Poznaj nas lepiej! W #e-interview, czyli wirtualnym wywiadzie przeprowadzanym z pracownikami Empressia, znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące kariery w naszej agencji SEO. Dowiedz się o codziennej pracy w firmie, w której każdy może znaleźć swoją drogę. Zobacz, jak pracujemy i co robimy również po pracy. To wiele mówi o człowieku!

Psssst! Na końcu znajdziesz pytania Extra, które... mogą Cię zaskoczyć!

1. Czym zajmujesz się w agencji Empressia?


W agencji Empressia zajmuję się implementacją interfejsów użytkownika, czyli tego, z czym ma styczność w pierwszym kontakcie ze stroną internetową czy też aplikacją. Dbam o to, żeby z zakodowanej strony korzystało się możliwie jak najprzyjemniej i intuicyjnie. Oprócz tego trzeba tę warstwę wizualną zintegrować z odpowiednimi narzędziami tak, żeby produkt mógł być wygodny w obsłudze dla klienta i pomóc mu w jego biznesie.

Z bardziej miękkich spraw czasem biorę udział w spotkaniach z klientem, którego trzeba dokładnie wysłuchać i dopytać, po to, żeby spełnić jego wymagania i potrzeby. W skrócie większość tych zadań można wrzucić w worek z napisem „Front-end Developer” :D

Jakub Mrówczyński Empressia

2. Jakie umiejętności są potrzebne do pracy jako Front-end Developer?


Moim zdaniem w pracy na tym stanowisku bardzo ważne jest zwracanie dużej uwagi na szczegóły interfejsu zaprojektowanego przez designera, ale też sygnalizowanie uwag oraz propozycji usprawnień, jeśli takie są.

To, co wyszło spod ręki designera, nie musi być czymś nietykalnym, a takie sugestie mogą wprowadzić coś pozytywnego do projektu.

Jak to zwykle w pracy programisty niezależnie czy to programista Big Data, Back-end czy Game Developer – ważna jest determinacja w połączeniu z zajawką w związku z tym, co się robi, bo oprócz tych fajnych i „łatwych” dni, zdarzają się zadania bardziej wymagające, które potrafią dać w kość.

Ostatnia rzecz to myślenie jak potencjalna osoba odwiedzająca stronę czy korzystająca z aplikacji, nie jak programista. Nie jest to łatwe z perspektywy osoby, która koduje tę konkretną aplikację/stronę, ale pozwala na tworzenie jeszcze lepszych produktów.

3. Jak wygląda Twoja ścieżka kariery w naszej firmie?


Aplikowałem na stanowisko Front-end Developer z naciskiem na użycie technologii React.js i tym w głównej mierze się zajmuję, z czego jestem bardzo zadowolony. Awanse się nie zdarzyły, ale mój staż w firmie jest dość krótki. Jednak awans jest dla mnie drugorzędną sprawą, a najważniejsze jest to, żeby być zadowolonym z tego, co robi się w pracy. Choć można powiedzieć, że miałem mini-awans w ramach projektu, którego byłem liderem i była to ciekawa odmiana oraz wyzwanie.

Kuba Mrówczyński Empressia

4. Pamiętasz swoją rozmowę kwalifikacyjną w agencji Empressia? Jak wyglądała?


Bardzo dobrze!

Miałem ją z szefem Tomkiem Kuberą i rozmowa była prowadzona w swobodnej atmosferze, ale nie obyło się bez podchwytliwych pytań, z których, jak mniemam, dobrze wybrnąłem. Na szczęście lubię różne ciekawostki i tricki związane z JavaScriptem, więc dobrze się w tym czułem :D

Można też powiedzieć, że trochę mi się upiekło, bo Sebastian – ówczesny lider zespołu DEV – miał akurat urlop i może nie skończyłoby się tak dobrze, gdyby Sebastian był w pracy, kto wie? Później Sebastian sobie żartował, że porządnie by mnie sprawdził na rozmowie w kwestii moich umiejętności i że miałem szczęście!

5. Co najbardziej lubisz w swojej pracy?


Wiele rzeczy. Lubię:

  • rozwiązywać problemy,
  • uczyć się nowych technologii,
  • dociekać, dlaczego coś działa w taki konkretny sposób, jak można coś zrobić lepiej pod różnymi względami (tu trzeba uważać, żeby zbyt mocno się na tym nie sfokusować, bo można nie wyjść z tej pętli).

Super jest ten moment, gdy początkowy design „ożywa” i staje się faktycznie użytecznym, elastycznym narzędziem, z którego klient może zacząć korzystać i dzięki temu lepiej realizować swoje cele i plany. Fajne jest to uczucie, gdy stworzysz coś faktycznie przydatnego dla innych, co ułatwi lub usprawni im w jakiś sposób np. prowadzenia biznesu.

6. Wiemy, że życie to nie tylko praca! Co robisz poza nią?


Jestem raczej typowym kanapowcem, choć nie zawsze tak było :D Moją główną rozrywką jest śledzenie i oglądanie piłki nożnej oraz F1, a jak złapię fazę na jakąś grę, to nie mija, dopóki jej nie skończę, więc może to trwać nawet kilka tygodni!

Jestem mega fanem gier od studia FromSoftware. Kto zna, ten wie, ile czasu oraz nerwów może kosztować przejście jednej z nich :D

Po tym znajdzie się miejsce na obejrzenie filmu, przeczytanie książki, pójście do nowej knajpki, a jeszcze dalej granie na gitarze lub pianinie.

praca i zabawa w agencji Empressia

7. To nie jest pytanie z serii „Jak widzisz siebie za 5 lat”, ale… jakie masz plany na przyszłość?


Chciałbym mieć na tyle umiejętności i znajomości technologii, żeby swobodnie móc tworzyć pełnoprawne aplikacje, nie sam front-end. Poza tym fajnie byłoby sprawdzić, jak żyje się w odległych rejonach ziemi, może gdzieś w Azji?

Pytanie Extra: Które zwierzę jest bardziej pracowite: pszczoła czy… mrówa?


To proste. Mrówa! Chyba nie spodziewałaś się innej odpowiedzi? :D

Pytanie Extra: Co chciałbyś wiedzieć o przyszłości?


Wolałbym raczej nic nie wiedzieć, bo lepiej skupić się na teraźniejszości, ewentualnie swoich planach na przyszłość. No, chyba że to coś pozwoliłoby mi wygrać jakąś sporą sumę i żyć jak król już do końca życia.

życie jak król w agencji Empressia

Pytanie Extra: Jakiej oczywistej aplikacji na telefon jeszcze nikt nie wymyślił?


Mam wrażenie, że czegokolwiek sobie nie wymyślisz, to już ktoś o tym pomyślał wcześniej. Tu dałaś mi impuls do głębszego zastanowienia się nad tym.

Jakubie, dziękuję za rozmowę w ramach cyklu #e-interview 💙!

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i być częścią Ekscytującej przygody w agencji Empressia? Zajrzyj na naszą podstronę Kariera albo zgłoś się do nas bezpośrednio!