Rok 2022 w IT


Na początku roku mówiło się o trendach w IT w kontekście cyberbezpieczeństwa, mikroserwisów, machine learning, NLP, Big Data czy automatyzacji za pomocą no-code oraz low-code. Jak trendy sprawdziły się w rzeczywistości?

Eksperci z firmy Empressia dzielą się swoimi spostrzeżeniami zarówno z perspektywy programistów, jak i grafików, Project Managerów oraz… właściciela agencji interaktywnej!

W tworzeniu stron internetowych dąży się do tego, żeby serwis był szybki, intuicyjny i estetyczny. Co to jednak oznacza w praktyce? Czy praca programisty zmienia się z roku na rok? Jak zarządza się zespołem różnych osób, które w tym roku coraz chętniej przechodzą na pracę zdalną? Jakie trendy górowały w projektowaniu stron internetowych?

Na te pytania odpowiedzi udzielili:

podsumowanie roku 2022 branży IT eksperci Empressia

Jak podsumowujesz rok 2022 w odniesieniu do web desingu?


Rok 2022 w moim odczuciu był rokiem minimalizmu, estetyki i dużej intuicyjności.
Justyna Kaczmarek
Front-end Developerka & Designerka

Najważniejszym celem w 2022 roku było wciągnięcie i zatrzymanie użytkownika na stronie, mimo jej prostoty. W jaki sposób to uzyskano?

Kontrasty, zastosowanie mocnej kolorystyki oraz mikroanimacji/mikrointerakcji w ilości nieprzytłaczającej odbiorcy. Zabawa typografią w sekcji HERO i nie tylko, sprytne wykorzystanie negatywnej przestrzeni („biała przestrzeń”), zastosowanie paralaksy, w celu opowiedzenia historii to wszystko wpłynęło na dobry UX, który w tym roku wzbudził dużo większe zainteresowanie wśród klientów.

Do trendów, które królowały na stronach, zaliczyć można:

  • Glassmorfizm, czyli efekt matowego szkła, stosowany często w połączeniu z elementami o mocnych gradientach. Często używany w sekcji HERO, przyciągający uwagę klientów

podsumowanie roku 2022 w branży it i projektowaniu stron internetowych glassmorfizm

  • Sekcje HERO oparte na mocnej kolorystyce oraz typografii – zabawa fontami oraz krzykliwymi kolorami

kolorystyka i typografia w roku 2022 w projektowaniu stron internetowych

  • Dostępność, czyli projektowanie stron z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami

podsumowanie trendów 2022 w tworzeniu stron internetowych

  • Duże kursory – zastosowanie różnych kształtów, kolorów przyciągających użytkownika do kliknięcia, przewinięcia, interakcji na stronie

duże kursory w projektowaniu stron internetowych 2022

duże kursory webdesign 2022

  • Odważne połączenia kolorów, kontrasty

kontrasty i odważne połączenia kolorów w projektowaniu stron internetowych

  • Jasny podział strony poprzez teksty, obrazki

realizacje www w 2022 jasny podział strony z tekstami i obrazkami

  • Scrollytelling oraz efekt paralaksy

efekt paralaksy i scorytelling w stronach internetowych w 2022 roku

  • Stosowanie negatywnej przestrzeni

2022 stosowanie negatywnej przestrzeni w tworzeniu stron www

Czym rok 2022 różni się od poprzednich lat w branży IT, patrząc z perspektywy właściciela agencji interaktywnej?


W 2022 roku na pewno było widać o wiele większe zainteresowanie usługami UX – to też pokazuje wzrost świadomości stakeholderów.
Tomasz Kubera
Współwłaściciel agencji Empressia

Właściwie to nie było wielkiego przełomu, być może przyczyną jest recesja, która na pewno zatrzymała wiele ciekawych startupów – te muszą poczekać ze swoimi innowacjami na lepsze chwile.

Na pewno na rynku pracy z perspektywy pracodawcy zrobiło się „normalniej”. Prowadzę od pewnego czasu statystyki liczby ofert o pracę na portalu justjoin.it i zauważyłem spadki w kilku monitorowanych kategoriach:

PHP

statystyki ofert pracy w IT 2022 w kategorii PHP

JavaScript

statystyki ofert pracy w IT 2022 w kategorii JavaScript

Wszystkie ogłoszenia

statystyki ofert pracy w IT 2022

Nie wróżę jednak branży IT jakiejś wybitnej stagnacji – w Polsce (a dla tych klientów głównie pracujemy) nadal jest sporo do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o rynek e-commerce. Pandemia mocno przyspieszyła te procesy oraz świadomość firm i ten trend się nadal utrzymuje.

