Korzystasz z wyszukiwarek, prawda?


Prawdopodobnie wpisujesz coś w wyszukiwarkę Google, Bing, Allegro, Ceneo, Facebooka, Instagrama czy Pinteresta, ponieważ chcesz znaleźć jakiś produkt/usługę, odpowiedź na pytanie, lokalizację sklepu, interesujące Cię materiały, profil drugiej osoby lub firmy, zdjęcia kryjące się pod jakimś hashtagiem i inne… Te wszystkie serwisy łączy jedno – algorytm wyszukiwarki. Oczywiście każdy jest inny, ale to właśnie algorytm „decyduje” o tym, co wyświetli Ci się pierwsze, gdy wpiszesz jakieś hasło w lupkę.

Też chcesz, żeby Twoja strona wyświetlała się innym użytkownikom jako pierwsza? Jesteś dobrym miejscu.

wyceń pozycjonowanie strony internetowej

Dowiedz się również wszystkiego o tym, jak optymalizować stronę właśnie pod silniki wyszukiwarek ⬇️

Spis treści

Słowem wstępu o SEO


SEO to proces optymalizacji strony internetowej, który ma na celu poprawę jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu strona może osiągnąć wyższą pozycję w rankingu, co zwiększa szansę na przyciągnięcie większej liczby użytkowników. Kluczowe aspekty SEO obejmują zarówno optymalizację treści, jak i elementy strony. W praktyce SEO opiera się na dostosowywaniu strony do algorytmów wyszukiwarek, takich jak Google.

algorytmy google w seo panda pingwin koliber

Algorytmy analizują różne czynniki, m.in. zawartość słów kluczowych, jakość treści, strukturę strony oraz liczbę i jakość linków prowadzących do niej. Im lepiej strona spełnia te kryteria, tym wyższą pozycję może osiągnąć w wynikach wyszukiwania.

SEO jest kluczowe dla sukcesu strony internetowej, ponieważ większość użytkowników korzysta z wyszukiwarek, aby znaleźć różne informacje, produkty czy usługi.

Warto zaznaczyć, że SEO to proces długofalowy, który wymaga ciągłego monitorowania i optymalizacji. Wprowadzenie zmian w obrębie witryny może przynieść efekty po kilku tygodniach lub nawet miesiącach, jednak warto pamiętać, że konkurencja również nie śpi i może wprowadzać własne działania SEO. Dlatego też, kluczem do sukcesu jest systematyczne podejście i dbanie o jakość strony na każdym etapie jej funkcjonowania.

SEO, czyli Search Engine Optimization – definicja i znaczenie


seo definicja search engine optimization

SEO to skrót od angielskiego Search Engine Optimization. W wolnym tłumaczeniu oznacza optymalizację pod kątem silnika wyszukiwarki. To proces dostosowania strony internetowej do wytycznych konkretnego medium. Ma na celu zwiększenie jej widoczności w wynikach wyszukiwania właśnie w danej wyszukiwarce. Dzięki temu strona może osiągnąć wyższą pozycję w rankingu.

Najczęściej w kontekście SEO mówi się o wyszukiwarce Google. Ale optymalizacja konkretnej strony w celu zwiększenia jej pozycji w rankingu może odbywać się również w innych serwisach, zarówno mediach społecznościowych (m.in. YouTube czy LinkedIn), jak i marketplace’ach, takich jak Allegro bądź OLX.

SEO a pozycjonowanie strony – różnice i podobieństwa


SEO i pozycjonowanie to dwa pojęcia, które często są używane zamiennie, jednak mają nieco różne znaczenie. SEO to proces, który ma na celu osiągnięcie jak najwyższej pozycji strony w wynikach wyszukiwania, poprzez optymalizację różnych czynników, takich jak słowa kluczowe, treść czy linki wewnętrzne.

Pozycjonowanie natomiast to szersze pojęcie, które obejmuje całość działań mających na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania, zarówno poprzez optymalizację treści, audyty, analizę, SEO copywriting, jak i techniczne aspekty strony.

Podobieństwem między SEO a pozycjonowaniem jest to, że oba procesy mają na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Różnicą jest natomiast zakres działań – pozycjonowanie obejmuje szerszy wachlarz działań, podczas gdy SEO skupia się głównie na optymalizacji słów kluczowych, treści i linków.

