakich zasadach wprowadzane są ograniczenia widoczności.
Tuż obok zakładki zawierającej tego „jawnego shadowbana” znaleźć można także nasze materiały usunięte przez Instagrama oraz sprawdzić, czy platforma nie blokuje nam dostępu do jakichś funkcjonalności. W ten sposób można zatem od razu sprawdzić, czy z naszym kontem nie dzieje się coś złego także pod innymi względami.
FAQ:
1. Jak mogę rozpoznać, że mam shadowban na Instagramie?
Shadowban objawia się spadkiem zasięgu postów, brakiem interakcji od nowych użytkowników oraz brakiem widoczności postów w hashtagach. Możesz to sprawdzić, prosząc znajomych, którzy Cię nie obserwują, aby sprawdzili, czy widzą Twoje posty w hashtagach.
2. Co powoduje shadowban na Instagramie?
Shadowban może być spowodowany używaniem zakazanych lub zbyt wielu hashtagów, naruszeniem wytycznych społeczności, korzystaniem z botów lub wspomagających aplikacji zewnętrznych oraz spamowaniem. Unikaj tych działań, aby zminimalizować ryzyko shadowbana.
3. Jak mogę się pozbyć shadowbana na Instagramie?
Aby pozbyć się shadowbana, przestań używać zakazanych hashtagów, zrezygnuj z aplikacji zewnętrznych, przestrzegaj wytycznych społeczności i zrób sobie przerwę od publikowania na kilka dni. Możesz również zgłosić problem do wsparcia technicznego Instagrama.