Spis treści
- Jak powstał Doodle?
- Doodle w Google – co to jest i jakie są jego funkcje?
- Kto tworzy Google Doodle?
- Ile razy jest oglądane urozmaicone logo Google?
Jak powstał Doodle?
Może zaskoczy Cię ta informacja, ale istnienie Google Doodle zapoczątkował niewinny dowcip założycieli wyszukiwarki. W 1998 roku założyciele Google (Sergey Brin i Larry Page) pojechali na festiwal Burning Man w Newadzie. Sergey i Larry postanowili, że w żartobliwy sposób zobrazują swoją nieobecność w biurze, dlatego w tym celu przerobili logo Google, umieszczając za drugą literą „o” postać, która jest symbolem tego festiwalu. Prosty dowcip twórców wyszukiwarki stał się inspiracją do tworzenia nowych obrazków, które po dziś dzień mają ważne przesłanie dla ludzi na całym świecie.
Co ciekawe, historia pierwszego Doodle jest starsza niż sama wyszukiwarka, ponieważ grafika powstała kilka dni przed oficjalnym otwarciem spółki. Google początkowo działało tylko i wyłącznie na serwerach amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda, a 4 września 1998 roku zostało zarejestrowane jako samodzielna firma.
Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami polegającymi na małej zmianie logotypu elementów graficznych. Z biegiem lat jednak logo Google zaczęło być zastępowane coraz to bardziej innowacyjnymi i interaktywnymi grafikami. Obecnie Doodle przywołują uśmiech oraz umilają pracę – zwłaszcza jeżeli pracujesz z wykorzystaniem wyszukiwarki, np. przy pozycjonowaniu stron internetowych.
W 2000 roku w Halloween wyszukiwarka zaprezentowała pierwszy animowany Doodle.
Z kolei w 122. rocznicę urodzin Charliego Chaplina powstał pierwszy Doodle w formie filmu.
Zespół Google pokusił się również o stworzenie quizu, który ukazał się w 2015 roku z okazji Dnia Ziemi – odpowiadając na pytania, użytkownicy wyszukiwarki mogli wesprzeć organizacje ekologiczne oraz poznać ciekawostki ze świata przyrody.
W 2018 wyszukiwarka zaprezentowała internautom pierwszy Doodle wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Animacja powstała, aby uhonorować francuskiego iluzjonistę i reżysera Georgesa Mélièsa.
Doodle w Google – co to jest i jakie są jego funkcje?
Doodle w wolnym tłumaczeniu oznacza gryzmolić. Gryzmoły, które tworzone są przez pracowników Google, mają bardzo ważne zadanie, ponieważ ich celem jest upamiętnienie ważnych dat, takich jak święta (Dzień Dziadka, Dzień Matki, Dzień Babci, Walentynki itp.), rocznice, wydarzenia oraz osiągnięcia, które są znaczące dla historii świata.
Na stronie głównej Google mieliśmy okazje widzieć na przykład Doodle, które powstało z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce czy też kultową grafikę z powiewającą flagą Polski, która przypominała o naszym Dniu Niepodległości.
Ponadto grafiki służą też do uczczenia pamięci postaci, które zapisały się na kartach historii.
Są to m.in.:
- artyści,
- bohaterzy narodowi,
- naukowcy.
Nieraz tematem przewodnim obrazów byli nasi rodacy – jednym z nich był Stefan Banach, który był wybitnym polskim matematykiem. Doodle upamiętniające setną rocznicę przyjęcia przez niego tytułu profesora widniało zamiast logo Google na całym świecie.
Pamięć, tradycja, edukacja
Doodle w ten sposób wspiera tradycje i podtrzymuje pamięć o naszej historii. Dzięki takim grafikom każda osoba na świecie może utożsamić się z własną narodowością poprzez dumę z rodaków, którzy wiele osiągnęli.
Doodle mają również funkcję edukacyjną, ponieważ logo często przybiera różne interaktywne formy, które skłaniają nas do zaczerpnięcia wiedzy.