Trzeba mieć jednak świadomość, że granice między nazewnictwem „SEO” i „pozycjonowanie” się zacierają, zwłaszcza przez to, że w zagranicznych serwisach czy na konferencjach nie używa się wyrażenia „pozycjonowanie” jako „web positioning”, tylko po prostu SEO.

Mimo że w Polsce ta różnica jest znana, to wiele osób i tak „wkłada do jednego wora” wszystkie definicje i każdą czynność związaną z pozycjonowaniem, nazywa w skrócie SEO.

Optymalizacja strony w praktyce


W praktyce SEO oznacza różne działania mające na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Działania te obejmują zarówno optymalizację treści, jak i techniczne aspekty strony. Przykłady działań SEO to:

 • optymalizacja techniczna strony,
 • meta tagi,
 • optymalizacja tekstów,
 • optymalizacja grafik i zdjęć,
 • linkowanie wewnętrzne,
 • stworzenie pliku robots.txt
 • przekierowania

Dokładając do tego również pozycjonowanie, do procesu wlicza się:

 • analiza konkurencji
 • planowanie słów kluczowych
 • SEO copywriting
 • link building
 • audyt SEO
 • dostosowanie strony do wersji mobilnej
 • wdrożenie SSL
 • prędkość strony

Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie ruchu na stronie, co przekłada się na większą liczbę potencjalnych klientów i korzyści finansowe dla właściciela strony.

Podstawy SEO


Niemal każdy, prowadzący własną witrynę chce, aby znalazła się ona na jak najlepszych pozycjach w wynikach wyszukiwania Google. Pomóc mogą w tym odpowiednie działania SEO, które często zwiększają widoczność strony internetowej.

Dlaczego SEO obecnie jest tak ważne? Zazwyczaj to właśnie z wyszukiwarki Google pochodzi najbardziej wartościowy ruch na stronie internetowej. Osoby, które trafiają na daną witrynę, prawdopodobnie chcą przeczytać opublikowane na niej treści i/lub są zainteresowane kupnem oferowanych produktów, jeśli strona www dotyczy e-commerce. Ruch pochodzący z organicznych wyników wyszukiwania generuje więc dużą liczbę konwersji.

SEO to proces, który opiera się na dostosowywaniu strony do algorytmów wyszukiwarek, takich jak Google. Wyszukiwarki te analizują różne czynniki, od słów kluczowych, przez jakość treści, strukturę strony, aż po linki, które do niej prowadzą. Głównym celem SEO jest optymalizacja tych elementów i zwiększenie widoczności strony na różne słowa kluczowe, co często przekłada się na większą liczbę potencjalnych klientów i korzyści finansowe dla właściciela strony.

Czy SEO jest trudne?


seo trudne czy łatwe

Jeden powie tak, drugi nie. Zacznijmy od tej czarnej perspektywy. Co sprawia, że SEO jest trudne?

❌ Szczątkowe informacje o czynnikach rankingowych

Trudność tej branży polega przede wszystkim na tym, że nie znamy do końca wszystkich czynników rankingowych, które mają wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Potrzebne są testy i eksperymenty, które i tak w pewnym sensie mogą być niemiarodajne.

❌ Częste aktualizacje, których nie da się przewidzieć

Aktualizacje różnych algorytmów wyszukiwarek czasami wręcz zaskakują, ponieważ nikt ich się nie spodziewa i nikt nie wie, co za taką aktualizacją się kryje.

❌ Duża konkurencja

SEO może być trudne również ze względu na ogromną konkurencję. Mówi się, że każdy dba o to, żeby być w TOP10, ale prawda jest taka, że to te pierwsze pozycje mają największe znaczenie i szansę na przykucie uwagi użytkownika.

❌ Wyróżnione fragmenty

Dodatkowo, tzw. pozycje zero czy wyróżnione fragmenty z odpowiedziami na pytanie, dzięki którym nawet nie trzeba wchodzić na stronę internetową, powodują kolejne zawirowania w branży. Z drugiej strony, featured snippets mogą być też traktowane jako plus w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych.

wyróżnione fragmenty w google

(źródło: Fragmenty z odpowiedzią i Twoja witryna; Centrum wyszukiwarki Google)

❌ Ciągła nauka i działanie

Trudność w SEO polega również na tym, że jeżeli nie jesteś na bieżąco – wypadasz z gry. Trzeba cały czas monitorować wyniki i być gotowym na to, żeby zmienić strategię czy plan działania.

