Wprowadzenie

Największy szpital kliniczny w Polsce

Założony w 1788 roku Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest obecnie największym szpitalem klinicznym w Polsce. W 2019 roku została otwarta nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego na krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim. To historyczny moment, gdy szpital został przeniesiony z XIX i XX-wiecznych budynków do nowoczesnego obiektu składającego się z 21 oddziałów, w których znajduje się aż 27 poradni specjalistycznych.

Planowanie i odkrywanie

Wyzwanie

Poprzednia strona internetowa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie nie do końca spełniała oczekiwania personelu oraz pacjentów. Niepoprawnie zorganizowana struktura danych, brak responsywnej strony, witryna, która nie była dostosowana do standardów WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines, standard dotyczący dostępności treści stron internetowych), nieintuicyjny serwis, po którym błądzili pacjenci - to problemy, które skutecznie rozwiązaliśmy.

Wyzwaniem, które podjęliśmy, było stworzenie strony internetowej opartej na nowym systemie zarządzania treścią, co wiązało się z koniecznością migracji treści. Wśród założeń znalazło się wdrożenie WCAG 2.0 na poziomie AA oraz stworzenie środowiska produkcyjnego (gitlab CI, docker, jakość kodu, develop, master, webhook).

Stanęliśmy przed zadaniem stworzenia strony internetowej na nowym systemie zarządzania treścią, co wiązało się z migracją ponad 30 tysięcy artykułów, razem z repozytorium plików i BIP. Wykonaliśmy niezbędne przekierowania 301, by nie stracić ruchu organicznego.

Prostota

Prosta w obsłudze strona, po której każdy użytkownik może się swobodnie poruszać i otrzymać odpowiedzi na zadane przez siebie pytania.

Dostępnpść

Dostosowanie do standardu WCAG 2.0. oraz stworzenie polskiej i angielskiej wersji językowej strony, dzięki czemu każdy może z niej korzystać.

Intuicyjność

Użytkownik z łatwością odnajduje się na stronie i w szybki sposób wyszukuje potrzebne dla siebie informacje.

Rezultaty

Rezultaty

4 miesiące pracy zaowocowały stworzeniem strony internetowej na bardzo wysokim poziomie. Nie tylko wdrożyliśmy zaplanowane zmiany, ale podeszliśmy do tematu w sposób kompleksowy - od projektu strony, przez doradztwo, aż po wykonanie.

Prowadziliśmy dokumentację projektową, organizowaliśmy warsztaty online, na których wspólnie opracowaliśmy nową strukturę i proponowaliśmy Partnerowi najkorzystniejsze rozwiązania oraz przygotowaliśmy dedykowaną instrukcję obsługi.

Rezultaty

Zakres prac

UX design

Stworzyliśmy makiety funkcjonalne UX kluczowych podstron serwisu, które pomogły nam stworzyć poprawną hierarchię treści.

UI design

Postawiliśmy na metodę Atomic Design. Nowa strona jest zbudowana ze spójnych elementów, które idealnie do siebie pasują.

Development

Naszym celem była pełna przejrzystość strony. Wykorzystaliśmy gitlaba, aby mieć pełną kontrolę. Wprowadziliśmy Continuous Integration (Gitlab CI).

Tradycyjne rozwiązania w nowoczesnej odsłonie

Projektowanie strony www dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie opierało się na połączeniu tradycyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii. Zależało nam na tym, aby dostosować witrynę do oczekiwań współczesnych użytkowników, nie zapominając o tym, że po drugiej stronie ekranu znajduje się człowiek.

WEB DESIGN

Cards UI

Każdą z jednostek zdecydowaliśmy się przedstawić na interfejsie kafelkowym, co w dużym stopniu wzmacnia UX. Cardsy są naturalnie intuicyjne dla większości użytkowników, dlatego że reprezentują fizyczne karty z jednostkami informacji.

WEB DESIGN

Strefa pacjenta

Desktop

Strona responsywna

Nowa strona internetowa naszego Partnera jest responsywna i w sposób automatyczny dostosowuje się do rozdzielczości ekranu. Jest funkcjonalna i czytelna zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i tabletach oraz smartfonach.

Moduły dla pacjentów

Na stronie Partnera wdrożyliśmy wiele przydatnych modułów dla pacjenta. W trosce o użytkowników serwisu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wdrożyliśmy funkcję, która umożliwia pacjentowi pobrać zalecenia pielęgniarskie lub dietetyczne w formacie .pdf.

Pomocna jest również wyszukiwarka, za której pośrednictwem użytkownik może znaleźć oddział bądź specjalistę. Opracowaliśmy skuteczny system importu i aktualizacji danych pracowników szpitala, który pozwala zaimportować dane jednym kliknięciem z pliku .csv.

W Strefie pacjenta znajduje się również rozbudowana anonimowa ankieta satysfakcji. Analiza odpowiedzi może pomóc szpitalowi podnieść standard oferowanych usług. Dla pacjentów dostępne są również informacje o warsztatach wraz z możliwością zgłoszenia się na nie online.

Aktualności

Aktualności

Z pozycji administratora pracownicy szpitala mają możliwość łatwego wprowadzania nowych wpisów oraz edycji już istniejących. Dzięki tej funkcjonalności zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala, mogą dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach ze szpitala i branży medycznej.

code-bits Created with Sketch.

Interaktywna mapa szpitala

Mapa w widoku 3D lub 2D umożliwia szybki podgląd tego, jakie oddziały, poradnie specjalistyczne czy pomieszczenia znajdują się w danym budynku. Z pozycji mapy można w prosty sposób przejść do podstrony konkretnej jednostki - wystarczy jedno kliknięcie.

WCAG 2.0

Strona Partnera została dostosowana do standardu WCAG 2.0, w ramach czego zostały przygotowane dodatkowe wersje strony, które ułatwiają użytkownikom niedowidzącym oglądanie treści wraz z separacją pierwszego planu i tła. Alternatywne strony są dostępne w kolorach kontrastowych (czarno-biały oraz żółto-czarny). Funkcjonalność umożliwia również powiększenie tekstu na stronie.

UI Components

Na potrzeby serwisu stworzyliśmy szereg elementów UI, które wpływają na spójny design strony. Zadbaliśmy o każdy detal, dzięki czemu wszystkie elementy idealnie do siebie pasują i tworzą harmonijną całość. Spójność w interfejsie graficznym wpływa korzystnie na doświadczenia użytkownika.

Darmowa wycena

Chcesz otrzymać indywidualną wycenę naszych usług?

Wypełnij krótki brief i prześlij go do nas. Wycenę otrzymasz w ciągu 48h.