Spis treści

Czym jest hosting strony internetowej?


Chcąc, aby zrobiona strona internetowa była widoczna w sieci, należy zadbać o jej hosting. Czym on jest? Zgodnie z definicją tego pojęcia, to nic innego jak przestrzeń na serwerze przeznaczona dla danej witryny. Co więcej, to samo słowo może również odnosić się do usługi polegającej na udostępnieniu określonego miejsca, a także zasobów danego serwera.

Dlaczego hosting odgrywa tak istotną rolę? Wystarczy sobie wyobrazić, że stronę internetową umieści się na własnym komputerze. Po jego wyłączeniu witryna od razu zniknęłaby z sieci. Inaczej jest w przypadku korzystania z usługi hostingu. Serwery hostingowe łączą się z internetem przez 24 godziny na dobę, co daje wszystkim użytkownikom internetu swobodny dostęp do umieszczonych na nich zasobów. Serwery są odpowiedzialne zarówno za przechowywanie, jak i przesyłanie oraz odbieranie danych. Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów hostingów. Wśród nich są:

  • darmowy hosting, skierowany przede wszystkim do właścicieli niewielkich stron internetowych, dopiero zaczynających swoją działalność w sieci. Zazwyczaj zapewniają one niewielkie miejsce dyskowe, a przy tym są szczególnie narażone na awarie i nierzadko okazują się powodem wolnego ładowania witryny;
  • hosting współdzielony — jest to zazwyczaj najtańsza z płatnych opcji opisywanej usługi. Polega ona na dzieleniu danej przestrzeni z innymi stronami internetowymi, co również nie zawsze okazuje się opłacalne. Niestety w takim przypadku szybkość ładowania strony czy też stabilność jej działania zależy od innych witryn korzystających z danego serwera;
  • hosting dedykowany — stawiając na to rozwiązanie, właściciel strony internetowej otrzymuje cały serwer dla siebie. Stanowi to rozwiązanie, które zapewnia osobie odpowiedzialnej za witrynę najwięcej możliwości, dlatego jest zazwyczaj polecane z punktu widzenia SEO;
  • hosting VPS (Virtual Private Server) — jest to serwer wirtualny, stanowiący część fizycznej maszyny. Różnica między tym rozwiązaniem a hostingiem współdzielonym jest taka, że w tym przypadku funkcjonalność strony nie zależy od innych witryn. Zapewnia to większe bezpieczeństwo, a także możliwości niż dzielenie serwera między kilka stron www;
  • hosting w chmurze stanowiący ciekawą alternatywę dla właścicieli stron, którym zależy na posiadaniu własnej przestrzeni w sieci. To rozwiązanie zapewnia wiele możliwości, a przy tym jest elastyczne — w razie awarii, witryna może zostać natychmiast przeniesiona w inne miejsce. Zazwyczaj obsługa tego typu hostingu wymaga jednak odpowiedniej wiedzy od osoby odpowiedzialnej za stronę.

Wybór odpowiedniego serwera dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z prowadzeniem strony internetowej może nie być łatwy. Tym bardziej że tego rodzaju inwestycja zawsze oddziałuje również na SEO i w zależności od dokonanego wyboru, może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Wiele osób decyduje się też na tzw. hosting SEO oferujący wiele adresów IP umożliwiających stworzenie kilku witryn.

wpływ hostingu na seo

Algorytmy Core Web Vitals a znaczenie hostingu dla SEO


Mówiąc o tym, jaki wpływ ma hosting na SEO, warto zacząć od wprowadzonych w tym roku wskaźników Core Web Vitals. Są one związane z doświadczeniami użytkowników odwiedzających daną stronę www. Należą do nich:

  • LCP (Largest Contentful Paint) dotyczący czasu, jaki jest potrzebny, aby został załadowany największy element na stronie. Maksymalnie może on wynosić 2,5 sekundy;
  • FID (First Input Delay) — czas, po którym można wykonać pierwsze działanie na danej stronie. Należy zadbać o to, aby nie był on dłuższy niż 100 milisekund;
  • CLS (Cumulative Layout Shift) — wskaźnik dotyczący stabilności strony i związany z tym, jak wiele elementów na niej przesuwa się bez ingerencji użytkownika podczas jej ładowania. Dobrze, jeśli wynik ten będzie niższy niż 0,1.

Zapewnienie użytkownikowi pozytywnych doświadczeń podczas pobytu na stronie jest niemożliwe bez wyboru odpowiedniego, dostosowanego do rodzaju oraz wielkości strony www serwera. To właśnie on ma wpływ m.in. na szybkość wyświetlania strony.

Szybkość ładowania strony internetowej a jej hosting — SEO dostosowane do użytkownika


Wiele osób sądzi, że szybkość ładowania strony zależy przede wszystkim od contentu, który się na niej znajduje, czy też od zastosowanego na niej motywu. Nie można jednak zapominać, że niemniej istotnym czynnikiem związanym z tym, jak szybko zostanie wyświetlona strona, jest hosting. SEO to dziedzina, w której, tak jak zostało wspomniane, niezwykle ważne stały się obecnie doświadczenia użytkownika. Jeśli będzie on musiał zbyt długo czekać na wyświetlenie określonych elementów witryny, może po prostu z niej wyjść, zwiększając tym samym współczynnik odrzuceń.

