Czym jest domena?


Domena to adres, umożliwiający użytkownikom wejście na daną stronę. Składa się ona z nazwy (np. „empressia”) oraz rozszerzenia (np. „.pl”). Po dodaniu do niej protokołu „http://” lub „https://” powstaje adres URL. Należy również podkreślić, że każda z domen znajduje się w systemie DNS (Domain Name System), który odpowiada za przełożenie wybranej nazwy na adres IP zrozumiały dla robotów. Zazwyczaj domeny są tworzone w taki sposób, aby bezpośrednio kojarzyć się z daną firmą lub oferowanym produktem.

domena

Domeny można podzielić na te najwyższego poziomu (TLD) oraz drugiego poziomu (SLD). Wśród pierwszych wyróżniane są:

 • narodowe, z rozszerzeniami takimi jak: „pl”, „de”, „co.uk”, czy „fr”,
 • funkcjonalne, których przykładami mogą być „edu”, „gov” oraz „org”,
 • globalne, czyli „com”, „net”, a także np. „eu”.

Z kolei do rozszerzeń drugiego stopnia można zaliczyć:

 • funkcjonalne drugiego stopnia jak „edu.pl”, „net.pl”,
 • regionalne, np. „waw.pl”, „bydgoszcz.pl” czy „krakow.pl”.

Warto przy tym podkreślić, że wybór odpowiedniej domeny jest niezwykle ważny. W końcu stanowi ona swego rodzaju wizytówkę danej firmy. Budząca pozytywne skojarzenia i łatwa do zapamiętania nazwa domeny może pozytywnie wpłynąć na promocję określonego przedsiębiorstwa. Trzeba przy tym pamiętać, że domeny zazwyczaj są płatne i cyklicznie należy odnawiać subskrypcję, aby móc przez cały czas cieszyć się wybranym adresem strony internetowej.

Jak wybrać odpowiednią nazwę domeny?


Wybierając nazwę domeny, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, tak jak zostało już wspomniane, powinna być ona łatwa do zapamiętania i wpadająca w ucho — w tym przypadku nie sprawdzą się długie hasła. Dobrze, jeśli użytkownik nie będzie musiał przypominać sobie, co wpisać po otworzeniu przeglądarki, aby przejść na daną stronę www. Ponadto wybrana domena musi kojarzyć się z daną firmą — może być to jej nazwa lub nawiązanie do usług albo produktów, które oferuje.

W nazwie domeny nie można umieszczać znaków specjalnych oprócz dywizu („-”), który najczęściej służy do oddzielania od siebie poszczególnych słów w adresie, pełniąc funkcję spacji. Choć dopuszcza się używanie polskich znaków, nie jest to polecane, chociażby ze względu na to, że część przeglądarek może mieć problem z ich właściwym odczytaniem, co z kolei przyczyni się do mniejszej liczby odwiedzin witryny. Niezwykle ważne jest także prawidłowe rozszerzenie domeny. Po wybraniu np. wariantu z końcówką „.pl”, na podstawie geolokalizacji, strona będzie wyświetlana w Google przede wszystkim osobom z Polski.

Zdarza się jednak, że wymarzona nazwa domeny została już zajęta. Co zrobić w takim przypadku? Jeżeli strona nie jest używana, można spróbować wykupić dany adres. W tym celu zazwyczaj trzeba jednak znaleźć kontakt do jej właściciela, przez co konieczne okazuje się sprawdzenie informacji o domenie. Można to zrobić w prosty sposób za pomocą WHOIS. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wykupienie takiej domeny jest zazwyczaj droższe niż inwestycja w nową, która wcześniej nie była używana.

Jakie informacje można znaleźć w bazie WHOIS?


Dzięki WHOIS można w prosty sposób poznać właściciela określonej strony internetowej. W przypadku polskich witryn, których adres zakończony jest rozszerzeniem „pl”, warto skorzystać z narzędzia WHOIS udostępnionego na stronie NASK, czyli Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, pełniącej funkcję rejestru domen internetowych. W celu uzyskania potrzebnych informacji trzeba wejść na stronę dns.pl, a następnie w odpowiednim polu wpisać nazwę domeny, która jest dla danej osoby interesująca. System po chwili udostępni wszystkie ważne na jej temat informacje.

Wśród dostępnych danych można znaleźć:

 • informację o tym, kto jest właścicielem domeny, a dokładnie abonentem, ponieważ domena nie zostaje wykupowana na własność,
 • datę zarejestrowania domeny oraz ewentualny termin jej wygaśnięcia,
 • informację o tym, kto dokonał rejestracji określonej domeny,
 • serwery DNS, na których znajduje się domena.

W przypadku domen zakończonych na „eu” nie jest możliwe sprawdzenie ich w bazie NASK. Zamiast tego trzeba odwiedzić np. stronę EURid, działającą na podobnej zasadzie, jak wcześniej omawiana witryna dotycząca polskich domen. Każdą domenę, niezależnie od rozszerzenia, można znaleźć również na stronie WHOIS. Dzięki intuicyjnej obsłudze witryn udzielających określonych informacji odczytanie danych na temat określonej strony nie powinno sprawiać trudności nawet osobom, które wcześniej nie wyszukiwały właścicieli określonych domen czy innych informacji na ich temat.