❌ Zasoby

Ponadto nie tylko SEO, ale również pozycjonowanie stron wymaga nakładów finansowych, zasobów czasowych i często również personelu, który zrealizuje różne działania. W naszej agencji SEO inne osoby zajmują się optymalizacją SEO, kolejne link buildingiem, a jeszcze inne SEO copywritingiem.

wyceń pozycjonowanie strony internetowej

Z drugiej strony, są argumenty, dlaczego SEO jest łatwe.

✔️ Możliwość zmian na bieżąco

Jakaś zmiana nie przynosi zmian? Ktoś popełnił błąd przy wdrożeniu tekstu? Strona ładuje się za długo? W przypadku SEO bez problemu zmienisz wszystko na bieżąco. To nie reklama emitowana w telewizji, w której nie można już wprowadzać poprawek czy naprawić błędu.

✔️ Dostępne narzędzia

Mimo że wbrew pozorom branża SEO nie jest duża, to na rynku jest mnóstwo narzędzi analitycznych i ułatwiających pracę. Dzięki różnym wtyczkom optymalizacja strony przebiega czasami automatycznie. To świetne rozwiązanie np. w sklepach e-commerce, w których trzeba jednocześnie dodać 1000 opisów produktowych. Takie ułatwienie pomoże szybciej optymalizować strony pod kątem wyszukiwarek internetowych.

✔️ Uniwersalne działania

W przypadku SEO wiele działań pokrywa się ze sobą, bez względu na branżę, w której się działa. Dobór fraz kluczowych można wykonać w tym samym narzędziu, w którym sprawdzi się profil linków, przeanalizuje konkurencję i monitoruje widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Można zastosować jednakową strukturę tekstu zarówno do artykułu blogowego o pieczeniu ciasta, jak i montażu stalowego ogrodzenia. Oczywiście, pewne kwestie będą się różnić, ale w treściach edukacyjnych czy na konferencjach SEO powtarza się, że niektóre rozwiązania sprawdzą się w przypadku każdej branży.

✔️ Niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej reklamy

Miliony na reklamę w telewizji? Nie w SEO! Stosunkowo niski nakład finansowy w SEO, w porównaniu do tradycyjnych form, takich jak reklamy telewizyjne czy drukowane, sprawia, że wyszukiwarka Google staje się korzystnym medium reklamowym – zarówno pod względem wyników organicznych, jak i płatnych.

Czym jest SEO i do czego służy


SEO to proces, który składa się z wielu działań, mających na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Obejmuje on zarówno optymalizację treści, jak i techniczne aspekty strony. Przykłady działań SEO to:

 • dobór odpowiednich słów kluczowych,
 • optymalizacja treści pod kątem jakości i unikatowości,
 • poprawa struktury strony, np. poprzez ułatwienie nawigacji,
 • optymalizacja czasu ładowania strony,
 • zwiększenie liczby i jakości linków prowadzących do strony.

Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą liczbę odwiedzin i potencjalnych klientów.

SEO a SEM — czym się od siebie różnią?


Częste nieporozumienia budzi zamienne stosowanie pojęć SEO (Search Engine Optimization) oraz SEM (Search Engine Marketing). Należy zaznaczyć, że nie oznaczają one dokładnie tego samego.

Drugi z wymienionych skrótów dotyczy szerszych działań niż opisywane w tym tekście SEO, skupiające się na pozyskiwaniu wejść na stronę internetową z bezpłatnych wyników wyszukiwania, czyli tzw. SERP-ów. Z kolei na SEM składają się zarówno działania zaliczane do tych określanych mianem SEO, jak i te, które mają zwiększyć ruch na stronie internetowej za pomocą reklam, czyli PPC (pay per click) SEM.

Połączone działania SEO wraz z czynnościami związanymi z płatną reklamą stron internetowych tworzy SEM. W związku z tym zamienne stosowanie obu pojęć jest niepoprawne. Przykładem działań SEM mogą być bowiem adresy URL stron internetowych wyświetlane nad organicznymi wynikami w Google.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że wyszukiwarka nie jest jedynym miejsce, w których mogą znaleźć się reklamy. Promować stronę można również m.in. na Facebooku, Instagramie czy YouTube.

