MIT NR 1 – CONTENT MARKETING JEST BARDZO SKOMPLIKOWANY

Nie ma o czym pisać, nie ma kto pisać, nie ma budżetu, nie ma klientów w sieci, nie ma już niszy, którą można zapełnić. To tylko niektóre z obiekcji, jakie wzbudza content marketing. Firmy często wychodzą z założenia, że działania tego typu wymagają ogromnych nakładów pieniężnych i genialnych umysłów, przez co dostępne są jedynie dla największych graczy na rynku. Skąd bierze się to przekonanie? Prawdopodobnie z niepełnej wiedzy dotyczącej tego, czym jest content marketing.

No właśnie – czym? Zgodnie z definicją opracowaną przez Content Marketing Institute, content marketing jest techniką marketingową, polegającą na kreowaniu i rozpowszechnianiu ważnych i wartościowych treści, celem pozyskania i zaangażowania określonej grupy odbiorców docelowych oraz, w konsekwencji, zmotywowania klienta do podjęcia działań, przynoszących zysk organizacji.

MIT NR 2 – CONTENT MARKETING ZACZYNA SIĘ I KOŃCZY W INTERNECIE

Oczywiście internet jest obecnie podstawowym kanałem promocyjnym, niemniej jednak content marketing można z powodzeniem uprawiać również offline. Przykładem działań w tak zwanym realu, może być rozpowszechnianie eksperckich ulotek, broszur czy magazynów – wzorem amerykańskiej firmy Deere&Company, która pod koniec XIX wieku rozpoczęła wydawanie czasopisma dedykowanego rolnikom. Magazyn nie zawierał bezpośredniej reklamy, lecz przekazywał wartościową wiedzę dotyczącą technologii i innowacji w rolnictwie. Działanie to okazało się wielkim sukcesem, a także… narodzinami content marketingu.

MIT NR 3 - CONTENT MARKETING TO WYRZUCANIE PIENIĘDZY W BŁOTO

Przekonanie to bierze się z założenia, że content marketing nie sprzedaje – co jest prawdą, ale… jedynie w połowie. Otóż content marketing nie sprzedaje bezpośrednio. Niemniej jednak wpływa on na wyniki sprzedaży. Aby ocenić i zmierzyć ten wpływ, należy uwzględnić szereg czynników oraz precyzyjnie określić oczekiwania. Proces oceny realizacji celów sprzedażowych przez działania content marketingu może uwzględniać:

 • wielkość sprzedaży,
 • zwiększenie ruchu w serwisie,
 • zwiększenie ruchu w serwisie wśród grupy docelowej,
 • liczbę wygenerowanych leadów,
 • zależność pomiędzy wygenerowanymi leadami a wartością predykcji sprzedaży.

Najpopularniejsze mity związane z content marketingiem

MIT NR 4 - CONTENT MARKETING SPROWADZA SIĘ JEDYNIE DO PISANIA

Często można spotkać się z przekonaniem, że wystarczy napisać kilka lub kilkanaście wartościowych artykułów, by znacząco poprawić swoją pozycję w wyszukiwarce Google. Nic prostszego – zakładamy firmowy blog, dodajemy wpisy i dzieje się cud, strona www pojawia się w TOP10, liczba odwiedzających skacze pod sam sufit, a leady rosną w szalonym tempie. Niestety, cały proces jest nieco bardziej złożony. Przede wszystkim, strategia content marketingowa musi łączyć się z SEO. By osiągnąć najlepsze rezultaty, konieczne będzie włączenie takich metod, jak:

 • audyty optymalizacji,
 • audyty linków,
 • analiza widoczności konkurencji.

Połączenie narzędzi wykorzystywanych przez content marketing oraz SEO, solidna, wielokierunkowa analiza przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę – to wszystko może przyczynić się nie tylko do zwiększenia i przyspieszenia efektów sprzedażowych, ale także do obniżenia kosztów.

MIT NR 5 - CONTENT MARKETING TO JEDYNIE ARTYKUŁY BLOGOWE

Blog to miejsce, które pełni niezwykle istotną funkcję na stronie internetowej – to za jego pośrednictwem marka może komunikować się z odbiorcami i publikować wartościowe dla nich treści. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyne miejsce, w którym można zamieszcza treści content marketingowe. Oprócz bloga, wśród miejsc najczęściej wykorzystywanych do rozpowszechniania treści content marketingu, wyróżnia się:

 • social media,
 • newslettery firmowe,
 • serwisy zewnętrzne,
 • e-magazyny branżowe,
 • mikrostrony,
 • aplikacje mobilne.

Co więcej, artykuły (teksty), to nie jedyna forma, jaką wartą wykorzystywać w content marketingu. W dzisiejszych czasach odbiorcy coraz chętniej korzystają z form wizualnych – grafik, filmów. Połączenie różnych rodzajów treści może znacznie podnieść atrakcyjność danej strony www oraz wskaźniki czytelności. Planując je, należy jednak zawsze dokładnie przeanalizować potrzeby i oczekiwania grupy docelowej, do której kierowany jest content.

Skuteczny content marketing to nie tylko sposób na to, by zwiększyć ruch na stronie www i poprawić jej widoczność w wyszukiwarce Google. To przede wszystkim metoda, która pozwala na nawiązanie długoterminowej, lojalnej relacji z klientem, budowanie zaangażowania i zaufania.