Poznaj nas lepiej! W #e-interview, czyli wirtualnym wywiadzie przeprowadzanym z pracownikami Empressia, znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące kariery w naszej agencji SEO. Dowiedz się o codziennej pracy w firmie, do której również możesz dołączyć – do działu DEV lub SEO, pracując nad tworzeniem stron internetowych oraz ich późniejszym pozycjonowaniem. Zobacz, jak pracujemy i co robimy również po pracy. To wiele mówi o człowieku!

Psssst! Na końcu znajdziesz pytania Extra, które... mogą Cię zaskoczyć!

1. Czym zajmujesz się w agencji Empressia?


W agencji Empressia jestem Front-end Developerem, a dokładniej Junior Front-end Developerem.

Do moich głównych obowiązków należy programowanie i przełożenie projektu graficznego strony na faktycznie działającą witrynę internetową. To szukanie idealnego rozwiązania i wykonanie tego w taki sposób, aby zachować estetykę oraz zapewnić najlepsze odczucia użytkownikom.

Pomagam też osobom z naszego teamu w rozwiązywaniu problemów, doradzam lub szukamy wspólnie najlepszych metod. Lubię też odkrywać nowinki i dzielić się nimi na naszych kanałach związanych z wiedzą i rozwojem. Czasami też nagrywam/prowadzę szkolenia z obsługi naszych stron, aby ułatwić klientowi późniejsze zarządzanie stroną.

Jakub Kaczmarek Empressia Frontend Developer

2. Jakie umiejętności są potrzebne do pracy jako Front-end Developer?


KOMUNIKACJA

Praca na stanowisku Front-end Developera to nie tylko „klepanie” kodu. Moim zdaniem, jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności, jest zdolność komunikacji!

Dobra komunikacja w zespole to podstawa sprawnie i dobrze wykonanego projektu.

Zawsze powtarzam, że transparentność pracy i informowanie PM-a, grafika czy innych członków zespołu o obecnym statusie zadania, jest ważne. Niweluje to wiele błędów i poprawek. Na bieżąco dostajesz feedback, pomoc i świadomość tego, co już jest, a czego brakuje.

uśmiechnięty Kuba Kaczmarek Empressia

CIERPLIWOŚĆ

Cierpliwość w naszej pracy to fundament, ale jest to też jedna z najważniejszych cech Juniora. Jeśli mogę jakoś tutaj doradzić i powiedzieć na podstawie swoich doświadczeń, to trzeba być cierpliwym. „Nie od razu Rzym zbudowano” to chyba ponadczasowe powiedzenie. To od nas zależy, na jakich fundamentach będziemy budować nasz Rzym.

Nikt nie był od razu specjalistą w swojej dziedzinie, ale to nie znaczy, że można nic nie robić i samo się wszystko ogarnie. Są momenty, że chcemy już mieć wszystko na już, ale wiele rzeczy często wymaga czasu, żeby zrozumieć, jak działają. Jeśli cierpliwie będziemy się uczyć, rozwijać, szukać najlepszych rozwiązań i dążyć do perfekcji to gwarantuję, że uda się osiągnąć każdy cel.

Kuba home office

CHĘĆ ROZWOJU I CIEKAWOŚĆ

Nasza praca wymaga od nas ciągłego poszerzania swojej wiedzy i nauki, aby być na bieżąco z obecnymi trendami i praktykami. Myślę, że duży wpływ na naszą jakość i produktywność ma to, jak bardzo interesuje nas programowanie. Nie oszukujmy się, trzeba naprawdę lubić tę pracę i być pasjonatem, żeby po pracy chcieć jeszcze usiąść i poszukać nowych rozwiązań albo nowinek technologicznych.

Ja często łapię się na tym, że jakiś temat mnie nurtuje i szukam potem odpowiedzi na pytania „dlaczego tak jest?”, „czy można zrobić to lepiej?”, „czy to na pewno było najlepszym sposobem?”

rozwój w agencji Empressia

Trzeba jednak pamiętać, że czas na odpoczynek też jest ważny i wszystko trzeba robić z umiarem i nie przesadzać. Wypoczęta głowa to podstawa!

PRACA W ZESPOLE

Istotny jest dobrze zgrany zespół. Zaczynając pracę jako Front-end Developer, nie spodziewałem się, ile tak naprawdę jest rzeczy dookoła pisania kodu. Nasza praca to (wbrew pozorom) nie tylko kod, w dużym stopniu to praca zespołowa:

 • rozmowy na temat rozwiązań,
 • wymiana doświadczeń,
 • doradzanie.