Działania SEO – od audytu do optymalizacji strony


Proces SEO rozpoczyna się od audytu strony, który pozwala na zidentyfikowanie obszarów wymagających poprawy. Audyt obejmuje analizę treści, struktury strony, technicznych aspektów oraz linków. Następnie, na podstawie wyników audytu, opracowywany jest plan działań SEO, który określa priorytety i cele optymalizacji.

W kolejnym etapie przeprowadzana jest optymalizacja strony, która obejmuje wprowadzenie zmian wynikających z planu działań SEO. Optymalizacja może zawierać m.in. poprawę treści, struktury strony, technicznych aspektów oraz linków. Po zakończeniu optymalizacji przeprowadzana jest analiza efektów działań SEO, która pozwala na ocenę skuteczności zastosowanych technik i ewentualne wprowadzenie kolejnych zmian.

Proces pozycjonowania strony internetowej – krok po kroku


wyróżnione fragmenty w google

Pozycjonowanie strony internetowej to proces, który składa się z następujących etapów:

 1. Analiza i dobór słów kluczowych – identyfikacja fraz, na które warto pozycjonować stronę.
 2. Optymalizacja treści – dostosowanie treści strony do wybranych słów kluczowych.
 3. Poprawa struktury strony – ulepszenie nawigacji, czytelności i dostępności strony.
 4. Optymalizacja techniczna – poprawa szybkości ładowania strony, dostosowanie do urządzeń mobilnych, poprawa bezpieczeństwa.
 5. Analiza i pozyskiwanie linków – zdobywanie wartościowych linków zewnętrznych oraz optymalizacja linków wewnętrznych.
 6. Monitoring pozycji – śledzenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania oraz analiza efektów działań SEO.
 7. Optymalizacja bieżąca – wprowadzanie kolejnych zmian w celu dalszej poprawy pozycji strony.

Techniki SEO – ranking strony i poprawa pozycji


W SEO stosuje się różne techniki, które mają na celu poprawę rankingu i pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Niektóre z nich to:

 • On-page SEO – optymalizacja treści, struktury strony oraz technicznych aspektów.
 • Off-page SEO – zdobywanie wartościowych linków zewnętrznych oraz budowanie wizerunku strony w sieci.
 • Content marketing – tworzenie wartościowych treści, które przyciągają użytkowników i zwiększają zaufanie do strony.
 • Analiza konkurencji – badanie działań konkurencji w celu identyfikacji luk i możliwości poprawy pozycji strony.
 • Użyteczność strony (UX) - poprawa doświadczeń użytkowników na stronie, co wpływa na dłuższy czas spędzony na stronie i niższy współczynnik odrzuceń.

Używanie tych technik w sposób skoordynowany i konsekwentny pozwala na osiągnięcie lepszych wyników w rankingu wyszukiwarek, co przekłada się na większą widoczność strony i zwiększenie ruchu na stronie.

On-site SEO


Do działań SEO prowadzonych na stronie zaliczane są wszystkie czynności dotyczące samej strony internetowej, na które wpływ masz Ty – jako jej właściciel lub osoba zarządzająca serwisem. Pozycjonowanie oraz optymalizacja witryny dotyczą m.in. publikowanych na niej treści. Oczywiście, powinny się w nich znaleźć słowa kluczowe dotyczące określonego tematu.

Przy tworzeniu treści miej na uwadze, że muszą one dostarczać użytkownikom poszukiwanych przez nich informacji. Inaczej użytkownicy albo nie wejdą na stronę, albo od razu z niej wyjdą, współczynnik odrzuceń wzrośnie, a pozycja danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania być może soadnie.

W przypadku działań SEO on-site istotna jest nie tylko optymalizacja treści, lecz także pozostałe elementy strony. Umieszczaj na niej zdjęcia oraz grafiki w formacie webp, najlepiej w jak najmniejszym wymiarze i najlżejszej wadze.

Zadbaj o logiczne i estetyczne linkowanie wewnętrzne, które również istotne z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych oraz samych użytkowników.