Czy można ukryć dane w bazie WHOIS?


Jeżeli właściciel strony to osoba prywatna, uzyskanie dokładnych danych na jego temat prawdopodobnie nie będzie możliwe ze względu na ochronę danych osobowych. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku domen globalnych część informacji może być jednak widoczna. Trzeba w związku z tym pamiętać o opcji zastrzeżenia tych informacji, szczególnie ze względu na to, że niektórzy mogą je wykorzystywać m.in. do rozsyłania niechcianych reklam. Co więcej, dostęp do danych na temat abonenta może być także wykorzystany przez osoby, które chcą podszyć się pod właściciela określonej firmy.

W celu uniknięcia tego rodzaju skutków udostępnienia danych WHOIS wprowadziło usługę WHOIS Privacy, pozwalającą na ukrycie prawdziwych danych właściciela domeny. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli abonentem jest firma, ukrycie tych danych może być niemożliwe. Warto jednak przemyśleć wdrożenie rozwiązań mających na celu ochronę prywatności. Zdarza się, że osoby z ukrytymi danymi mają problemy z uzyskaniem certyfikatu SSL dla domeny, ponieważ podane informacje są niezgodne z tymi z bazy WHOIS.

Baza WHOIS — dlaczego warto z niej korzystać?


WHOIS nierzadko okazuje się niezwykle przydatne. Tak jak zostało wspomniane, informacje o domenie mogą być użyteczne dla osób planujących ich wykupienie. Oprócz danych kontaktowych (jeśli nie zostaną one zastrzeżone) w bazie są także dane dotyczące wygaśnięcia domeny, które mogą stać się cenną wskazówką dla osób planujących jej wykupienie. Jak sprawdzić ważność domeny? Informacja ta jest dostępna wraz z pozostałymi danymi na stronie WHOIS czy też NASK, w przypadku polskich stron internetowych.

Opisywane informacje mogą okazać się przydatne również pozycjonerom. W sytuacji, gdy witryna przestanie działać, będą mogli sprawdzić, czy domena została opłacona. O tym, jak istotne są dane zawarte w bazie WHOIS, świadczy również sytuacja, która miała miejsce w marcu 2021 roku, gdy spłonęła serwerownia OVH w Strasburgu. Przez to wydarzenie ucierpiało wiele stron, także tych oferujących narzędzia, z których korzysta m.in. nasza agencja SEO. Nie wiedząc, co się stało, za sprawą dostępu do WHOIS można było w prosty sposób sprawdzić, czy wina leży po stronie serwera.

Dane dostępne w bazie mogą być także przydatne dla właścicieli stron, którzy nie są pewni, gdzie wykupili dla nich hosting. Ma to nierzadko miejsce w sytuacjach, w których jedna osoba zajmuje się kilkoma domenami – dzięki udostępnionym danym można to bez problemu sprawdzić. Z bazy WHOIS nierzadko korzystają również agencje SEO oferujące profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych w celu dokonania dokładnej ich analizy.

Jakie jeszcze narzędzia mogą być przydatne do poznania danych na temat strony www?


Przedstawione wyżej witryny NASK czy EURid to jedynie przykłady serwisów udostępniających dane na temat witryn. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić hosting strony, datę jej rejestracji czy abonenta, zwróć również uwagę na następujące serwisy:

 • Check Host — umożliwiająca sprawdzenie adresu IP strony, jej właściciela, a także lokalizacji serwisów, wraz z oznaczeniem ich na mapie,
 • BuiltWith — w tym przypadku, oprócz podstawowych danych na temat domeny, można też sprawdzić, jakie technologie czy aplikacje są wykorzystywane na danej stronie internetowej,
 • Hosting Checker — pozwalająca na sprawdzenie hostingu, adresu IP, a także podstawowych danych dostępnych na WHOIS.

W internecie znaleźć można również wiele innych portali udostępniających podstawowe informacje na temat poszczególnych witryn. Warto sprawdzić, które dane wyświetlane są na określonych stronach po wpisaniu adresu własnej witryny, a także pamiętać o tym, że w prosty sposób można uzyskać dane na temat jakiejkolwiek strony.

FAQ

1. W jaki sposób można dowiedzieć się, kto jest właścicielem określonej domeny?

Właściciela domeny można w prosty sposób sprawdzić, wpisując jej adres URL na stronie WHOIS lub korzystając z innej witryny udostępniającej tego rodzaju dane, jak NASK w Polsce.

2. Jakie dane można uzyskać dzięki WHOIS?

WHOIS udostępnia m.in. dane na temat abonenta określonej domeny, serwerów DNS, a także daty jej rejestracji i osoby, która to zrobiła oraz tego, kiedy wygasa jej ważność.

3. Czy zawsze widoczne są wszystkie informacje na temat właściciela domeny?

Informacje dotyczące właściciela domeny najczęściej są widoczne, jeśli jest nim firma. W przypadku osób prywatnych, dane te jednak z reguły są ukryte.