Czym jest Google Cloud Platform (GCP)?


Firma Google od dawna dokłada wszelkich starań, aby jak najbardziej dostosować swoje usługi do użytkowników. Przykładem może być dopasowywanie algorytmów swojej wyszukiwarki w taki sposób, aby lepiej oceniały strony internetowe stworzone przede wszystkim z myślą o osobach, które mogą na nie wejść. Google stara się uporządkować światowe zasoby informacji, my oferujemy pozycjonowanie stron internetowych, żeby podpowiedzieć gigantowi z Mountain View, które witryny na to zasługują. Dodatkowo Google, chcąc dostarczać jeszcze lepsze rozwiązania odpowiadające na potrzeby użytkowników, Google oferuje swoją „chmurę” określaną mianem Google Cloud Platform (GCP).

Wspomniana „chmura” Google łączy w sobie wiele usług oraz narzędzi przydatnych w prowadzeniu różnego rodzaju przedsiębiorstw. Firma udostępnia osobom korzystającym z tego rozwiązania miejsce na serwerze, a także, umożliwia tworzenie oraz testowanie i wprowadzanie w życie dostosowanych do własnych potrzeb rozwiązań.

google cloud

(Źródło: Twitter)

Dzięki temu, że wszystkie dane znajdują się w „chmurze”, dostęp do nich mogą mieć użytkownicy przebywający w różnych miejscach na świecie i korzystający z innych komputerów. GCP jest płatne, jednak na start otrzymuje się 300 dolarów, które można wykorzystać na dowolną usługę. Pozwala to na zrealizowanie pierwszych pomysłów i wdrożenie własnych rozwiązań, szczególnie że wiele opcji dostępnych w „chmurze” Google jest także darmowych.

Google Cloud Platform daje użytkownikom dostęp do zaawansowanych technologicznie narzędzi mogących pomóc w rozwoju własnego biznesu. Obecnie z tego rozwiązania korzysta wiele popularnych serwisów oraz aplikacji, wśród których można wskazać oferującą usługi płatnicze platformę PayPal, popularny serwis społecznościowy Twitter czy też Spotify pozwalający na dostęp do muzyki oraz podcastów.

kto używa google cloud

(Źródło: Google Cloud)

Jakie usługi oferuje Google Cloud Platform?


Korzystając z Google Cloud Platform, ma się dostęp do wielu uniwersalnych narzędzi, jak i usług. Mogą być one przydatne niezależnie od branży, w której się działa. Co więcej, w opisywanej „chmurze” znajdują się również liczne usługi stworzone z myślą o konkretnych gałęziach przemysłu, np. te umożliwiające zarządzenia określonymi urządzeniami z dowolnego miejsca na ziemi. Do często wykorzystywanych rozwiązań dostarczanych przez Google Cloud Platform należą:

  • Google BigQuery będące odpowiednikiem Big Data i pozwalające na szybką analizę wielu danych,
  • Google App Engine, czyli platforma stworzona z myślą o deweloperach, swoje działanie opierająca na chmurze obliczeniowej. Obsługuje ona języki: Java, PHP, C#, Python, Ruby, JavaScript oraz Go. Dzięki niej możliwe jest hostowanie aplikacji,
  • Google Cloud Storage, który działa na podobnej zasadzie jak Google Drive, jednak, ze względu na to, że powstał z myślą o użytkownikach biznesowych, ma znacznie większą pojemność,
  • Google Cloud loT – usługa związana z rozwojem „internetu rzeczy”. Pozwala ona na zarządzanie w czasie rzeczywistym nawet urządzeniami, które znajdują się w różnych częściach świata, zbierając o nich dane. Znacznie ułatwia ona także procesy analityczne,
  • Google Cloud Compute określany również mianem Compute Engine, pozwalający na tworzenie maszyn wirtualnych, które można konfigurować zgodnie ze swoimi potrzebami.

Warto przy tym zaznaczyć, że Google Cloud Platform cały czas się rozwija i udostępnia innowacyjne rozwiązania dla przemysłu. Dostępne są także usługi pozwalające na tworzenie rozwiązań opierających się na sztucznej inteligencji oraz tzw. machine learning, czyli uczeniu maszynowym. Dzięki „chmurze” przedsiębiorstwa zyskują nieograniczone możliwości rozwoju.

Dla kogo Google Cloud Platform?


„Chmura” Google oferuje narzędzia oraz usługi, które są przydatne zarówno dla dużych przedsiębiorstw mających swoje siedziby w wielu krajach na świecie, jak i dla początkujących firm bez rozwiniętej struktury. Co więcej, niezależnie od tego, w jakiej branży się funkcjonuje, na platformie Google Cloud można znaleźć rozwiązania pozwalające na zwiększenie efektywności swoich działań poprzez wykorzystywanie innowacyjnych technologii.

Wbrew pozorom, na korzystanie z GCP nie trzeba również przeznaczać bardzo dużego budżetu, co sprawia, że nawet firmy rozpoczynające dopiero swoją przygodę na rynku, mogą postawić na rozwiązania proponowane przez „chmurę” Google, chociażby dzięki temu, że tak jak zostało wcześniej wspomniane, na początek pracy z GCP otrzymuje się 300 dolarów do wydania na usługi oferowane na platformie.