Co więcej, opisywane czynności wiążą się także z aspektami technicznymi dotyczącymi m.in.:

 • zadbania o przyjazne adresy URL,
 • szybkości ładowania się witryny,
 • usunięcia ewentualnych błędów z kodu strony internetowej.

Optymalizacja witryny to również działania mające na celu zatroszczenie się o to, aby wszystkie informacje na stronie były czytelne, dzięki czemu użytkownik nie będzie musiał tracić czasu na poszukiwanie interesujących go treści. Warto także pamiętać o tym, że optymalizacja witryny pod kątem SEO określana mianem on-site obejmuje zadbanie o odpowiednie meta dane, które są wyświetlane użytkownikom w wynikach wyszukiwania Google.

Off-site SEO


Chcąc dotrzeć do potencjalnych klientów, warto także zdecydować się na prowadzenie działań SEO poza witryną.

Polegają one przede wszystkim na pozyskiwaniu wartościowych linków prowadzących do strony. Należy zadbać o to, aby odnośniki były publikowane przez sprawdzone serwisy. Trzeba unikać natomiast tzw. farm linków, na których umieszczane są zazwyczaj liczne i spamerskie adresy URL. Obecność odnośnika do danej witryny na tego rodzaju stronach może wiązać się z nałożeniem przez Google kary. Do off-site SEO zalicza się m.in.:

 • pozyskiwanie odnośników do strony
 • optymalizacja profilu GMF
 • artykuły sponsorowane i gościnne

Podczas pozycjonowania stron ważne jest uzyskanie jak największej liczby odnośników do niej. Link building wiąże się więc m.in. z pisaniem artykułów, które mogą być umieszczane na innych stronach. Trzeba także podkreślić, że na to, czy dany adres URL jest udostępniany przez użytkowników, wpływ ma również tworzenie wcześniej wspomnianego, angażującego contentu. Obecnie wiele osób dzieli się ciekawymi linkami, dlatego warto szczególnie zadbać o jakość publikowanych przez strony internetowe treści.

Prowadząc stronę www określonej firmy, dobrze zwrócić uwagę także na social media. Facebook, Instagram czy TikTok mogą pomóc w pozyskiwaniu linków do witryny, a co za tym idzie — zwiększaniu świadomości marki.

Jak uczyć się SEO?


Przed rozpoczęciem pracy z SEO, warto znać podstawowe informacje, takie jak:

Co to jest SEO → Search Engine Optimization, czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, mająca na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania,

🧾 Techniki SEO → różne metody stosowane w celu poprawy pozycji strony, takie jak optymalizacja treści, struktury strony, technicznych aspektów oraz linków,

⚙️ Algorytmy wyszukiwarek → zrozumienie, jak działają algorytmy wyszukiwarek, takich jak Google, pozwala na lepsze dostosowanie strony do ich wymagań.

SEO dla początkujących – od czego zacząć?


W celu efektywnego uczenia się SEO, warto:

 • Korzystać z zaufanych źródeł: czytaj blogi, artykuły oraz uczestnicz w kursach, konferencjach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie SEO.
 • Praktykować: stosuj zdobytą wiedzę na własnej stronie lub stronach klientów, aby zdobyć doświadczenie i zrozumieć, jak działają różne techniki SEO w praktyce.
 • Uczyć się na błędach: analiza nieudanych działań SEO pozwala na zrozumienie, co możesz poprawić i jak unikać podobnych błędów w przyszłości.
 • Być na bieżąco: śledź zmiany w algorytmach wyszukiwarek oraz poznawaj nowe techniki SEO, aby dostosować swoje działania do aktualnych wymagań.

SEO samodzielnie czy z agencją – co wybrać?


Decydując się na pracę z agencją SEO, warto rozważyć zalety i wady samodzielnego SEO oraz korzystania z usług firmy pozycjonerskiej.

Samodzielna ścieżka SEO

✔️ Zalety: niższe koszty, większa kontrola nad działaniami, możliwość zdobycia własnego doświadczenia

❌ Wady: brak doświadczenia, większe ryzyko błędów, konieczność poświęcenia czasu na naukę i praktykę

Agencja SEO

✔️ Zalety: dostęp do wiedzy i doświadczenia ekspertów, oszczędność czasu, profesjonalne narzędzia i techniki

❌ Wady: wyższe koszty, mniejsza kontrola nad działaniami, zależność od terminów i jakości pracy agencji

Wybór między samodzielnym SEO a korzystaniem z usług agencji zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz dostępności czasu na naukę i praktykę.