Dzisiaj praktycznie każdy startujący biznes musi i CHCE mieć swoją własną stronę internetową.

Na pewno gorzej w 2022 r. i zapewne 2023 r. wypadną firmy związane z technologią blockchain, które na fali wzrostów na rynku krypto chłonęły programistów z rynku – tam zapewne pojawią się spore zwolnienia. Tutaj rynek zweryfikuje rzeczywistą wartość utworzonych projektów.

Świat jednak nie lubi próżni i na pewno te moce intelektualne zostaną wykorzystane w projekty i firmy z grupy VALUE – maintenace stabilnych projektów, rozwój projektów typu SaaS w branży e-commerce itd.

W 2022 roku na pewno było widać o wiele większe zainteresowanie usługami UX – to też pokazuje wzrost świadomości stakeholderów. Intuicyjność, dostępność i łatwość użytkowania produktów cyfrowych będzie w mojej ocenie kluczem determinującym sukces projektów. Przy tak dużej konkurencji nie ma mowy o irytujących formularzach, długo ładujących się stronach czy nieczytelnym contencie.

Jak oceniasz rok 2022 pod względem projektów, które prowadziłaś i dostarczyłaś razem z zespołem? Co możesz powiedzieć o rozwoju zespołu, którym zarządzasz?


Minimalizm i tak zwane „smaczki” w 2022 roku królowały.
Agnieszka Cichowska
Head of Delivery & Project Managerka

Rok 2022 oceniam jako rok minimalizmu z dodatkowym „efektem wow” – to znaczy z drobnymi animacjami i nieszablonowymi rozwiązaniami w pojedynczych sekcjach. Bardziej chodzi o to, by pokazać nowoczesność danej marki, a nie przepych. Klienci zdecydowanie odchodzą od stron pełnych blichtru, skomplikowanych struktur i z animacjami w każdej możliwej formie. Minimalizm i tak zwane „smaczki” w 2022 roku królowały. Z przykładów takich realizacji:

podsumowanie roku 2022 w kontekście tworzenia stron internetowych minimalizm

Jeśli chodzi o rozwój zespołu deweloperskiego, podzielę go na dwie kategorie.

Rozwój technologiczny

Tutaj postawiliśmy na reużywalność rozwiązań, które kodujemy. Dla klientów często liczy się czas realizacji, zatem pracujemy nad jego zminimalizowaniem. Dla nas główną technologią jest WordPress oraz WordPress + React. Z pracy w tej drugiej opcji wyciągnęliśmy naprawdę wiele wniosków, plusów i… minusów. Dzięki świadomej pracy z tymi technologiami lepiej potrafimy podjąć decyzje w imieniu klienta i doradzić.

Rozwój świadomości

Dążymy do tego, żeby każdy w zespole czuł się na tyle pewnie, aby móc wypowiedzieć swoje zdanie. Nie idziemy bezkrytycznie w pixel perfect, czyli oddanie designu kropka w kropkę podczas kodowania – rozmawiamy i sprawdzamy, czy wizja designera ma UX-owy sens. Zmieniamy to, co wydaje się mało znaczące wizualnie, a robi dużą różnicę dla programisty i końcowego użytkownika.

Uczymy się od siebie nawzajem. Coraz częściej nasze co 8-tygodniowe feedbacki, oprócz bezpiecznej formy docenienia od członków zespołu, zawierają też wskazówki do rozwoju, co świadczy o dużym zaufaniu do współpracowników, że są w stanie unieść informację zwrotną. Jestem bardzo dumna z wypracowanych w tym roku zmian w świadomości zespołu.

rozwój świadomości 2022 zespół Empressia

Jak oceniasz rok 2022 pod względem programowania?


Ciekawym rozwiązaniem, które w 2022 r. przebijało się coraz bardziej, jest Remix, o którym Kent C. Dodds opowiadał nam podczas wizyty na InfoShare.
Adrian Wosicki
Front-end Developer

Na pewno rok 2022 nie był dla programowania rokiem przełomowym, jak to w IT co roku wszystko idzie bardzo szybko do przodu, ale mam wrażenie, że 2022 r. sam w sobie nie namieszał za bardzo ani w naszym myśleniu, ani w językach programowania, które używamy w pracy. Dalej wszystko dąży do tego, żeby było jak najszybsze i jak najbardziej przyjemne dla użytkownika, a samo Google również coraz bardziej „premiuje” w wynikach strony, które są szybkie – co wydaje mi się dobrą drogą, bo każdy z nas chce właśnie z takich stron korzystać (i takie je tworzyć :)).