Należy również zaznaczyć, że GCP daje możliwości rozwoju w wielu kierunkach i testowania nowych rozwiązań. Dzięki niemu dana firma nie musi inwestować w serwery, oprogramowanie czy dodatkowy sprzęt. Zamiast tego, pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki niezależnie od tego, gdzie są i jakiego urządzenia używają. Skorzystanie z narzędzi oraz usług Google Cloud Platform to dobry wybór dla przedsiębiorstw, którym zależy na wprowadzaniu innowacyjnych oraz elastycznych rozwiązań.

infrastruktura google cloud

(Źródło: blog Google Cloud)

Jak rozpocząć korzystanie z Google Cloud Platform?


Założenie konta na Google Cloud Platform nie powinno sprawiać problemu. To, jak wygląda panel po zalogowaniu można zobaczyć już na stronie console.cloud.google.com. Chcąc jednak korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, należy założyć konto GCP. W celu rejestracji trzeba wejść na stronę console.cloud.google.com/freetrial/signup/tos. Witryna prawdopodobnie poprosi o wybranie konta Google, które ma być połączone z „chmurą”, a także kraju, w którym się przebywa. Po przeczytaniu i zaakceptowaniu regulaminu można przejść na kolejną stronę.

rejestracja w Google Cloud

Przed zarejestrowaniem konieczne jest również podanie swojego adresu, a także danych karty płatniczej. Należy przy tym zaznaczyć, że Google sam nie obciąży użytkownika żadnymi kosztami. Przed ewentualnym wykupieniem płatnych usług czy narzędzi po wykorzystaniu otrzymanych środków lub zakończeniu okresu próbnego, konieczne będzie zaakceptowanie zapłaty. Po prawidłowym uzupełnieniu danych możliwe stanie się poznanie wszystkich usług Google Cloud Platform. Choć strona może na początku sprawiać wrażenie nieco skomplikowanej w obsłudze, po przetestowaniu podstawowych narzędzi, korzystanie z niej powinno stać się prostsze.

Google Cloud Platform – zalety rozwiązania


Korzystanie z „chmury” Google niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na znaczne usprawnienie pracy. Tak jak zostało wspomniane, dzięki niej, nie jest konieczny zakup drogiego sprzętu czy oprogramowania. Potrzebne usługi oraz narzędzia dostarcza Google.

Plusem jest także możliwość przetestowania platformy – jeśli proponowane rozwiązania nie będą zadowalające, w każdym momencie można z nich zrezygnować, dzięki czemu nie trzeba wydawać pieniędzy na coś, co zna się jedynie z opisu. Osoby korzystające z Google Cloud Platform doceniają także elastyczność tego rozwiązania. Można je bowiem w pełni dostosować do swoich potrzeb.

Dzięki temu, że GCP proponuje usługi oparte na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym, umożliwia wprowadzenie innowacji do danego zakładu pracy. Tego rodzaju rozwiązania nierzadko wpływają także na prestiż firmy. Co więcej, korzystanie z narzędzi Google jest po prostu wygodne. Nie trzeba przebywać w biurze czy zabierać ze sobą służbowego laptopa, aby móc kontrolować pracę poszczególnych maszyn czy zobaczyć analizę niezbędnych do realizacji określonych zadań danych.

Niezwykle istotne jest również to, że Google Cloud Platform to usługi zapewniające bezpieczeństwo. To szczególnie ważne, jeśli, korzystając z oferowanych narzędzi, wprowadza się dane, które mają być dostępne wyłącznie dla pracowników. O tym, że Google wykorzystuje wysokiej jakości zabezpieczenia, świadczą liczne certyfikaty. Można zobaczyć je na stronie Trust and security na Google Cloud. W związku z tym GCP to dobre rozwiązanie dla biznesu, które nierzadko znacznie ułatwia prowadzenie firmy oraz wykonywanie swoich obowiązków, a także umożliwia wprowadzenie ciekawych i innowacyjnych rozwiązań.

W doborze odpowiednich rozwiązań dla Twojego biznesu może pomóc nasza agencja SEO. Chcesz poznać szczegóły kompleksowej współpracy? Zapraszamy do kontaktu!

FAQ

1. Co to jest chmura Google Cloud Platform?

Google Cloud Platform to połączenie wielu usług oraz narzędzi Google oferowanych z myślą o działalności biznesowej i pozwalających na stworzenie dopasowanej do swoich potrzeb infrastruktury.

2. Jakie zalety ma chmura Google (Google Cloud Platform?)?

Google Cloud Platform to przede wszystkim bezpieczna platforma oferująca różnego rodzaju usługi, dzięki którym możliwe staje się udoskonalenie swojego biznesu. Co więcej, nie wymaga ona zakupu drogiego sprzętu czy oprogramowania.

3. Kto powinien skorzystać z Google Cloud Platform?

Google Cloud Platform może być wykorzystywane zarówno przez duże firmy mające ugruntowaną pozycję na rynku, jak i przez startupy.