Dobry zespół WSPÓŁPRACUJE ze sobą i wzajemnie się rozwija. Osoby mniej doświadczone zawsze mogą czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych, a oni z chęcią w naszej firmie zawsze pomagają. Dzięki temu atmosfera jest bardzo przyjacielska, bo nie pracujemy tylko z innymi programistami, PM-ami czy grafikami, ale też z ziomkami, którzy zawsze nas wspierają.

zespół Empressia

Wymieniłem umiejętności, o których raczej mniej się wspomina, a są równie ważne, co umiejętności techniczne. Wiadomo, że bez umiejętności technicznych nie dostaniemy tej pracy, bo jest to podstawą na tym stanowisku. Kim byłby Front-end bez wiedzy o HTML, CSS, JS i całej reszty? Chciałbym jednak pokazać, że możesz być najlepszym programistą świata, ale bez komunikacji w zespole, chęci rozwoju czy współpracy, nie wykorzystasz w 100% potencjału. Wszyscy jesteśmy drużyną i musimy grać dla drużyny! RAZEM!

3. Jak wygląda Twoja ścieżka kariery w naszej firmie?


Szczerze, jest trochę szalona!

Moja ścieżka kariery w agencji Empressia to też w sumie cała moja kariera. Jest to moja pierwsza praca na pełen etat.

Rok temu pisałem maturę i kończyłem technikum. Pamiętam okres, w którym zbliżałem się do końca mojej edukacji. Zadałem sobie pytanie: jaki ja mam plan na swoją przyszłość zawodową? Wiedziałem jedno: chcę być Front-end Developerem.

Praktycznie całe technikum robiłem kursy i też kilka projektów komercyjnych na lokalnym rynku dla mniejszych firm (strony-wizytówki). Pewnego dnia zobaczyłem ofertę pracy na stanowisko Junior Front-end Developera i bez cienia wątpliwości wysłałem CV… i oto jestem!

Jakub Kaczmarek Empressia Frontend Developer

4. Pamiętasz swoją rozmowę kwalifikacyjną w agencji Empressia? Jak wyglądała?


Mojej rozmowy rekrutacyjnej nie zapomnę nigdy! Strasznie się stresowałem, ale dzięki Agnieszce Cichowskiej i Tomkowi Kuberze, którzy wiedzieli jak rozładować napięcie z mojej strony, ten stres szybko minął. Potem rozmowa była bardzo przyjemna i wesoła.

Ja poczułem „chemię” między nami od samego początku i widziałem, że to tutaj chcę trafić. Sama rozmowa (wydaje mi się) poszła dobrze. Wiadomo, że kilku rzeczy też nie widziałem, ale od początku to zakomunikowałem.

Po rozmowie Tomek dał mi jeszcze zadanko rekrutacyjne. Pamiętam, że w tym terminie, kiedy miałem czas na to, aby je wykonać, miałem też wyjazd z ziomkami na Kaszuby (taki wyjazd po maturze kończący szkołę ze swoją ekipą). Powiedziałem Tomkowi, jaka była sytuacja i dostałem możliwość wykonania zadania w późniejszym terminie.

Była to zielona flaga dla mnie, że w tej firmie są ludzie, którzy dbają o swoich pracowników. Bo mogłem nie dostać tej możliwości i musiałbym zrezygnować z wyjazdu. Finalnie byłem tak podjarany, że zadanie wysłałem w ciągu tych 2 dni, jeszcze przed wyjazdem! Po powrocie jakiś czas jeszcze rozmawialiśmy i w sumie pod koniec czerwca 2021 r. przyjechałem do biura i podpisaliśmy umowę!

5. Co najbardziej lubisz w swojej pracy?


O kurczę, na to pytanie ciężko chyba mi tak odpowiedzieć. Zaczynając pracę, nie spodziewałem, ile jest mega fajnych rzeczy w niej, hahaha 🤣

 1. Chyba najbardziej lubię różnorodność i właśnie to nasze community (w pracy i ogólnie w branży). W naszej firmie, jak już wcześniej wspominałem, mamy kozacki zespół.
 2. Fajnie jest iść do pracy ze świadomością, że idzie się spotkać z ziomkami i spoko ekipą. Nie nudzimy się i każdy dzień jest miły w pracy. Jest czas na żarty, dyskusje, luźne rozmowy i to jest wspaniałe. Dzięki temu nie idę do pracy za karę, tylko do miejsca, w którym czuję się dobrze.
 3. Ludzie lubią dzielić się wiedzą i wymieniać opiniami. Każdy wnosi coś ciekawego do naszej społeczności.

Jeszcze jeśli chodzi o różnorodność, o której wcześniej wspomniałem, to każdy projekt sprawia, że dowiadujesz się czegoś nowego o technologii, różnych branżach i też ludziach.

Praca sama „wymusza” na mnie rozwój osobisty, za co bardzo cenię ten zawód, bo czuję, że nie stoję w miejscu, tylko ciągle idę do przodu.