W związku z tym, dobrym wyborem jest postawienie na hosting wyposażony w szybkie dyski SDD, pozwalające na dostęp do plików znajdujących się na serwerze, a także ich zapis w dostępnej przestrzeni w krótkim czasie. Istotne jest też to, aby hosting był wyposażony w procesory najnowszej generacji, co z kolei pozytywnie wpłynie na czas odpowiedzi serwera. Kolejną kwestią związaną zarówno z serwerem, jak i szybkością strony jest dostęp do najnowszych wersji PHP. Warto to sprawdzić przed wykupieniem wybranego hostingu, aby po rozpoczęciu prowadzenia określonej witryny móc zapewnić jej pożądaną szybkość.

Lokalizacja serwera i jej wpływ na pozycjonowanie strony internetowej


Poszukując odpowiedniego hostingu, mającego pozytywny wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania, warto zadbać o to, aby wybrany serwer znajdował się jak najbliżej miejsca, z którego pochodzi większość osób odwiedzających stronę. Ma to również związek z szybkością ładowania witryny. Jeśli przeglądarka wysyła zapytanie do serwera, znajdującego się w tym samym kraju, co użytkownik wchodzący na nią, to dana osoba nie będzie musiała długo czekać na odpowiedź. Inaczej sytuacja zacznie wyglądać w momencie, gdy wybrany serwer będzie umieszczony np. poza Europą.

Co zrobić, jeśli dana strona jest odwiedzana przez osoby z różnych stron świata? Warto w takim wypadku skorzystać z funkcji CDN (Content Delivery Network), umożliwiającej korzystanie z sieci serwerów rozmieszczonych po całym świecie. Dzięki temu każda z osób odwiedzających stronę automatycznie wysyła zapytania do serwera znajdującego się najbliżej niej.

Bezawaryjny hosting — dlaczego warto zwrócić na to uwagę?


Bezawaryjność strony www jest istotna z punktu widzenia zarówno robotów Google, jak i użytkowników. Za tę cechę witryny w dużej mierze odpowiada hosting. SEO skupia się na tym, aby zapewnić stronie wysoką widoczność w wynikach wyszukiwania. Jeśli Googleboty zauważą, że witryna z jakiejś przyczyny jest niedostępna — mogą znacznie obniżyć jej pozycję lub całkowicie ją ukryć. Co więcej, nawet jeżeli to się nie stanie, osoba odwiedzająca witrynę niedziałającą poprawnie, prawdopodobnie nie będzie miała dobrego zdania o firmie, której ona dotyczy i poszuka określonych informacji u konkurencji.

W związku z tym, wybierając hosting, należy zwrócić uwagę na czas dostępności usługi określany również jako Uptime. Jest on wyrażony w procentach i w najlepszym wypadku powinien wynosić 100%. Warto więc zadbać, aby był on jak najwyższy. Dobrze też pamiętać, że obecnie dostępne są narzędzia umożliwiającego jego monitorowanie.

Bezpieczeństwo hostingu — SEO, które dba o użytkownika


Czynnikiem rankingowym każdej witryny jest również to, czy ma ona ważny certyfikat SSL, zapewniający użytkownikom bezpieczeństwo. To szczególnie istotne w przypadku stron www, na których użytkownicy podają dane wrażliwe lub autoryzacyjne. Bez ich szyfrowania, mogą one trafić w niepowołane ręce. Warto pamiętać o tym, że Google promuje witryny potencjalnie bezpiecznie. To, czy dana strona ma ważny certyfikat, można poznać m.in. po kłódce pojawiającej się w przeglądarkach obok adresu URL, a także po tym, że w jej adresie widnieje przedrostek „https”.

hosting seo a certyfikat ssl

Wybór hostingu SEO — co zrobić, aby strona zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania?


Co zrobić, aby strona uzyskać jak najlepsze wyniki działań SEO? Hosting stanowi tu niezwykle istotny element, który może skutecznie pomóc w zwiększeniu widoczności strony, a także, wpłynąć na spadek jej popularności, jeśli zostanie niewłaściwie wybrany. W związku z tym zastanawiając się nad wyborem serwera dla swojej witryny, trzeba wziąć pod uwagę jej wielkość oraz wszystkie wyżej opisane aspekty i swoją wiedzę dotyczącą opieki nad witrynami, ponieważ to także ma wpływ na to, który z dostępnych hostingów będzie najlepszy.

Jeśli nie wiesz, na jaki serwer postawić, możesz oddać swoją stronę pod opiekę doświadczonych specjalistów z renomowanej agencji SEO, zajmującej się na co dzień projektowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych.

wyceń pozycjonowanie strony internetowej

FAQ:

1. Jaki wpływ na SEO ma hosting?

SEO to działania mające na celu zapewnienie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Odpowiedni hosting może pomóc w zwiększeniu szybkości ładowania strony i wpłynąć na doświadczenia użytkownika, co stanowi istotny czynnik rankingowy.

2. Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?

Hosting powinien przede wszystkim zapewniać stronie internetowej pożądaną szybkość ładowania, co ma związek m.in. z dyskami SDD, a także wykorzystywanymi procesorami i lokalizacją serwera.

3. Jak wybrać najlepszy hosting dla swojej strony?

Wybierając serwer, na którym ma znaleźć się dana strona, należy wziąć pod uwagę to, jakie możliwości daje dany wariant oraz czy odpowiada na potrzeby prowadzonej strony. Nie warto natomiast kierować się ceną hostingu.