SEO dla zaawansowanych – narzędzia i strategie

Jeśli już opanowałeś podstawy SEO, czas na poznanie zaawansowanych narzędzi i strategii, które pozwolą Ci jeszcze skuteczniej pozycjonować swoją stronę. W tym artykule omówimy, jakie narzędzia i techniki warto wybrać, jak zaplanować i wdrożyć strategię SEO, przeprowadzić analizę konkurencji oraz skuteczny audyt SEO.

Narzędzia i techniki SEO


Wybór odpowiednich narzędzi i technik SEO jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu. Oto kilka propozycji, które warto rozważyć:

 • Semrush – kompleksowe narzędzie do analizy słów kluczowych, konkurencji, audytu strony oraz monitorowania pozycji.
 • Senuto – narzędzie do analizy widoczności serwisu, słów kluczowych, a nawet tworzenia tekstów z wykorzystaniem AI.
 • Ahrefs – zaawansowane narzędzie do analizy linków, pozycji oraz konkurencji.
 • Google Search Console – bezpłatne narzędzie od Google, które pozwala monitorować wydajność strony w wynikach wyszukiwania oraz identyfikować problemy techniczne.
 • Screaming Frog – narzędzie do audytu technicznego strony, analizy struktury oraz optymalizacji treści.
 • Google Analytics – niezbędne narzędzie do analizy ruchu na stronie oraz zachowań użytkowników.

Jak zaplanować strategię SEO?


Planowanie strategii SEO jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu.

 1. Określenie celów – zdefiniowanie, czego chcemy osiągnąć dzięki SEO, np. zwiększenie ruchu na stronie, poprawa konwersji czy zbudowanie świadomości marki,
 2. Analiza słów kluczowych – identyfikacja fraz, na które warto pozycjonować stronę oraz dostosowanie treści do tych słów kluczowych,
 3. Analiza konkurencji – zbadanie działań SEO konkurentów oraz identyfikacja obszarów, w których można się wyróżnić,
 4. Planowanie działań – opracowanie harmonogramu działań SEO, takich jak optymalizacja treści, technicznych aspektów strony oraz budowanie linków,
 5. Monitorowanie efektów – śledzenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania oraz analiza skuteczności zastosowanych technik SEO.

Analiza konkurencji w SEO


Przeprowadzenie analizy konkurencji w SEO pozwala zrozumieć, jakie działania podejmują inni gracze na rynku oraz jak można się od nich wyróżnić.

 1. Identyfikacja konkurentów – określenie, które strony są konkurencyjne w stosunku do Twojej witryny w kontekście słów kluczowych i tematyki,
 2. Analiza słów kluczowych konkurentów – sprawdzenie, na jakie frazy kluczowe pozycjonują się konkurenci oraz jakie są ich pozycje w wynikach wyszukiwania,
 3. Przejrzenie linków konkurentów – zbadanie profilu linków prowadzących do stron konkurentów oraz identyfikacja potencjalnych źródeł wartościowych linków,
 4. Analiza treści konkurentów – sprawdzenie, jakie treści publikują konkurenci oraz jakie są ich mocne i słabe strony,
 5. Wnioski i rekomendacje – opracowanie planu działań SEO, który pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji.

Skuteczny audyt SEO


Audyt SEO pozwala zidentyfikować obszary wymagające poprawy oraz opracować plan działań optymalizacyjnych. Najczęściej wykonuje się go na początku procesu pozycjonowania.

Kroki w audytowaniu strony:

 1. Analiza treści – sprawdzenie, czy treści na stronie są zoptymalizowane pod SEO, dają jakąś wartość dla użytkowników, są związane z tematyką strony, czy obrazy i wideo nie obciążają strony, czy nie ma duplikacji tekstów albo kanibalizacji stron kluczowych.
 2. Zbadanie struktury strony – ocena, czy strona jest łatwa do zrozumienia i nawigacji dla użytkowników oraz czy jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek.
 3. Analiza techniczna – identyfikacja problemów technicznych, takich jak błędy 404, problemy z indeksacją czy wolne ładowanie strony. To inaczej techniczne SEO.
 4. Przegląd linków – ocena profilu linków prowadzących do strony oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń, takich jak nieetyczne techniki pozyskiwania linków.
 5. Rekomendacje – opracowanie planu działań mających na celu poprawę wydajności strony w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie ruchu na stronie.