Najpiękniejszą rzeczą chyba w tej pracy też jest to, że można zrobić coś z niczego. Ogranicza tak naprawdę nas tylko wyobraźnia (no i budżet 🤣)

6. Wiemy, że życie to nie tylko praca! Co robisz poza nią?


Jak to nie tylko praca…?!

Żarty żartami, ale wiadomo – trzeba też odpoczywać, żeby być produktywnym i mieć inne pasje.

 • Lubię zwiedzać i podróżować. Odwiedzać różne miejsca i knajpki. Bo dobre jedzonko to podstawa (chociaż nie widać po mnie, żebym jakoś nadmiernie jadł).
 • Czasami obejrzę meczyk piłki nożnej, koszykówki lub wyścig F1.
 • A nawet zdarza się, że coś w kuchni przygotuję, ale tutaj raczej nazwałbym się takim okazjonalnym kucharzem/cukiernikiem, który lubi coś czasami przygotować i miło spędzić przy tym czas.

Kuba Kaczmarek podróże

Nie mogło też zabraknąć wzmianki o grach, oczywiście lubię też sobie odpalić konsolę i pograć w jakieś gierki. Preferuję raczej gry offline i w spokoju. Rzadko się zdarza, że mam możliwość, żeby odpalić grę online w której trzeba zarezerwować trochę czasu. Lubię w tym przypadku niezależność i możliwość przerwania jej w każdej chwili, jeśli wymaga ode mnie tego sytuacja.

Wiadomo – gierki, seriale i filmy zimą, latem staram się aktywnie spędzić czas na dworze, zwiedzając jakieś ciekawe miejscówki i spędzić czas z najbliższymi (czyli z dziewczyną), odwiedzić rodzinkę czy wyjść ze znajomymi.

7. To nie jest pytanie z serii „Jak widzisz siebie za 5 lat”, ale… jakie masz plany na przyszłość?


Hmmm… Planów jest dużo, kilka zostawię oczywiście dla siebie jako słodką tajemnicę, haha. Wiadomo, jeśli chodzi o moją przyszłość zawodową, to dalej chciałbym się rozwijać jako programista. Jest wiele rzeczy, które chciałbym jeszcze mieć okazję zaprogramować i wykonać. Mam też nadzieję, że jest wiele rzeczy, o których sobie jeszcze nawet nie wyobrażam, a będę mógł wykonać!.

Prywatnie chciałbym odwiedzić jeszcze sporo miejsc na świecie, ale to plany długoterminowe i ciężko tak wymienić wszystkie miejsca. Też mi się to trochę zmienia czasami. Ostatnio bardzo marzy mi się wyjazd na kilka dni do Norwegii (chociaż nie jestem fanem chłodniejszych klimatów) oraz Włoch.

Chciałbym też popracować trochę nad samym sobą i rozwijać się jako człowiek. Przydałoby też na stałe się zmotywować z chodzeniem na siłownię, bo coś niestety czasami mi nie idzie.

Pytanie Extra: Jaką porę roku lubisz najbardziej?


Kurczę i tu mam dylemat. Wiosna i lato są mega, ale no jeśli mam wybierać to chyba bliżej mi do lata przez to, ile jest możliwości do spędzenia wolnego czasu. Minione lato to w ogóle chyba było najbardziej intensywne, jakie miałem w ostatnich latach haha. Szczerze, to lubię po pracy sobie skoczyć nad jeziorko albo na basen, pojechać gdzieś, połazić po lasach albo odwiedzić fajne punkty widokowe i w ogóle. No i oczywiście zapomniałbym o najważniejszym: JEST CIEPŁO, a przynajmniej powinno ;)

Pytanie Extra: Znalazłeś dżina, który spełni Twoje 3 życzenia – jakie one będą?


Nie zastanawiałem się chyba nigdy jakoś bardzo nad taką sytuacją. Chociaż patrząc na podstawie historii w wiedźminie to trzeba uważać z tymi dżinami hahaha

 1. Żeby wszystko się układało tak, jak się układa dalej
 2. Zdrówka
 3. A to może trochę oszukane być, ale żeby spełniły się wszystkie moje marzenia haha

Nie no, ciężko mi tak coś tutaj innego powiedzieć, bo raczej staram się samemu te życzenia spełniać 😆

życzenia Kuby

Pytanie Extra: Skoro gorące posiłki przyrządzamy na ogniu, to czemu zimnych nie przygotowujemy na lodzie?


Czekaj, czekaj…To tak się nie robi?

co robi fbi pod naszym domem mem

Jakubie, dziękuję za rozmowę w ramach cyklu #e-interview 💙!

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i być częścią Ekscytującej przygody w agencji Empressia? Szukasz pracy w IT i, podobnie jak nasz dzisiejszy gość, doskonale wiesz, że chcesz być programist/ką? Koniecznie sprawdź zakładkę Kariera albo zgłoś się do nas bezpośrednio!