Myślę, że ciekawym rozwiązaniem, które w 2022 r. przebijało się coraz bardziej, jest Remix, o którym Kent C. Dodds opowiadał nam podczas wizyty na InfoShare 2022. Na dobrą sprawę skupia się on przede wszystkim na tym, co napisałem wyżej – czyli przede wszystkim szybkości, która ma sprawić, że przeglądanie strony www będzie dla użytkownika przyjemnym doświadczeniem. A dodatkowo wyszukiwarka Google nie ma problemu z czytaniem treści napisanym za jego pomocą. Jest to co prawda nadal bardzo młode rozwiązanie, ale mam wrażenie, że bardzo perspektywiczne i z roku na rok będzie zdobywać coraz większy „kawałek” rynku.

Kent C. Dodds InfoShare 2022

Co według Ciebie było najważniejsze w 2022 roku w kontekście tworzenia stron internetowych i oprogramowania?


To, co przykuło moją uwagę, to stale rosnące zainteresowanie językiem Go. Ze względu na swoją prostotę i niezrównaną szybkość coraz więcej firm postanawia wdrożyć go np. dla operacji transakcyjnych (m.in. przy użyciu struktury mikroserwisów).
Mateusz Wiśniewski
Back-end Developer

Trudno jest określić jeden punkt, jako rzecz najważniejszą w programowaniu, ze względu na to, że jest to rzecz bardzo złożona. Każda strona czy program musi spełnić szereg wymagań, aby był uznany za dobry. Wobec tego przychodzi mi do głowy stwierdzenie, że pewne rzeczy się nie zmieniły, ale to świetna informacja.

Nadal stawiamy za główny cel stworzenie programu bezpiecznego, szybkiego i możliwe jak najprostszego.

Mimo to da się odczuć większą świadomość naszych klientów w kontekście tego, z czym posiadanie strony internetowej się wiąże. Wiedzą oni, że samo stworzenie strony to dopiero początek pracy nad nią. Uzupełnianie jej treściami i walka o pozycję w Google stało się ważne jak nigdy wcześniej. W aktualnych czasach albo istniejesz w sieci, albo Cię nie ma.

Nierzadko klienci decydują się na stronę w formie MVP, która nie posiada zaimplementowanych wszystkich wymyślonych przez nich funkcjonalności. Jest to wersja, nazwałbym, zachowawcza, prostsza, przez co też tańsza, ale i szybciej wydana. Taki model powstał po to, aby można było najpierw zbadać rynek pod względem oczekiwań swoich klientów/użytkowników. Dopiero potem dokładamy do strony precyzyjnie dostosowane nowe sekcje.

Z mojego punktu widzenia coraz więcej trafia do mnie zadań dotyczących utrzymania strony – klienci wiedzą, że rutynowe backupy i aktualizacje strony to gwarancja ich spokojnego snu w przypadku problemów z hostingiem czy próbą kradzieży danych.

To, co przykuło moją uwagę, to stale rosnące zainteresowanie językiem Go. Ze względu na swoją prostotę i niezrównaną szybkość coraz więcej firm postanawia wdrożyć go np. dla operacji transakcyjnych (m.in. przy użyciu struktury mikroserwisów). Są to przypadki, gdzie tysiące operacji dzieją się w czasie jednej sekundy, gdzie wszelkie mechanizmy współbieżności i optymalizacji są wręcz niezbędne.

Wydaje mi się, że Go w niedługim czasie stanie się językiem, z którym każda duża firma będzie chciała eksperymentować.


Rok 2022 zamykamy z wieloma projektami na koncie, w których stosowaliśmy popularne rozwiązania, trendy i funkcjonalności umilające użytkownikom kontakt ze stronami internetowymi. Śledzimy nowinki technologiczne i designerskie, a gdy widzimy potencjał i potrzebę, proponujemy własne kreatywne rozwiązania. Wszystko po to, żeby tworzyć strony internetowe na najwyższym poziomie. Chcesz przekonać się, jak nam to wychodzi? Sprawdź nasze portfolio i skontaktuj się, żeby poznać ofertę na użyteczne i nowoczesne witryny internetowe!  wyceń utworzenie strony internetowej