W naszej agencji audyt strony lub sklepu internetowego wchodzi w usługi SEO, które świadczymy.

Dlaczego SEO jest ważne dla Twojej strony internetowej?


SEO (Search Engine Optimization) jest procesem optymalizacji strony internetowej, aby osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Dobre pozycjonowanie stron internetowych przekłada się na większą widoczność, zwiększenie ruchu na stronie oraz poprawę konwersji. W 2023 roku, ze względu na rosnącą konkurencję w sieci, SEO będzie jeszcze ważniejsze dla osiągnięcia sukcesu w biznesie online.

Czy warto inwestować w SEO? Tak!


Inwestowanie w SEO przynosi szereg korzyści dla biznesu, takich jak:

 • Zwiększenie ruchu na stronie – poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania przekłada się na większą ilość odwiedzin na stronie,
 • Poprawa konwersji – dobrze zoptymalizowana strona internetowa przyciąga bardziej zainteresowanych użytkowników, co zwiększa szanse na dokonanie zakupu lub innej akcji,
 • Budowanie świadomości marki – wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania sprawiają, że marka jest bardziej rozpoznawalna i budzi zaufanie,
 • Przewaga konkurencyjna – inwestycja w SEO pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć większy udział w rynku,
 • Redukcja kosztów reklamowych – dzięki lepszej widoczności w wynikach organicznych, można zmniejszyć wydatki na płatne kampanie reklamowe.

Aktualne TOP tematy w SEO


 1. Wzrost znaczenia wyszukiwania głosowego – coraz więcej użytkowników korzysta z asystentów głosowych, co wpłynie na sposób, w jaki optymalizujemy treści pod kątem słów kluczowych,
 2. Uwzględnienie E-A-T (Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness) - wyszukiwarki będą coraz bardziej zwracać uwagę na jakość treści oraz wiarygodność źródeł,
 3. Mobile-first indexing – optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych będzie kluczowa, ze względu na rosnącą liczbę użytkowników korzystających z telefonów i tabletów,
 4. Uwzględnienie Core Web Vitals – Google będzie coraz bardziej zwracać uwagę na jakość doświadczenia użytkownika, takie jak szybkość ładowania strony, interaktywność i stabilność wizualna.

Błędy związane z SEO


Poprzez optymalizację strony internetowej pod kątem SEO można popełnić niektóre błędy. Warto zwrócić uwagę na te najczęstsze, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. W tym artykule omówimy, jak unikać tych błędów oraz jakie praktyki należy stosować, aby osiągnąć sukces w pozycjonowaniu.

Jak unikać błędów w SEO?


W celu uniknięcia najczęstszych błędów w SEO warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Wybór odpowiednich słów kluczowych – błędem jest stosowanie zbyt ogólnych lub nieodpowiednich fraz, które nie przyciągają odpowiedniej grupy odbiorców. Należy przeprowadzić dogłębną analizę słów kluczowych i dostosować je do treści strony oraz oczekiwań użytkowników,
 • Unikanie duplikacji treści – powtarzające się treści na różnych stronach mogą być karane przez wyszukiwarki. Staraj się tworzyć unikalne i wartościowe treści dla każdej podstrony,
 • Optymalizacja meta tagów – meta tagi, takie jak title, description czy H1, powinny być zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych oraz zachęcać użytkowników do odwiedzenia strony,
 • Poprawa szybkości ładowania strony – wolno ładujące się strony zniechęcają użytkowników i wpływają negatywnie na pozycjonowanie. Optymalizuj rozmiar obrazków, skryptów oraz innych elementów strony, aby przyspieszyć jej ładowanie,
 • Responsywność strony – strona powinna być dostosowana do różnych urządzeń, takich jak smartfony czy tablety, aby zapewnić komfort użytkowania i poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania.