Zespół Google w tworzeniu Doodle uwzględnia indywidualną tożsamość krajów, ich kulturę oraz tradycję, dlatego też nie każda grafika ma globalny zasięg. Polacy podczas Święta Niepodległości będą mogli na stronie głównej wyszukiwarki Google zobaczyć obrazek, który nawiązuje do rocznicy tego wydarzenia, natomiast Brytyjczykom czy Włochom wyświetli się inna grafika.
W dodatku Doodle w Google stanowi świetną przypominajkę – jeżeli zapomniałeś o walentynkach i zauważyłeś, że Twój partner chodzi naburmuszony pół dnia, to nic straconego. Kiedy zajrzysz do wyszukiwarki Google, romantyczne Doodle na pewno pomoże Ci zrozumieć zachowanie drugiej połówki.
Kto tworzy Google Doodle?
Doodle projektowane są przez zespół specjalistów – programistów Google wraz z artystami zajmującymi się malarstwem. Są oni żartobliwie nazywani „doodlerami”. Powstanie Doodle zależy od wyznaczonej grupy pracowników wyszukiwarki, którzy odpowiedzialni są za selekcję rocznic oraz świąt, którym Doodle będą towarzyszyć. Muszą to być wydarzenia, które są zgodne z wartościami Google oraz odzwierciedlają charakter firmy.
Autorami pomysłów grafik są zarówno pracownicy firmy, jak i użytkownicy wyszukiwarki. Google co roku organizuje konkurs dla dzieci o nazwie „Doodle 4 Google”. Dzieci mogą stworzyć własny Doodle, który musi być zgodny z narzuconym tematem przewodnim. Zwycięska grafika umieszana jest na głównej stronie Google. W 2022 roku uhonorowaną pracą został obraz autorstwa Sophie Araque-Liu. Dziewczyna przedstawiła swoją interpretację tematu pod tytułem „not alone”.
Congratulations to this year’s #DoodleForGoogle winner, Sophie Araque-Liu, whose artwork is featured on the Google homepage today: https://t.co/uEJwkNXq7P pic.twitter.com/XE4epxwi1t
— Google Doodles (@GoogleDoodles) August 16, 2022
Urozmaicone logo Google – ile razy jest oglądane?
Najwyższy czas, aby porozmawiać o statystykach. Google jest najczęściej otwieraną wyszukiwarką internetową na całym świecie – posiada aż 91% udziałów wśród wszystkich dostępnych wyszukiwarek. Bing czy Yahoo zdecydowanie chowają się przy Google.
Google przetwarza 39 miliardów wyszukiwań dziennie. To właśnie tyle razy internauci widzą na swoich urządzeniach Google Doodle – oczywiście, jeżeli danego dnia wyświetla się globalna grafika.
Nasza agencja SEO interesuje się zarówno technicznymi nowinkami związanymi z Google, jak i tymi bardziej artystycznymi. Sami łączymy każdego dnia kreatywność i analitykę, zapewniając miłe dla oka... efekty!
wyceń pozycjonowanie strony internetowej
FAQ:
1. Do czego przydaje się Google Doodle?
Grafiki Google dają każdemu użytkownikowi okazję do poczucia bliższej więzi z własnymi tradycjami. W dodatku przypominają o różnych świętach i upamiętniają ważne postacie.
2. Kiedy Google zmienia się w Doodle?
Google przedstawia swoje gryzmoły w trakcie ważnych świąt – zarówno międzynarodowych, jak i tych obchodzonych w jednym kręgu kulturowym. Grafiki Doodle pojawiają się również podczas np. wydarzeń sportowych czy rocznic. Oprócz tego upamiętnia ważne osoby, które zapisały się na kartach historii.
3. Ile lat Google Doodle już funkcjonuje?
Google Doodle jest już z użytkownikami wyszukiwarki od ponad dwudziestu lat. Co ciekawe, pierwsza grafika jest starsza od samej firmy, ponieważ doczekała się swojej premiery 30 sierpnia 1998 roku, natomiast Google powstało 4 września tego samego roku.
Zdjęcie główne: 77 rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej (Polska)