Błędy SEO, które mogą kosztować Cię pozycję w Google


 1. Łamanie wytycznych Google – stosowanie technik, które są niezgodne z zasadami wyszukiwarki, może prowadzić do nałożenia kar na stronę, a nawet jej usunięcia z indeksu,
 2. Brak aktualizacji treści – nieaktualne treści mogą być mniej wartościowe dla użytkowników, co wpływa na pozycjonowanie. Regularnie aktualizuj treści na stronie, aby utrzymać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania,
 3. Brak optymalizacji pod kątem lokalnego SEO – jeśli prowadzisz działalność lokalną, warto zoptymalizować stronę pod kątem lokalnych słów kluczowych oraz dodać informacje kontaktowe, takie jak adres czy telefon.

SEO – co to daje?


Marketing internetowy kryje wiele technik, a jedną z nich jest właśnie SEO. Podobnie jak inne metody promowania produktów czy usług, może przynieść szereg korzyści.

👍 Informacje z audytu SEO

Już na samym początku współpracy poznajesz mocne i słabe elementy w obrębie witryny. To pokazuje, nad czym warto popracować, żeby zarówno roboty wyszukiwarki, jak i docelowi użytkownicy, poprawnie odczytywali wiadomości z serwisu.

📓 Strategia SEO

Jasno określony plan działania pomaga nie tylko w samej optymalizacji, ale dostosowaniu również innych metod marketingu internetowego. Trzymając się strategii SEO, wiesz, jakich fraz kluczowych używać na pozycjonowanej stronie internetowej, na jakie anchory pozyskiwać linki z wpisów gościnnych lub sponsorowanych, z jakich narzędzi korzystać (np. Google Trends, GSC, GA i inne).

🤖 Świadomość, jak działają wyszukiwarki internetowe

Współpracując z nami, dowiadujesz się, jak działają algorytmy, co to są frazy brandowe, ogólne i longtailowe, czym jest struktura strony, jak na stronę „patrzą” roboty Google, jak funkcjonuje wyszukiwarka, jakie są czynniki rankingowe, co to jest white hat SEO i black hat SEO albo to, że ważna jest nie tylko optymalizacja strony! I oczywiście, wiele więcej. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, ale większa świadomość na temat SEO na pewno Ci się przyda.

🔍 Widoczność na konkretne frazy kluczowe

Chcesz, żeby Twoja strona wyświetlała się na jakieś słowo kluczowe albo wyrażenie? Działania SEO do tego prowadzą! Pokażemy Ci, jak dodawać frazy w obrębie strony. Z jakich narzędzi do analizy słów kluczowych korzystać (np. Google Keyword Planner, Senuto, Ahrefs, Semrush, Surfer).

📈 Raporty

W działaniach SEO liczy się nie tylko optymalizacja, ale również monitoring tych prac. W ramach współpracy dostarczamy Ci cykliczne raporty z wykonanych prac. Zawieramy tam również raporty z analizy profilu linków, widoczności serwisu pozycjonowanej strony i wykonanych zadań.

💻 Optymalizacja strony nie tylko pod SEO

Niektóre wytyczne pod SEO pokrywają się z uniwersalnymi działaniami wpływającymi na poprawę doświadczeń użytkowników. Na przykład to, żeby strona wyświetlała się poprawnie na urządzeniach mobilnych, szybko się ładowała czy była przejrzysta.

Agencja SEO Empressia zaprasza do współpracy!


W artykule omówiliśmy najważniejsze aspekty związane z optymalizacją strony internetowej pod kątem SEO. Przedstawiliśmy, jak unikać najczęstszych błędów, takich jak nieodpowiedni wybór słów kluczowych, duplikacja treści czy brak optymalizacji meta tagów. Wskazaliśmy również na błędy, które mogą kosztować Cię pozycję w Google, takie jak łamanie wytycznych wyszukiwarki czy brak aktualizacji treści.

Takich błędów możesz uniknąć razem z nami. Nasza agencja SEO składa się ze specjalistów doświadczonych w pozycjonowaniu stron internetowych.

Optymalizacja strony internetowej pod kątem SEO jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w pozycjonowaniu. Spraw, żeby potencjalni klienci sami trafili na Twoją stronę! Zapraszamy do kontaktu!

wyceń pozycjonowanie strony internetowej